"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörü 3D Baskı Teknolojisi İle Birlikte Kabuk Değiştirecek!

3D baskı teknolojisinin ortaya çıkması ile birlikte hemen her sektörde etkisini görmeye başladık. Bilim insanları bu teknolojiyi kullanarak sağlık sektöründe insan uzuvları üretmekten imalat sektöründe hızlı malzeme üretmeye kadar pek çok alanda kullanıyor. Elbette ki iş dünyasında en köklü alanlardan biri olan emlak sektörünün de bu teknolojik gelişmeden etkilenmesi kaçınılmazdı.

Geçtiğimiz günlerde Moskova’ya yakın bir şehirde yeni bir ev inşa edildi. Ancak bu ev geleneksel yapım şekillerinden biraz daha farklıydı. Bu ev, 3D baskı teknolojisi kullanılarak yapıldı. Daha önce de çeşitli ülkelerde bu teknoloji kullanarak bina yapıldığını duymuştuk. Fakat bu sefer ki proje, sıradan ticari amaçlı bir bina değildi. Tamamen bir konut projesiydi ve bu anlamda ilk olma özelliğini taşıyordu.

Apis Cor tarafından tasarlanan ilk 3D baskılı bu konutun daha dikkat çekici özelliği ise inşaatın 24 saatten daha kısa sürmesi ve maliyetinin 10 bin doların altında tutması oldu. Mobil bir 3D yazıcı, konutun beton duvarlarını ve bölmelerini tamamen yaptıktan sonra bina dışına çıkarıldı. Ardından binanın çatısı, kapıları, pencereleri ve iç mekânını yapmak üzere diğer görevliler işe koyuldu. Böylece hızlı, çevre dostu, verimli ve güvenilir bir inşaat projesi 24 saatten önce tamamlanmış oldu.

3D baskı teknolojisi ile bu şekilde hızlı ve güvenilir konutların inşa edilebilmesi akıllara bazı teorileri getirmiyor değil. Çünkü emlak sektörü, 3D yazıcıların gösterdiği büyük gelişimden doğrudan etkilenecek sektörler arasında gösteriliyor. Acaba emlakçılar, gelecek yıllar içerisinde hazır evleri satmak yerine kendileri yatırım alanları belirleyip sadece bir günde devasa bir inşaatı bitirip satışını yapabilir mi?

Bir emlak profesyoneli olarak gelecekte rağbet göreceğini düşündüğünüz alanlar belirledikten sonra bu alanlara 3D baskı teknolojisi ile inşa edeceğiniz yeni konutları satışa sunarak kendinize yepyeni bir satış alanı açtığınızı düşünün. Elbette ki 3D yazıcıların maliyeti şu an için inanılmaz boyutlardadır. Belki bunu uygulamak henüz maliyet açısından mümkün değil. Ancak her teknoloji gibi 3D baskı teknolojisinde kullanılan araçlar da zaman içerisinde daha ekonomik hale gelecek ve insanların kullanımına sunulacaktır.

Başka bir açıdan baktığımızda da 3D yazıcı teknolojisinin emlak profesyonellerine katkı sağlayacağı düşünülebilir. Emlak sektörünün en büyük sorunlarından biri olan inşaat firmalarının kendi satış ofislerini kurmaları sektöre önemli bir sekte vurmuştur. Dolayısıyla emlak profesyonelleri, piyasadan silinmemek adına inşaat sektörüne karşı atacakları karşı adımın 3D teknoloji olduğunu değerlendiriyorlar. Tahmin edileceği gibi bir bölgedeki yatırım yapılacak en iyi arsaları bulabilecek olan emlak profesyonelleri, artık inşaat firmalarının da 3D yazıcıları kullanmaya başlayacağı zaman diliminde onları ekarte ederek kendi planladıkları evleri ortaya çıkartarak pazarlayabilecekler. Böylece rekabet ortamının daha da kızışacağı günleri görebiliriz.

DİĞER HABER
10 Temmuz 2017