"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Piyasası Trendlerini Alıcılar ve Satıcılarla Paylaşmak İçin 7 İpucu

 

Yerel emlak piyasanızı derinlemesine anlamak yeterli değildir. Bir emlakçı olarak, bu bilgileri hedef kitleniz için ilgi çekici ve değerli bir şekilde nasıl sunacağınızı bilmelisiniz. Kendinizi güvenilir ve bilgili bir emlakçı olarak bu şekilde kurarsınız. Böylece güven kazanırsınız. Ve bu şekilde daha fazla müşteri kazanırsınız.

Emlak piyasası trendlerini alıcılar ve satıcılarla paylaşmak için en iyi 6 uygulamayı derledik.

1) Doğru şeyleri izlediğinizden emin olmak

Pandemi boyunca emlak piyasasını takip etmek büyüleyiciydi. Ancak, müşterilerinize yardım etmeye gelince, yıldan yıla rakamları analiz ederek zamanınızı boşa harcamayın. Akıllara durgunluk veren ve sizin için ilginç olsa da, bu istatistikler şu anda gerçekten alıp satmak isteyen insanlar için önemli değil.

Bunun yerine, son 7 güne ait aktif, bekleyen ve satılmış listeleri takip edin. Müşterilerinize tavsiyede bulunan bu verileri her hafta mail olarak gönderin. Bu veriler müşterilerinize piyasanızda her hafta neler olduğunun hikayesini anlatacaktır. Aylık bir piyasa güncellemesi de değerlidir.

2) Yerel tutun

Bir ilçe topluluğuna hizmet eden emlakçıysanız, "İstanbul gayrimenkulleri" ile ilgili makaleleri asla paylaşmayın. 

Gereksiz, aşırı genelleştirilmiş verileri paylaşmak yerine, yerel pazarınıza aşırı derecede odaklanın. Çünkü bir mahallede olup bitenler, sadece birkaç km ötedeki emlak piyasasından çok farklı olabilir. Mahallenizde neler olup bittiği konusunda süper bilgili yerel uzman olun.

3) Yorum yapın

Paylaştığınız her istatistik için hedef kitlenize bunun onlar için ne anlama geldiğini söyleyin. Onları kendi varsayımlarını yapmaya zorlamayın (çünkü bu varsayımlar muhtemelen karamsar ve panikle dolu olacaktır). Duygusal kaygıyı gidermek için sağduyulu ve gerçekçi olun. Verdiğiniz bilgilerin değerli olduğundan emin olun.

İstatistikleri açıklamak için izlenecek harika bir model nedir? Ne olmuş? Şimdi ne olacak? modeli :

  • Ne? - İstatistik sağlayın.
  • Ne olmuş? - Onlara istatistiğin alıcıları/satıcıları nasıl etkilediğini anlatın.
  • Şimdi ne olacak? - Emlakçı olarak sizin bu zorluğu onlar için nasıl yöneteceğinizi açıklayın.

4) Kitlenizi tanıyın

İstatistikleri hedef kitlenizde yankı uyandıracak şekilde sunmak için öncelikle onların bilgiyi nasıl özümsemeyi tercih ettiğini bilmelisiniz: İnstagram'da güzel infografikler mi? Önemli istatistikler bir deftere mi not edildi? Kameraya konuştuğunuz ve haftalık trendleri açıkladığınız sıradan bir video mu?

Daha sonra, onları geceleri ayakta tutan şeyin ne olduğunu bilmelisiniz:

  • Onları ne endişelendiriyor?
  • Aslında neye önem veriyorlar ve bunu onlara akıl sağlıklarını olumsuz etkilemeyecek şekilde nasıl açıklayabilirsiniz?

5) İlgi çekici hale getirin

Kitlenizin bilgiyi nasıl almak istediğini öğrendikten sonra, içeriği oluşturmanın zamanı geldi. İnfografikler ilgi çekici içeriğin mükemmel örnekleridir.

6) %100 doğru olduğundan emin olun

Sağladığınız içeriğin doğru olduğundan emin olmak bir ekip lideri veya danışman olarak sizin görevinizdir. Her zaman içerik kaynağınızı tanımlayın (ve güvenilir bir kaynak olduğundan emin olun).

7) Tutarlı olun

Rakamları alma şeklinizde tutarlı olun: Her hafta aynı veri, aynı kaynak ve aynı saat.

Bir danışman veya ekip lideriyseniz, verileri aracılarınıza sağlama şeklinizde tutarlı olun: Her hafta aynı saatte, aynı tasarım veya formatta.

Ve danışmanlarınızı, bu verileri müşterilerine sunma şekillerinde tutarlı olmaları için eğitin: Yine, her hafta aynı saatte ve tutarlı bir tasarım veya formatta (defter mi? video? güzel infografik?), belirli hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde.

Bir emlak danışmanı tutarlı olduğunda, müşteriye bu kişinin güvenebilecekleri bir kişi olduğuna dair güven verir.

DİĞER HABER
11 Ocak 2023