"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Şirketleri Teknoloji Beceri Boşluğunu Doldurabilir mi?

Her teknoloji parçası yeni süreçler gerektirir ve insanlar yeni bir şey öğrenmek zorunda kaldığında, bir öğrenme eğrisi vardır. Artan gelişmelere sahip basit teknolojiler için öğrenme süreci kısa ve anlaşılır olabilir. Aynı zamanda, tamamen yeni yazılım sistemlerini uygulayan büyük gelişmeler için çok daha karmaşık olabilir.

Gayrimenkul sektörü, satış sürecini daha veri odaklı ve dijital olarak sunulan bir şeye dönüştürdüğünden, bu alana girmek isteyen profesyoneller için net ve genişleyen bir öğrenme eğrisi bulunuyor. Günümüz pazarında gayrimenkul bilgisi artı teknik yeterlilik, gerçek inovasyona eşittir, peki gayrimenkul firmaları teknoloji devrimine hazır olduklarından emin olmak için ne yapabilir?  

Teknolojik Dönüşüm

İster bir emlak ofisi, emlak değerleme şirketi, emlak Franchise şirketi, emlak ilan sitesi veya büyümeyi hedefleyen bir Proptech girişimi olun, bu makalemizde ele aldığımız konularla ilgiliyseniz, emlakbroker.com'la yapacağınız güçlü işbirliği ile kalabalık bir rekabette öne çıkmanızı sağlayacak fikirler, araçlar ve stratejilere sahip olmakla kalmaz; inovasyon yaratan bir emlak şirketine dönüşür. 

1984 - GIF on Imgur

Gerçek yenilik şu anda gerçekleşiyor. Emlak şirketleri, ister emlak uzmanları ister teknoloji uzmanları olsun, genişleyen teknoloji bütçelerini yönetmek, iyileştirmek ve bunlardan yararlanmak için personellerini uygun şekilde donattığından emin olmalıdır.

Teknoloji ve veri araçlarını birleştirmek ve bilgileri birbirine bağlamak için bir uzmanı işe almak, PropTech beceri denklemini çözmenin büyük bir parçası olabilir. Bir CTO'nun rolü, iyi veri uygulamalarını ve uzun vadeli bir teknoloji zihniyetini, üst takımın diğer üyelerinin daha geleneksel analog düşüncelerine dönüştürebilir. Ancak bir organizasyonu yenilikçi bir geleceğe hazırlamak için sadece stratejiyi belirlemek ve yukarıdan aşağıya vizyonu birleştirmek yeterli değildir. 

Yukarıdan aşağıya çaba önemli olmakla birlikte, burada aşağıdan yukarıya bir çaba da önemlidir. Tek başına teknoloji stratejisi de günü kurtarmak ve emlak şirketinizi geleceğe taşımak için yeterli değil. Emlak firmalarının, yüksek kaliteli işe alım kararları ve mevcut personelin sürekli eğitimi yoluyla yeni veri ve teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak için tüm işgücünün nasıl donatıldığını düşünmesi gerekiyor. Bu unsurların her ikisi de, tüm organizasyonun beceri denklemini yanıtlamaya hazır olmasını sağlamak için gereklidir.

Veri eğitimi bu hazırlığın büyük bir parçası olarak görülüyor. Programınızın sahip olacağı ana odaklardan biri, veri analitiğine gerçek bir vurgu yapmaktır. Bize göre, ister kendileri gerçekleştirsinler, ister başkaları tarafından gerçekleştirilen analitikleri yönetsinler, emlak şirketlerinin bu becerilerde en azından bir tür arka plana ihtiyaç duyacakları çok açık. Örneğin, emlak eğitimlerinde hiç bir zaman yer almayan bir derste, emlak danışmanlarına önceden var olanları nasıl yorumlayacaklarını öğretmek yerine, kendi konut fiyat endekslerini oluşturmak için bir  istatistik programı kullanma şansı verilebilir. 

DUSTRIAL - FUTURE CULT — Apple Macintosh 1984 Commercial Director: Ridley...

Artık geleceğin emlak firmaları için verinin, emlak türü veya stratejisi ne olursa olsun herkesi birleştirecek ortak dil olduğunu söylemek tartışma konusu olmamalıdır. Kodlama veya yazılım mühendisliğinden farklı olarak, emlak firmaları ile onlara teknoloji pazarlayan yazılım şirketleri arasında belirgin bir teknik beceri örtüşmesinin olduğu alanların uzmanlar tarafından doldurulması gerekir. Belki de emlak firmaları, tamamen farklı bir canavar olan PropTech dünyasından bir şeyler öğrenebilir.

Aynı zamanda, herhangi bir teknoloji çalışanının gayrimenkulün temellerini anlamasını sağlamak için periyodik eğitim etkinlikleri düzenlemek, kurumsal iletişimi ve bir bütün olarak bilgi paylaşımını iyileştirebilecek başka bir şeydir. 

Gayrimenkul firmaları ister finans veya ekonomi gibi geleneksel gayrimenkul disiplinlerinde ister bilgisayar veya veri bilimi gibi teknoloji merkezli alanlarda yeni profesyoneller getirmeyi seçsin, bu adayların beceri denkleminin diğer tarafına maruz kalma konusunda bir temel çizgiye sahip olmalarını sağlamak gerekir. Bunun bir kısmı, gayrimenkul konusunda bir anlayışa sahip olmak, bağlantılar kurmak, aynı zamanda bazı terminolojinin ne anlama geldiğini anlamak ve bunu elde etmek için çok uzun süre bu rollerden birinde olmaları gerekir. Aynı şekilde, teknolojiyle uğraşan gayrimenkul çalışanlarını işe almak da dikkate değer bir strateji olabilir. 

Günün sonunda, teknoloji çalışanlarının tüm gayrimenkul işlemlerini kendi başlarına yürütmelerine gerek yoktur ve gayrimenkul çalışanlarının kodlama veya geliştirme konusunda uzman olmaları beklenmemelidir. Ancak her iki dünyada da okuryazar olmak ve teknolojinin gerçekte neyi başarabileceğini anlamak, emlak dünyasının dijital geleceğine geçişine yardımcı olabilecek becerikli, yaratıcı bir iş gücü yetiştirmenin anahtarıdır.

DİĞER HABER
26 Ağustos 2022