"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Reklamlarında İnsancıl Yaklaşımın Önemi

Emlak reklamlarında izlenebilecek pek çok strateji vardır. Bunlardan birçoğunu daha önceki makalelerimizde sizlerle paylaştık. Pazar hedefli reklamlar, Facebook reklamları, online ve offline reklamlar gibi daha sayabileceğimiz pek çok konuya ilişkin odak noktalarına değindik.

Bu makalemizde ise gayrimenkul reklamcılığında dikkat edilmesi gereken bir başka püf noktadan bahsedeceğiz. Konumuz, reklamlarda insan isimlerine yer vermek. İnsan isimleri, reklamlarınızın daha insancıl görünmesini ve daha kişiselleştirilebilir olmasını sağlayacak çok güçlü bir unsurdur.

Eğer satıcınızın ilk ismini veya soy ismini kullanıyorsanız (tabi ki iznini alarak), bu reklamı görenlerin zihninde anında bir fotoğraf oluşturur. Hayatın içinden gelen gerçek insanların isimlerini kullanarak oluşturduğunuz bir emlak reklamı, reklamını yaptığınız mülkün veya listenin onlara daha yakın görünmesini sağlar. Bu, tamamen bir ev ve o evde yaşayan gerçek insanların varlığını görenlere hissettirir.

Gelin bunu iki reklam örneği üzerinden daha iyi anlayalım:

Örnek Reklam 1

“Cem Bey Taşınıyor” başlıklı bir reklam düşünün. Reklamın ana fotoğrafında ise Cem Bey, taşınırken kızı ile birlikte gülümsüyor olsun. Normalde zahmetli olan bir işlemi son derece keyifli bir şekilde yapıyor gibi görünen insanlar, potansiyel alıcıların da aynı keyifle oraya taşınacağı hissini onlara yansıtacaktır.

Örnek Reklam 2

“Selma ve Ozan Bahçelerini Özleyecek” başlıklı bir reklam düşünün. Fotoğrafta ise Selma Hanım ve Ozan Bey taşınmak üzere oldukları evlerinin bahçesinde rahatça oturuyor olsun. Onların bahçelerinde ne kadar rahat ve eğlenceli anlar yaşadıklarını gösteren bu fotoğraf ve başlık, mülkü alacak olanlarda da aynı hissi uyandıracak ve özendirecektir.

Örnek Reklam 3

Eğer reklamınızda kendi adınızı veya firma adınızı kullanıyorsanız, bunu yaparken daha davetkâr bir dil kullanmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin “Girişim Gayrimenkul’ü Arayın” demek yerine “Bizi Arayın” şeklinde bir yapı kullanabilirsiniz.

Daha kişisel bir dil ile reklam hazırladığınızı düşünelim. “Gayrimenkul danışmanı Cem Koç’u arayın” demek yerine “Ben Cem, gayrimenkul danışmanınız olabilirim” şeklinde daha davetkâr ve samimi bir cümle yapısı kurabilirsiniz.

En Etkili Reklam, İletişim Kurabilen Reklamdır

Verdiğimiz örnekler ile birlikte gayrimenkul reklamlarında kişiler ile iletişim kurabilmenin önemini kavradığınızı düşünüyoruz. Ancak pek çok gayrimenkul firması şahsi olmayan ve bir kişiliğe bürünmemiş olan reklamlar hazırlamaya devam ediyor.

Sadece satıştan ve mülklerden bahseden reklamlar, vermek istediğiniz mesajı karşıdakilere ulaştırabilir, ama hiçbir zaman onları harekete geçirecek ve içlerindeki isteği arttıracak etkiye sahip olamaz. Unutmayın ki en etkili reklamlar, karşıdaki ile iletişim kurabilen ve onlara yapacakları satışın ne getireceğini gösteren reklamlardır.

DİĞER HABER
20 Haziran 2018