“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Profesyonelleri için Sosyal Medya Görgü Kuralları

Sosyal medya söz konusu olduğunda, "Bunu tüm dünya görsün diye söylediklerine inanamıyorum" dedirten bir yorum veya durum tespit etmek kolaydır. Bunu daha da kötüleştiren şey: Bunu fark ettiğinizde profesyonel bir şirket veya iş insanı olduğunuzu fark ediyorsunuzdur.

Özellikle gönderi kaldırılmışsa, böyle bir şeyi görüp yargılamamak zor olabilir :) Çevrimiçi olarak bir şey silinse bile, hala kalıcı kanıtlar olabilir. Artık sosyal medya ile bu hatalar saniyeler içinde daha geniş bir kitleye yayılabiliyor. Çocuklarınızı bu tuzaklara karşı uyarmak yaygın bir uygulama haline geldi, ancak hepimizin sosyal medya sayfalarımızda ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiği konusunda daha bilinçli olmamız gerekiyor.

Sivri uçlu bir paylaşımın ne kadar kolay bir PR kabusuna dönüşebileceğini görebilirsiniz. Kelimeler önemlidir, özellikle de herkesin görebileceği bir yerde olduklarında.

Aşağıda, yaygın sosyal medya hatalarına ilişkin birkaç örnek ve YAPILMAMASI gerekenlerin yararlı bir listesini derledik:

Sad Dislike Sticker by MediaNest for iOS & Android | GIPHY

Bir müşteri, LinkedIn , Facebook, Google incelemeleri vb. gibi herkese açık profilinizde şirketinizi veya sizi olumsuz olarak değerlendirdi.

  • Olumsuz yorumların duygusal olarak sizi etkilemesine izin vermeyin. Bu durumda profesyonel, nazik ve soğukkanlı kalmalısınız. İnceleme sakin bir şekilde ele alınmalıdır.
  • Mesajı görmezden gelmeyin. Mesajın yanıtsız bırakılması, şirketinizin itibarını önemsemediğini gösterir.
  • Öfkeyle cevap vermeyin. Yorum yapan kişinin endişelerini ele almalı, incelemeleri için teşekkür etmeli ve bunun bir daha asla olmaması için bir plan oluşturmalısınız.

Basic rules of social media etiquette that every businessperson should  remember – PromoRepublic

Sayfanızda mesleğinizle doğrudan ilgili olmayan tüm içerikleri dikkatlice inceleyin. Bir emlak profesyoneli olarak, kişisel adınız genellikle sosyal medya sayfalarınızda kullanılan adla aynıdır.

  • Kutuplaştırıcı veya rahatsız edici konuları paylaşmayın. İçerik için iyi bir kural, ilk buluşma kuralını hatırlamaktır: "Din ve siyasetten uzak durun." Zararsız olarak görebileceğiniz bir şey bir başkası için rahatsız edici olabilir.
  • Kutuplaştırıcı veya saldırgan olarak kabul edilebilecek şirketleri, kişileri veya hashtag'leri takip etmeyin. Yalnızca bunları ilgi alanlarınız olarak görmek, müşterilerinizin size bakışını etkileyebilir.

Petition · Bad effects of social media through the use of internet ·  Change.org

Bir gönderi görüyorsunuz ve ekleyecek bir şeyiniz olduğunu hissediyorsunuz.

  • Faydalı olmadıkça bir şey eklemeyin. Bunu, emlak uzmanı arkadaşlarınızı desteklemek ve öğretmek için harika bir fırsat olarak görün. Cevaplarınızda düşünceli olun ve bir akıl hocası olun. Geçerli bir çözümle sorunun özüne inen bir gönderiyi herkes sever. Değerli bir beyin güveninden gelen bilgiyi kitle kaynaklı olarak elde etme yeteneği, birçok kişinin benzer ilgi alanlarına sahip gruplara katılmasının nedenidir.
  • Negatif bir şey eklemeyin. Bir sosyal medya yorumuna veya sorusuna yanıt verirken, yanıtınızda olumlu olmaya çalışın. "Aptal" veya "ahmakça" gibi hızlı, tek kelimelik cevaplar verimli değildir. İnsanlar cevap almak için ulaşır, hakarete uğramak için değil. Hakaretler, başkalarını gelecekte soru göndermekten caydırır çünkü onlar, başkalarının katlandığını gördükleri olumsuzlukların saldırısına maruz kalmak istemezler.

Bugün sosyal medyada gezinmek yaygın bir eğlencedir. Kışkırtıcı gönderilere yanıt vermek için beklemenizi ve başkalarının profilinizi nasıl gördüğünü gerçekten iki kez düşünmenizi öneririz. 

DİĞER HABER
16 Şubat 2022