"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Var Olma Nedeniniz Müşterileriniz Sizin Hakkınızda Ne Diyor?

Gayrimenkul işinde çalışan bir emlak brokerı/danışmanı olarak, iyi bir müşteri referansı profiline sahip olmanın size çok sayıda iş kazandırabileceğini aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Makalelerimizin içinde şunu her zaman sizlere tekrar ediyoruz:

Sadece para kazanmaya ve satış öncesi hizmetlere odaklanmayın. Satış sonrası hizmetlerinizi de arttırarak müşterilerin kalbini kazanın.

Bunu neden sürekli tekrar ettiğimizi bir örnekle anlatalım. Bir müşteriniz ile başarılı bir iş gerçekleştirdiğinizi varsayalım. Bu müşteriniz eğer kız kardeşiyle, arkadaşıyla ve komşusuyla sizinle sonuçlandırdığı başarılı çalışmayı paylaşırsa, bu sizin üç tane daha potansiyel müşteri kazandığınız anlamına gelir. Çünkü kendilerine en yakın kişinin anlattığı bu olumlu deneyim, ileride bir gayrimenkul ihtiyacı doğduğunda akıllarına sizin gelmenize neden olacaktır. Aynı şekilde olumsuz referanslar da size bir o kadar negatif dönüşler sağlayacaktır.

Ulusal Emlak Komisyoncuları Derneği’nin 2015 üye profiline göre, bir firmanın emlak müşterilerinin aşağı yukarı yüzde yirmisini daimi müşterilerin oluşturduğu, yüzde yirmisini ise sunduğunuz hizmetten memnun olan müşterilerin referansı ile gelen yeni müşteriler olduğu görülüyor.

Hakkımdaki Görüşleri Nasıl Öğrenirim?

Evet, kulaktan kulağa dolanan sözlerin, işinizi büyütmenize ve ününüzü olumlu manada arttırmanıza yardımcı olacağını söyledik. Ancak müşterinizin kız kardeşine, arkadaşına ve komşusuna sizin hakkınızda ne söylediğini, ona sormadan nasıl anlayacaksınız? Acaba, müşteriler sizin hakkınızda neler anlatıyor?

BrightLocal’in 2013 yılında gerçekleştirdiği yerel tüketici inceleme anketine göre, müşterilerin yüzde 85’i gayrimenkul firmaları hakkında gerçek bilgi toplayabilmek için, firmalar hakkında deneyim yaşamış kişilerin görüşlerini yazdığı online platformlara göz atıyor. Dolayısıyla online web ortamındaki gayrimenkul firmaları görüşlerinin yer aldığı siteleri incelemeli ve hakkınızda bir görüşün yazılıp yazılmadığına mutlaka bakmalısınız.

Firmalar ile Müşteriler Arasındaki Etkileşimi Sağlayan Yenilikçi Bir Fikir

Makalemizin yukarı bölümünde emlak brokerlarına seslendik. Emlak brokerlarının müşterilerinden geri bildirim alabilmek için hangi yolu izlemeleri gerektiğini anlattık. Bu bölümde ise emlak sektöründe hizmet veren girişimcilere ve teknoloji geliştiricilerine sesleneceğiz.

Maalesef ülkemizde gayrimenkul sektöründe girişimci ruhlarla pek karşılaşamıyoruz. Bu da Türkiye’deki emlak sektörünün müşteri ve firma ilişkisine bağlı olmadan sadece para piyasalarına bağlı olarak değişmesine sebep oluyor. Şimdi gayrimenkul sektöründeki Türk girişimcilerine ve emlak teknolojisi meraklılarına bir örnek teşkil etmesi açısından aşağıdaki örneği sunacağız.

Ulusal Emlak Komisyoncuları Derneği 2014 yılında Mükemmeliğin Kodu anlamına gelen ve Code of Excellence olarak adlandırılan bir projeyi duyurdu. Bu proje, firmaların performansları üzerine yapılan geri bildirimleri toplama amacını taşıyan bir projeydi. Derneğin yaptığı duyuru ile birlikte analiz şirketleri gayrimenkul sektörüne yöneldi. Bu analiz şirketleri, gayrimenkul teknoloji geliştiricileri ile bir araya gelerek, gayrimenkul firmalarının gerçekleştirdiği anlaşmalar neticesinde ortaya çıkan geri bildirimleri ve tüketici anketlerini toparladılar.

Lone Wolf Real Estate Technologies bunlardan biridir. Lone Wolf’un başkan yardımcısı ve broker hizmeti sunan Brian Friemel’in bu konudaki görüşlerine bir göz atalım:

Analiz partnerleri, gayrimenkul firmalarının manuel yollarla ve kendi imkânlarıyla geri bildirim toplamaya çalışarak ekstra bir efor sarf ettiğini fark etti. Bu anlamda teknoloji geliştiricileri ile entegre bir şekilde çalışmanın önemine dikkat çektiler. Gayrimenkul piyasasında hem firmaları hem de bu sektörün müşterilerini olumlu anlamda etkileyecek olan bu yeni fikir, sektördeki oyuncuların neler düşündüğünü de ortaya çıkaracak. Müşteriler firmaların performansları hakkında kolayca değerlendirme yapabilecek ve firmalar bu değerlendirmeler ışığında hatalarını düzelterek sektörü daha ileriye taşıyacak.

Örnek Girişimler

Derneğin ortaya attığı bu fikir, pek çok analiz firması ile gayrimenkul teknoloji geliştiricilerini bir araya getirerek çok sayıda girişimin ortaya çıkmasını sağladı.

Bunlardan sadece birisi olan RealSatisfied, hazırladığı bu girişim ile gayrimenkul firmalarına ihtiyaçları olan bilgileri sunmakta yardımcı oluyor. Müşterilerin ne söylediğini, markanızı savunan müşterileri belirlemesini ve markaları hakkında bir fikir oluşmadan önce sorunlara müdahale etme şansını firmalara sağlıyor.

Bu alandaki bir diğer örnek girişim ise RankMyAgent. Bu platformda çeşitli deneyimlere sahip müşteriler çalıştıkları gayrimenkul firmaları hakkında görüşlerini ve puanlarını belirtiyor.

Sonuç

Türkiye’deki gayrimenkul sektöründeki farkındalığı arttırmanın önemini her zaman vurgulayan ve bu anlamda çalışmalar yürüten emlakbroker.com ekibi olarak, gelişmiş ülkelere nazaran emlak sektöründe ülkemizin geri planda kalmasını istemiyoruz.

Bu çerçevede gayrimenkul firmalarının ve emlak broker/danışmanlarının sektör içinde yaşadığı sorunları, girişimcilere ve emlak teknolojisi geliştiricilerine iletmeleri gerektiğine inanıyoruz. Daha huzurlu ve daha istekli bir şekilde işinize sarılmanız için şartlarınızı sizin belirlemeniz ve gerekli mecralara aktarmanız gerekiyor.

Aynı şekilde emlak sektöründe daha fazla para kazanmaya yönelik yapılan girişimlerin aksine, sektörün oyuncularına (alıcı, satıcı, firma, emlak broker) nasıl daha geniş bir hareket alanı sunulabileceğine dair ve nasıl birbirlerinden haberdar olabileceklerine dair girişimlerin arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda da iş, girişimci kişilere ve teknoloji geliştirme uzmanlarına düşüyor.

Harekete geçin…

DİĞER HABER
22 Nisan 2019