"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründeki Yenilik Açığını Nasıl Kapayabiliriz?

Emlakçılar, zamanı büküp durdurabilen bir sihir bulunmadıkça yaş alıyoruz. Ne kadar spor yaparsak yapalım gençleşmiyoruz. Peki ya kariyerimizi gençleştirmek mümkün mü? Emekli olmaya karar verene kadar, performansınızı nasıl en iyide tutacaksınız ve rekabet ortamında en önde nasıl olacaksınız?

Bu konuda birçok emlakçıyla konuşuldu ve çeşitli cevaplar alındı.

İşte ilk olarak kafası kuma gömülülerin cevabı: “Hiçbir şeyi değiştirmeye gerek yok; benim zaten çalışan bir sistemim var.” Eğer cevabınız buysa sektörden silinmeye hazır olun.

İkinci olarak, nasılsa hallolurcuların cevabı var: “Önüme çıkan yeni ne varsa denerim ve elbet biri işe yarar.” Eğer böyle düşünüyorsanız, rastgele sonuçlar için bayağı para ve zaman harcamak üzeresiniz.

Üçüncü olarak, stratejik cevap var: “Popüler olan biriyle ortak olurum ve en sonunda da tüm işimi ona aktarır, öngörülebilir gelecekte de alacağım komisyonunun keyfini çıkarırım.” Eğer yakında emekli olmayı planlıyorsanız bu harika bir plan olabilir.

Son olarak, zekice olan cevap: “Evrimleşip, sektördeki engin tecrübelerimle beraber beni güçlendirip güvenilirliğimi kanıtladığım pazara hükmetmemi sağlayacak akıllı, yeni teknolojileri kucaklayacağım.” Tüm cevaplar arasında en mantıklı ve güvenli olan bu gibi gözüküyor.

Eğer evrim kaçınılmazsa, hangi değişikliklerin geleceğini öngörebilmek çok kritik bir nokta olabilir. İyi ya da kötü, emlak endüstrisi diğer tüketiciyle yüz yüze gelinen pazarlara kıyasla çok daha yavaş bir oranda ilerliyor.

Diğer tüketici pazarlarındaki trendlere bakarak emlak sektöründeki bazı trendleri öngörebiliriz.

Genel bakışımızı sağlamlaştırmak için, daha önce mutlaka okumanız gereken kitaplar listenizde bulunması gereken Zappos kitap makalemize bir göz gezdirin ve sonrasında bir ayakkabı iadesi hikayesini inceleyelim.

İçten gülümseyin :)))

Zappos.com insanların ayakkabı alma şeklini tamamiyle değiştirdi. Tüketicilerin giyilmemiş ayakkabılarını iade etmeleri ve bu haklarını suistimal etmemeleri konusunda onlara güvenerek, Zappos.com online ayakkabı satışlarında tüm pazarın hakimiyetini ele geçirmişti.

  • Zappos.com’dan, ne kadar korkutucu olsa da başkalarına güvenmenin oldukça iyi sonuçları olabileceğini öğrenebiliriz.
  • Emlak sektöründe, müşteriler geleneksel olarak aracısı tarafından gizli tutulan bilgilere hemen erişebilmek isteyecektir.
  • Hem satıcılar hem de emlakçılar, veriler erişilebilir yapıldığında ve mülk hakkındaki görüşler kamuda paylaşıldığında pazarın doğru şeyi yapacağına güvenmeyi öğrenmek zorundalar.

Ayakkabı dünyasından öğrenebileceğimiz daha fazlası da var. TOMS gibi şirketler, insanların ayakkabı satın alırken istedikleri şeyin sadece modaya uygun bir ayakkabıdan fazlası olduğunu bizlere gösteriyor. Tüketiciler satın alımları konusunda iyi hissetmek ve çevresindekilere yaptıkları moda seçimleriyle kendilerini kanıtlamak istiyorlar.

Toms: İyiliğe atılan adımlar

Gelişmiş dünya ülkelerinin tüketicileri tarafından alınan her ayakkabı için, ihtiyacı olanlara bir ayakkabı bağışlama kampanyasıyla TOMS; ayakkabı satın alma eylemini basit bir alışverişten, daha büyük bir iyilik projesinin parçası olma fırsatına dönüştürmeyi başarmıştı.

Bu modelin yarattığı pazarlama momentumu ve genel iyi niyet, TOMS’un pazarına büyük bir fırlayış olarak yansıdı. Şirket sadece toplum tarafından sevilmekle kalmadı, aynı zamanda “pazarlama bütçesini” vergiden muaf bağışlar yaparak harcıyor.

İade alımı yeni bir şey değil fakat artık bu geleneğin emlak sektörüne getirilmesinin kesinlikle tam zamanı. Sektörü birleştirerek, emlakçılar yıllardır yanlış anlaşılmış ve bazen de aşağılanmış bir endüstride ölçülebilir bir iyilik oluşturma ve iyi niyet yaratma amacıyla çalışabilir.

Ayakkabıları bir kenara bırakırsak, eğlence sektörü gibi diğer sektörlerlerden de öğrenilecek çok şey var. Mesela “kablo kesicileri” ile kablolu televizyon dünyasının sonu geliyor ve beraberinde geleneksel televizyon ağı da sonlanacak.Yaşasın internet TV :)

İstediğiniz her şeyin, talep ettiğiniz anda mevcut olduğu bir durumda artık tüketiciler favori dizilerini perşembe akşamı saat yedide izlemek zorunda kalmıyorlar. Artık istediğimizi, istediğimiz saatte izleyebiliyoruz.

Belki başka bir bahara

Örneğin, yakın gelecekte pazar günü Open House (açık ev) gösterimlerinin de sonunun geleceği düşünülüyor.

Müşteriler “evlere girmek” için kapsayıcı bir içerik ve evin ayrıntılı video çekimini görmek isteyecekler. Eğer mülkün ziyaret edilmeye değeceğine karar verirlerse de kendi takvimlerine göre bir buluşma ayarlayacaklar, fakat emlakçının takvimine göre değil :)

Peki, emlak sektörü nasıl evrimleşecek? Şeffaflıkla bir güven ortamı kurmaya çalışan, bir iyilik amacı doğrultusunda çalışan ve tüketicilere anlık bir memnuniyet sağlayan oluşumlar en sonunda tüm pazara önderlik edecek.

Mesleğinizi yaparken bu fikirleri taşıyan teknolojilerden sizi haberdar eden ve bilgilendiren emlakbroker.com'dan sizde faydalanın ve göreceksiniz ki her şey daha iyiye gidecek.

DİĞER HABER
08 Aralık 2023