“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Profesyonelleri Müşteri Kazanma Yöntemi Olarak SEO’yu Neden Etkili Kullanamıyor?

Profesyonel bir online pazarlamacı veya web programcısı değilseniz – ki çoğunuz değilsiniz – arama motoru optimizasyonu (SEO) terimi size korkutucu gelir. Web sitenizin potansiyel müşterileri nasıl çektiğinin gerçekten ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu bilirsiniz, ancak bunu nasıl gerçekleştireceğinizi bilmezsiniz.

Kiminiz SEO’yu düzeltmek için bir uzmana ödeme yapması gerektiğini düşünerek bu işi korkutucu buldu ve hiç kalkışmamayı tercih etti. Kiminiz ise bunun için bir uzmanla anlaştı ve sitenin aldığı sonuçların yetersiz olduğu bilgisini edindi ve bu durum hiç de moral vermedi.

Birçok teknolojik şeyde olduğu gibi SEO da aslında basit bir amacı gizlemektedir: Web siteniz üzerinden sunduğunuz tüm hizmetlerin ve listelerin, alıcı ve satıcıların Google gibi web arama motorlarında yaptıkları aramalar sonucunda dikkatlerini çekecek şekilde ön plana çıkmasıdır.

Alıcıları web sitenize getiren şey, müşterilerin bakındığı bölge, şehir veya mahallede mülk satın almak hakkında bilmek istediklerine dair hazırladığınız faydalı bilgilerdir. Bu teknik jargonda, içerik olarak adlandırılır. Örneğin; okullar, ev vergileri, ortalama ev fiyatları, belediye hizmetleri, suç istatistikleri, iklim şartları, alıcı-satıcı ipuçları, ev tasarım trendleri, ev kredisi imkânları, tapu, emlak sigortası ve buna benzer daha pek çok içerik…

Özetlemek gerekirse, temel bilgileri nasıl benzersiz içeriklere dönüştüreceğinizi bilirseniz, SEO stratejinizin temelini de oluşturmuş olursunuz. Bunu yaptıktan sonra gerisi daha kolaydır.

SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışması yapmanız, online emlak pazarlamanızın uçuşa geçmesini sağlar. Yani online pazarlamanızın istatistiklerini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. SEO’nun neden önemli olduğunu gösteren diğer sebepler şöyle sıralanabilir:

- Kullanıcıların yüzde 75’i, arama sonuçlarının ilk sayfasından sonrasına göz atmıyor. (Bu demek oluyor ki sizle ilgili arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmanız çok önemlidir.)

- Ev alıcılarının yüzde 90’ı, ev alma sürecinde online araştırma yapıyor. (Bu demek oluyor ki size gelmeden önce online profilinize göz atacak alıcılara nasıl göründüğünüz çok önemlidir.)

- Arama sonuçları, web sitelerine trafik yönlendiren ilk kaynaktır ve sosyal medyadan 300 kat daha etkilidir. (Bu demek oluyor ki arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmanız, size en yüksek geri dönüşü getirir.)

Buna kıyasla emlak profesyonellerinin SEO’yu ne kadar kullanabildiklerine dair yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki: Emlak profesyonelleri SEO’nun öneminin farkındalar, ama onu nasıl önemli bir kaynak olarak kullanacaklarını bilmiyorlar.

  • 10 emlak profesyonelinin 9’u, SEO için çok fazla zaman harcaması gerektiğine inanıyor.
  • Emlak profesyonellerinin yüzde 85’i, SEO için bir ayda 10 saatten daha az vakit harcıyor.
  • Emlak profesyonellerinin yüzde 80’i, SEO için bir yılda 500 dolardan daha az harcama yapıyor.

Mevcut müşteri kaynağı elde etme oranı

Aşağıda mevcut müşterileri elde tutmak için farklı yöntemlerin ne kadar etki ettiğini anlamak için yüzde oranları belirtilmiştir. Bu oranlar incelendiğinde SEO’nun yüzde 5 oranla ortalama bir sırada olduğunu görebilirsiniz. Ancak okumaya devam ettikçe SEO’nun nasıl bir fark yaratacağını göreceksiniz.

Tavsiyeler, referanslar – % 61

Basılı Pazarlama – %  5

E-posta Pazarlaması – % 5

SEO – % 5

Sokak Tabelaları – % 3

Tıklama Başı Ücretli Online Reklamlar – % 2

Danışmanlık Şirketi – % 8

Diğerleri – % 11

Potansiyel müşteri kaynağı elde etme oranı

Aşağıda ise yeni müşterileri elde etme anlamında farklı yöntemlerin ne kadar işe yaradığını gösteren oranları bulacaksınız. İşte burada SEO’nun etkisi inanılmaz bir ivme göstererek etki gücünü arttırıyor. Diğer seçeneklere oranla çok daha fazla bir etkiye sahip olan SEO, yeni müşterileri elde etmenizde size büyük fark katıyor.

Tavsiyeler, referanslar – % 45

Basılı Pazarlama – %  1

E-posta Pazarlaması – % 4

SEO – % 31

Sokak Tabelaları – % 2

Tıklama Başı Ücretli Online Reklamlar – % 4

Danışmanlık Şirketi – % 7

Diğerleri – % 6

DİĞER HABER
21 Aralık 2016