"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Şirketleri İçin Arttırılmış Gerçekliğin Faydaları

Teknolojideki ilerleme durdurulamayacağına göre bu durumu insanların ve iş alanlarının faydasına yönelik kullanmanın yollarını araştırmak daha kolay, daha verimli ve daha akıllıca olacaktır. Özellikle emlak piyasasında yoğun ve uzun süren bir direnişin ardından bu gerçek fark edildi ve kabullenildi.

İnternet teknolojisi, gayrimenkul sektöründeki insanlara online reklamcılıktan online listemelere ve sanal turlara kadar uzanan farklı şekillerde milyonlarca kapı açtı. Bu teknolojilerin her biri daha hızlı ve daha düzgün bir gayrimenkul satışını kolaylaştırdı.

Emlak sektörünün geleceğine odaklanan emlakbroker.com ekibi, "emlak pazarlama" dünyasının yıkıcı yeniliklerini yakından takip ederek emlak profesyonellerini sektörün geleceği hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.  

Sırada gelen teknoloji ise arttırılmış gerçeklik. Kısaca AR adını verdiğimiz bu teknoloji, olanca hızı ile sektörlere entegre olmaya devam ediyor. Eğer AR teknolojisinin ne olduğunu bilmeyenler varsa, öncelikle AR ve VR ile Gayrimenkulde Gerçeği Yakalamak başlıklı makalemizi inceleyerek arttırılmış gerçekliğin ve sanal gerçekliğin ne manaya geldiğini öğrenebilirler.

AR teknolojisinin son yıllarda gayrimenkul pazarlamasında popüler hale gelmesinin elbette belirli sebepleri var. O zaman gelin bu sebepleri birlikte inceleyelim.

Görsel Etkileşim Yolu ile Kullanıcıları Etkileme

Gayrimenkul projeleri, 2 boyutlu olduklarında müşterilere pek fazla bilgi sunamazlar. Günümüzde en iyi inşaat projelerini 3 boyutlu hali ile gösteren AR teknoloji sayesinde, müşterilere daha gerçek görüntüler sunulabiliyor. 2 boyutlu bir resmin 3 boyutlu şekilde gösterilebildiği bu teknolojide, gayrimenkul projesini karşınızda gerçekmiş gibi her açıdan görüntüleyebilir ve farklı kat planlarının düzenini inceleyebilirsiniz. 

Ürün/Hizmet Sunumundaki Açıklık

Bu teknolojiyi kullanmak için akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bir uygulamayı başlatmanız ve kontrol etmek istediğiniz mülkü seçmeniz yeterlidir. Telefonunuzu elinize alıp hareket ettirdiğinizde mülkün kapısından içeri girebilir ve mobilyaları nasıl bir düzende yerleştirebileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Hatta duvarları ne renge boyayacağınızı bile deneyip görebilirsiniz. Ayrıca mülkün bulunduğu caddeden aşağı yürüyerek mahalleye göz atabilirsiniz.

Kulaktan Kulağa Fısıltıyı Arttırma

Araştırmalar gösteriyor ki AR ve VR cihazı ile ön izleme yapabilen müşteriler, yaşadıkları bu deneyimi çevresine yaymak için daha fazla çaba gösteriyor. Dolayısıyla bu teknolojileri kullanarak hazırladığınız kampanyanızdan daha fazla etkileşim alma şansına erişiyorsunuz. Oluşan bu etkileşim, zaman içinde size daha fazla referans müşteri getirir. Günümüzde artık birçok müşteri, istedikleri bir daireyi veya evi bulduğunda, onu dijital medya aracılığı ile sevdiklerine göndermeyi deniyor. Buna bir de 3 boyutlu sıradışı AR deneyimi eklenince, paylaşma istekleri daha da artıyor.

Daha Fazla Müşteriye Daha Kolay Ulaşma

AR ile mobil uygulamaların akıllı telefonlarda kolayca kullanılabildiği düşünüldüğünde, satılık daireler ve evler hakkındaki tüm bilgileri alıcılara ulaştırmanın kolaylaşacağı da ortaya çıkıyor. Örneğin etkileşimli bir broşür hazırlayarak bunu dijital ortamda AR teknolojisi ile potansiyel müşterilere sunabilirsiniz. Broşürünüzü akıllı telefonu üzerinden görüntüleyecek olan kullanıcılar, 3 boyutlu broşürünüzden son derece etkilenecektir.

Yatırımcı Müşterileri Çekme

Yatırımcı müşterileri kazanma anlamında AR teknolojisinin son derece etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük emlak projelerinde yatırımda bulunmak isteyen müşterilere, henüz var olmayan bir projenin 3 boyutlu görüntülerini sunabilmek oldukça etkilidir. İnsanlar, gördükleri şeye, görmedikleri şeye oranla daha çok para yatırma eğilimi gösterirler.

DİĞER HABER
12 Eylül 2022