"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Piyasasındaki Yeni Veri Algısı

Eğer kendinize 2. el bir araç satın almak isteseydiniz, Sahibinden.com ya da tasit.com sitelerinden konu ile ilgili birçok bilgi edinebilirdiniz. Fakat müşterilerinizin hayatlarının en büyük kararlarından birisi olan konut alım/satım kararlarını geçmiş aylardan farklı lokasyonlardaki konutlara ait verilere bakarak yapmalarını bekleyemezsiniz. Gayrimenkul kararlarını geçmiş verilere göre vermeye çalışmak, yarın yapacağınız pikniği dünün hava durumuna göre planlamaya çalışmanıza benziyor.

Eğer bir konutun fiyatını kıymet takdiri yapılmadan belirlemeye çalışıyorsanız (ki sektörde uzun zamandır varsanız kıymet takdiri yapan uzmanlarla kesin problem yaşamışsınızdır), olabildiğince fazla yerel veriye sahip olmanız lazım. Ne yazık ki alanı ne kadar küçültürseniz, veri edinmek de o kadar zorlaşıyor.

Gayrimenkul Piyasası ve Veri Konusu

Artık gayrimenkul piyasasında bu tarz verilere ulaşmak mümkün. Yıllardır biriken kıymet takdiri, kredi başvuruları, sözleşmeler ve değerlendirmeler hakkındaki veriler artık yerel piyasalar için hatırı sayılır miktarda bir veri birikimi sağlıyor. Her geçen gün veriler daha güncel, daha kesin ve yararlı hale geliyor.

Gayrimenkul piyasasında her yerel muhitin, hatta her bir konutun kendine özgü özellikleri var. Yani piyasa hakkında yapılan bir yorum, her bir konut için her ay değer artış/azalışı anlamına gelmiyor. Bu konuda hizmet veren değerleme siteleri konutlar için güncel fiyat bilgisi, bölgenin demografik yapısı ve gelecek tahminleri verebiliyor.

Merak Etmeyin, Konu Matematiksel İlerlemeyecek

Ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan girişimlerin başında değerleme siteleri var. Ortaya çıkan değerleme raporları tartışıla dursun bazı danışmanlar tarafından bu online değerleme araçları kullanılmaya başlandı bile. Bizim bu konudan bahsetmemizin sebebi, gayrimenkul piyasasındaki gelişmelerden sizi haberdar etmek ve gelecekte yaşanabilecek gelişmelere ışık tutmak. Verdiğimiz örnekten görülebileceği gibi, artık tek bir tıkla yerel bir piyasa, hatta spesifik bir konut hakkında pazarlama materyallerine ve fiyat tahminlerine ulaşmak mümkün.

Yararlanabileceğiniz farklı veri işleme hizmetleri de var. Örneğin, yurtdışında faaliyet gösteren bir değerleme sitesi, listeleme hizmetleri kapsamında piyasa verilerini yerel piyasaya özgü grafiklere ya da tablolara çevirmeye olanak sağlıyor. Danışmanlara ise sadece bu grafikleri sunumlarına eklemek kalıyor. Servis, bu grafikleri farklı kaynaklardan aldığı listeleme bilgileri ile sağlıyor. Danışmanların işleri bu servisler sayesinde oldukça kolaylaşıyor.

Müşterilerin Danışmandan Beklentisi Ne?

Corelig araştırma şirketi tarafından yapılan “Gayrimenkul Müşteri Profili” anketlerinden çıkan sonuca göre, bir müşteri danışmanının piyasa hakkında gerçek bilgilere sahip olmasını bekliyor. Yani müşteriniz size “Piyasa nasıl?” diye sorduğunda sizden gerçekten veri paylaşımı yapmanızı, istatistiklerden bahsetmenizi ve doğrulayabilecekleri bilgiler vermenizi bekliyor.

Şöyle düşünün, eğer bir şirketiniz olsaydı ve şirket adına hayatınızı değiştirebilecek bir satın alım yapmak üzere olsaydınız, konu ile yakından alakalı detaylı grafiklere, tablolara ve istatistiklere sahip olmak istemez miydiniz? Tabi bu verilerin size açıklanıyor olması da oldukça önemli olurdu.

Yani verilere sahip olmanız kadar o verileri anlatma yeteneğiniz de çok önemli. Teknolojiden yararlanırken kendinizi geliştirmeyi ve bilgi aktarım tekniklerini öğrenmeyi ihmal etmeyin. Artık piyasa şartları değişti ve birçok bilgiye internet üzerinden erişmek mümkün. Sizin aranan bir danışman olmanızın yolu ise bu bilgileri uzmanlığınızla yorumlayabilmeniz ve müşterilerinizle paylaşabilmenizden geçiyor.

DİĞER HABER
30 Ocak 2024