"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sunumu Yaparken Kaçınmanız Gereken 10 Hatalar Zinciri

Emlak sektöründe sunum yapmak bir iş görüşmesine girmekten farksızdır. Bu gayrimenkul danışmanı ve müşteri arasındaki ilk resmi görüşme olurken, işi alıp almayacağınızı da sunum belirler. Müşteri sunumlarında hazırlıksız olmak danışmanın çok fazla hata yapmasını sağlıyor.

Bir sunum sırasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktalarını sizin için derledik.

1. Geç Kalmayın

Görüşmenize en azından 10-15 dakika erken gitmelisiniz. Geç gitmeniz müşterilerinizin beklemesine sebep olur ve beklerken de sizin ne kadar ciddiyetsiz, profesyonel olmayan bir kişi olduğunuzu düşünürler. Dolayısıyla savaşı başlamadan kaybedersiniz. Bu yüzden ilk izlenimin her zaman son izlenim de olduğunu unutmayın.

2. Sıradan Olmayın

Tek bir genel sunum belirleyip bunun her müşteride işe yaramasını beklemeyin. Karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarına ve özel isteklerine göre sunumları kişiselleştirin. Bölgenin pazar araştırmasını yapmanız, küçük detaylar eklemeniz sizi her zaman öne çıkarır.

3. Aşırı İltifattan Kaçının

Bir evi ziyaret ettiğinizde her zaman aşırı iltifattan kaçınmanız gerektiğini aklınızda tutun. Bazen sahte övgülerden daha rahatsız edici bir şey yoktur. Bunun yerine gülümseyerek pozitif enerji saçmayı tercih edin.

4. Çok Fazla Yermeyin

Aynı zamanda her ev birbirinden farklıdır ve kimisi daha iyi olur, kimisi biraz tamirata ihtiyaç duyar. Dolayısıyla asla birinin mülkünü yermeyin, eleştirilecek yerleri kabaca söylemeyin.

5. Diğerlerini Kötülemeyin

Diğer mülklere saygısızlık etmek, kötülemek iyi bir fikir değil. Kıyaslama bazen yapılabilir fakat bunu aşağılamadan gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde müşterilerinizde kötü bir izlenim oluşur ve ileride kendileri için de aynı tutumu sergileyeceğinizi düşünürler.

6. Tekliflerinizi Unutmayın

Açık olalım, bir gayrimenkul danışmanı sadece masaya oynadığı kartlar kadar iyidir. Dolayısıyla müşteriniz de sizinle neden çalışması gerektiğini bilmeli. Evleri nasıl pazarladığınız, bağlantılarınızın ne kadar güçlü olduğu gibi detayları açıklamalısınız.

7. Dinlemeyi Unutmayın

Birçok danışman işinin sadece kendisiyle ilgili olduğunu düşünüyor fakat aynı zamanda müşterilerinizin istediğini anlamanız da gerekiyor. Dolayısıyla tüm sorulara yanıt verdiğinizden, yeterince açık olduğunuzdan ve onları dinlediğinizden emin olun.

8. İlişkinizi Güçlendirin

Bir gayrimenkul danışmanı kapı kapı gezen pazarlamacı değildir. Bu yüzden ilişkilerinizi güçlü tutmalı, müşterinizi tanımalısınız. Kuracağınız iyi ilişkiler şimdi ve gelecekte sizin yararınıza olacaktır.

9. Temasta Kalmalısınız

Sunum bitti, anlaşmayı sağladınız fakat müşteri her sorusuna yanıt aldı mı? Mutlaka aklında kalanlar olacaktır ve bu yüzden daha sonra bilgi alabilmek için size ulaşabilmeli. Telefon numaranızı, adresinizi vermeli ve bilgiye ihtiyaç duyduğunda yardımcı olmalısınız.

10. Profesyonel Tutum

Profesyonel olmayı unutmayın. Sunum yaparken mümkün olduğu kadar özenli olun, temiz giyinin, hafif parfüm sıkın ve bir görüşme sırasında asla sigara içmeye gitmeyin.

DİĞER HABER
18 Mart 2024