"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Profesyonelleri İçin Linkedin İpuçları

Son zamanlarda sık sık sosyal medya platformlarının emlak piyasası üzerindeki etkilerini paylaşıyoruz. Bugün de sizinle dünya genelinde 400 milyon ve ülkemizde 5 milyona yaklaşan kullanıcıya sahip LinkedIn’ın emlak piyasasına getirdiği avantajları değerlendirmek istiyoruz.

LinkedIn bizim de favorilerimizden olan ve profesyonel olarak kullandığımız bir sosyal medya platformu. Platform, yalnızca bağlantı kurup paylaşmakla kalmadığınız aynı zamanda kendinizi alanınızda bir uzman olarak gösterebileceğiniz bir ortam sunuyor. LinkedIn, eğlence amaçlı kişisel paylaşımlar yaptığınız bir platform olmaktan çok alanında uzman biri olarak bilgilerinizi eski ve yeni iş arkadaşlarınız, meslektaşlarınız ya da mesleğin guruları ile paylaştığınız bir iş ağı. Ayrıca mesleğiniz ile ilgili sektör duayenlerinden yeni ve doğru bilgileri edinebileceğiniz bir paylaşım platformu.

Emlak profesyonellerinden bir kısmının henüz yer almadığı platformun potansiyeli ile ilgili kuşkularınız var ise yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz. Kesinlikle fikriniz değişecektir.

Başlarken

LinkedIn hakkında henüz onu kullanmaya başlamamış ya da onunla tanışmamış olanlardan genellikle duyacağınız şey; onun geliştirilmiş bir özgeçmiş sitesinden başka bir şey olmadığıdır. Bu ancak LinkedIn’in diğer ikna edici özelliklerini göz ardı etmeniz halinde doğrudur. İş deneyimlerinizi belirtmeniz son derece önemli olsa da bu büyük bir bulmacanın sadece bir parçası. Profil özetiniz, emsalsiz ve seçkin görünerek potansiyel müşterilerinizin ya da partnerlerinizin dikkatini çekmek için size şans sunar. Daha önce hiç tanışmadığınız insanlarla konuşmanıza fırsat tanır.

Emlak piyasası gibi sektörlerde ilk izlenim her şeydir. Eğer kartlarınızı doğru oynarsanız, LinkedIn ilk izlenimler için büyük bir kaynak olabilir. Spesifik anahtar kelimeler ve sektörünüzle ilgili terimler kullanarak profilinizi ve sunduğunuz hizmetleri fark edilir hale getirebilirsiniz.  Lüzumsuz anahtar kelimelerle profilinizi doldurmak yerine emlak sektörü ile ilgili belli başlı anahtar kelimelere profilinizde yer verebilirsiniz. (Örneğin, Üsküdar’da deneyimli emlak temsilcisi gibi.) Bu profilinizin kolaylıkla bulunmasını sağlayacaktır.

Online imajınız için başka bir önemli konu topluluklarda ve gruplarda tutarlı, aktif ve katılımcı olmaktır. Google düzenli ve çekici içerik yayınlayan kişileri ödüllendirmeyi sever. İnternet sayfanıza içerik koyarken iyi yazıldığından, siteniz ile ilgili olduğundan ve niş bir konu olduğundan emin olun. İnternet sitenizde paylaştığınız ve kaliteli olduğundan emin olduğunuz mesleki yazıları Linkedin’de de paylaşın. Eğer uzman olacaksanız uzmanlığınızı göstermeniz gerekmektedir.

LinkedIn’de dikkat çekmek için diğer bazı ipuçları;

 • Deneyim ve yeteneklerinizi profilinize yansıtın, 
 • Sektörünüzle ilgili gruplara katılın,
 • Emlak dünyası ile ilgili bilgileri belirli aralıklarla paylaşın,
 • Uzmanlık bölgeniz ve uzmanlık alanınızla ilgili özgün ve yararlı bilgiler yayınlayın,
 • Sadece kendinize hizmet eden bir amaçta saygılı bir üslup geliştirin,
 • İnternet sayfalarınızın linkini bu sayfalara yönlendirmek üzere profilinize ekleyin,
 • Mesleki tartışmalar başlatın ve tartışmalara katılın,
 • Ağınızdaki insanları diğer insanlara tanıtın,  
 • Sorular sorun ve soruları cevaplayın,
 • Global emlak profesyonelleriyle bağlantı kurun, iletişime geçin, 
 • Kendi içeriklerinizi paylaştığınız gibi başkalarınınkini de paylaşın,
 • Beğenmekte bir paylaşımdır, 

Sosyal medya da en önemli şey katılımdır. LinkedIn’deki diğer profesyonellere katılmak son derece değerli olup başarılı sonuçları beraberinde getirebilir.

Markalaşma

Yaptığınız iş hakkında insanların bilgi sahibi olabilmelerinin en önemli yolu markanızın sesinin anlaşılmasıdır. LinkedIn markanızın sesini emlak piyasasına duyurabilmek ve global bir iş ağına sahip olabilmeniz için etkili bir güç. Pek çok profesyonel, LinkedIn’i kendi kişisel markalarının farkına varılması için kullanır. Bu platform, emlak profesyonellerine kendi alanlarındaki meslek duayenleri de dâhil olmak üzere pek çok kişiye kendi markalarını tanıtma fırsatı tanır. Burada yapacağınız paylaşımlar ve yorumlar birbiri ile tutarlı, sektörle ilgili ve tatmin edici olması gerekir. Yanlış bir yorum imajınızı olumsuz etkiler.

Her sosyal medya platformunun kendine özel bir iletişim stili vardır. Facebook ilişkiler kurabileceğiniz ve kişiliğinizi gösterebileceğiniz bir yerdir. Oysaki LinkedIn kesinlikle profesyonel paylaşımlar içindir. Burada birlikte çalıştığınız partnerleriniz, emlak profesyonelleri, eski ya da potansiyel müşteriler ile iletişim kurabilirsiniz.

Burası profesyonel sesinizi duyurabileceğiniz bir alandır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, LinkedIn marka kimliği yaratmak için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Marka kimliği oluşturmak sadece sizin emlak piyasasındaki işiniz ile ilgili değildir, aynı zamanda sizin kişisel kimliğinizin profesyonelliği ile de ilgilidir. LinkedIn’de profesyonel bir imaj oluşturduktan sonra sıra referanslara gelir.

Referanslar

Emlak profesyonelleri için referans göstermek sadece değer katacak bir şey değil aynı zamanda hem gelirlerinizi artıracak hem de müşteri ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecek bir konudur. Linkedin referans yaratma konusunda muazzam bir yer olduğu için iş ağınızdaki kişilerden referans ve tavsiye alabilirsiniz. ''Emlak sektöründe ne kadar çok insan tanıyor ve ne kadar çok referansınız var ise o kadar çok satarsınız.'' kuralı burada da geçerli. LinkedIn’de ağınızda yer alan eski bir meslektaş, çalışan, arkadaş ya da müşteri sizin için profilinizde bir referans yazabilir. Referans sayınız arttıkça daha çok tercih edilirsiniz. Bu profesyonel bir sosyal ağ olduğu için burada yer alan referans ve tavsiyelerin Facebook ve benzeri sosyal medya araçlarındaki tavsiyelerden daha fazla ağırlıkları vardır.

LinkedIn aynı zamanda sizin referansınıza başvurulan bir platformdur. Günümüzün son derece rekabetçi emlak piyasasında güçlü referans veri tabanları oluşturmak başarı için çok kritiktir. Eski moda e-mail programları ile referans almak son derece zorken, LinkedIn ile sizin için referans sağlayabilecek eski müşteriler ve emlak profesyonelleri ile istediğiniz zaman iletişime geçmek ve referans istemek son derece kolaydır.

İşin İçine Girmek

Sonuçta her sosyal medya platformunun bir amacı vardır. Facebook’un gittikçe ücretli bir reklam mecrası haline gelmesi ve herhangi bir ödeme yapmadan gönderilen(organik) mesajların sadece %2’lik bir kesime ulaşması emlak profesyonellerinin kendilerini pazarlayacak yeni mecralar aramasına neden oluyor. Emlak piyasasında sosyal ağınız her şeydir. Emlak profesyonellerinin bilmesi gereken şey emlak dünyasının küçük ve hızlı değişen bir dünya olduğudur. Bugün tanıdığınız bir kişi gelecekte sizin en iyi referansınız olabilir.

LinkedIn, emlak profesyonellerine belki de diğer sosyal medya kanallarından daha fazlasını vaat etmektedir. Bu platform kullanıcılarına sadece kendi ağlarını oluşturmaları için bir ortam sunmuyor, aynı zamanda kişisel markaları ve müşteri değeri yaratmaları için de imkân tanıyor.

Bu nedenle her gün daha fazla emlak profesyonelinin bu ağa dâhil olduğu görülüyor.

DİĞER HABER
22 Şubat 2016