"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Profesyonellerine Değer Katacak Televizyon Programları

İş hayatındaki tecrübeler yalnızca iş sahiplerini takip ederek oluşmaz. Aynı zamanda kitap, dergi, program ve buna benzer kültürel etkinlikleri de takip etmek gerekir. Emlak sektöründe sizlere tecrübe kazandıracak ve fikir edinmenizi sağlayacak bu tarz kültürel faaliyetleri ulaştırmak için her gün araştırmalarımıza devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi dünya genelinde emlak sektörü ile ilgili pek çok dizi ve program yayınlanıyor olsa da Türkiye’de yayın yapan bu tarz yayınlara pek sık rastlamıyoruz. Bu nedenle sizler için Türkçe dublajlı olarak yayınlanan emlak programlarını araştırdık ve en ilgi çekici olanlarını derledik.

Bu tür programlarda kullanılan dili ve argümanları takip ederek işinizde nasıl stratejiler izleyebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilir, müşteriyi ikna etmek için uygulanan yöntemlerden ilham alabilir veya iş hayatındaki çekişmelere karşı takınılan tavırlar sayesinde ipuçları edinebilirsiniz. İşte televizyon kanallarında Türkçe olarak yayınlanan ve emlak sektörünü konu edinen televizyon programları…

Emlak Savaşları

Bu program, Amerika’nın kanyonları ve çölleri ile ünlü olan Arizona eyaletinde geçiyor. Süper hızlı bir emlak piyasasının hâkim olduğu bu eyalette, hızlı kâr elde etmeye çalışan yatırımcıların riskli ve heyecanlı rekabeti gözler önüne seriliyor.

Programda icra yoluyla el konulmuş, büyük bir kaza sonrası harap olmuş veya mortgage ödemesi yapılmadığı için satışa çıkarılmış evler için yatırımcılar aranıyor. Ancak işin heyecanlı ve riskli kısmı, yatırımcıların evlerin içini gezmelerinin yasak olması ve sadece dışarıdan bakarak tahmini bir bütçe ayırarak satın alma işlemini yapmalarında gizli.

Yatırımcılar, evlerin iç özelliklerini göremiyorlar ve dolayısıyla çatısında, duvarlarında ve benzeri açılardan hasar olup olmadığını inceleme şansları olmuyor. Sadece evin bulunduğu çevredeki emlak piyasasına ve o çevredeki gayrimenkullerin değerine bakarak tahmini bir bütçe belirliyorlar. Daha sonra tüm yatırımcılar, açık arttırma yöntemi ile ev için mücadele ediyorlar. Ev, en yüksek fiyatı verene satılıyor. Ardından anahtarı alıp evin içine giriyorlar ve bakım-onarıma ne kadar para harcamaları gerektiğini net şekilde ortaya çıkarıyorlar. Fakat bu bazen hazin sonuçlara da yol açabiliyor.

Bu program sayesinde emlak sektöründe doğru yatırımın hangi ipuçlarını takip ederek yapılacağı, yatırımcılara doğru yolun nasıl gösterileceği konularında bilgi edinebilirsiniz. TLC kanalında Türkçe dublajlı olarak her pazar günü saat 16:20’de takip edebileceğiniz Emlak Savaşları ile sektördeki yatırımcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Emlak Oyunları

Hayatları boyunca en önemli satın alımı yapacak olan insanların kurtarıcıları olan emlakçıların yaşadığı koşuşturmaca, bu programda gözler önüne seriliyor. Dünyanın en karmaşık pazarlarından biri olan emlak sektöründe bir emlak ekibinin tüm üyeleri ile birlikte ne tür süreçlerden geçtiğine tanık olacaksınız. Emlak sektöründeki rekabetin merkezindeki emlakçıların heyecan verici iş yaşamını ekrana getiren programda aynı zamanda bu tatlı rekabet sırasında yaşanan komediye de rastlayabilirsiniz.

Her biri farklı stratejilere sahip olan ve farklı yerlerde farklı müşteriler ile ilgilenen emlak profesyonellerinin ne tür zorluklarla karşılaştığını ve bu zorluklar karşısında ne tür çözüm yolları ürettikleri, sizlere farklı ipuçları verebilir.

BBC2 yapımı olan bu program, her pazartesi günü saat 17:35’te Türkçe dublajlı olarak TLC ekranlarından seyircileri ile buluşuyor.

Büyük Tasarımlar

Ev satın almak insanlar için hayatlarının neredeyse en önemli kararlarından biridir. Bu nedenle hem bütçe anlamında kendileri için en doğru kararı vermeleri hem de evlerini en ince ayrıntısına kadar kendileri dizayn etmek isterler. Pek de kolay olmayan bu iş için yeterli mesleki tecrübeye sahip birine başvurmak en iyi tercih olur.

Programda bu görevi alıcılar için yapan Kevin McCloud, her bölümde farklı kişilerle buluşuyor ve onların ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrendikten sonra bir planlama yapmaya başlıyor. Evde uygulanması gereken işler için ne kadar malzeme gerekeceğinden ne kadar bütçe ayırılması gerektiğine ve ne kadar zamanda yapılabileceğine kadar birçok açıdan planlama yapılıyor ve işe girişiliyor. Ancak bazen işler küçük sebeplerle de olsa ters gidebiliyor.

Emlak sektöründe dünya çapındaki bina kültürlerinin nasıl dikkat çektiğine dair bilgi edinmek adına müthiş bir fırsat olan bu dizinin her bölümünde, bir ev için gereken her detayı keşfedeceksiniz.

Hafta içi her gün 22:00’de yayınlanan Büyük Tasarımlar programını, Digitürk kullanıcılarının ulaşabildiği beIN Home & Entertainment kanalından (19 numaralı kanal) takip edebilirsiniz.

 

DİĞER HABER
29 Kasım 2022