“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlak Uzmanları İçin Periscope’un Kullanımına Dair Öneriler

''Başarılı bir emlak profesyoneli olmak için teknolojiyi etkin kullanmalısınız'' sözünü çok kez yazdık, fakat gerçekten de öyle. Bu durumu tek kelime ile özetleyecek olursak ''teknoloji geleneksel emlakçılığı öldürdü''. 

Pazarlama kavramı teknolojik gelişmelerle bir evrim geçirdi desek yanlış ifade etmiş olmayız. Hem kişisel, hem de ticari pazarlama kanalı olarak faydalanacağınız bu teknolojilerden biride canlı yayın uygulaması Periscope.

Periscope bir iletişim ve pazarlama kanalı olarak yeni pazarlar, yeni işbirlikleri, yeni müşteriler edinmenizi sağlar. Verilen istatistiklere göre Periscope kullanıcıları uygulama üzerinden her gün 40 yıl içerisinde izleyecekleri video miktarına eşit sayıda canlı yayın izliyorlar. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam. Emlak profesyonellerinin de bu platformun avantajlarından faydalanmaları gerekiyor. 

Paylaşımda bulunduğumuz tüm içeriklerimizde olduğu gibi teknoloji konulu yazılarımızın da bir amacı var; mesleğimizde ki IQ seviyesini yukarı taşımak.

İşte size Periscope’un avantajlarını kullanabileceğiniz alanlar;

Bölgeniz ile İlgili Güncellemeler

Çevrenizde ne kadar insanın Periscope’da olduğunu biliyor musunuz? Büyük ihtimal bilmiyorsunuzdur ama bunu anlamanın en iyi yolu bölgeniz ile ilgili bir güncellemeyi kendi alanınızda paylaşmanızdır. Bölgenizi yansıtan bir etiket kullanarak dikkatleri yayınınıza çekebilirsiniz. Bölgeniz hakkında yapacağınız yayın yurt dışında yaşayan yabancı müşterilerin, yatırımcıların veya gurbetçilerin dikkatini çok çabuk çekebilir.

Bölgenize ait emlak piyasası hakkında konuşabilir, önemli olayları bildirebilir, inşaat projeleri hakkında bilgi verebilir, fuar, panayır ya da kermes gibi yaşadığınız bölgeye özel topluluk olaylarını paylaşabilirsiniz.

Bölgenizin uzmanı olduğunu takipçilerinize gösterin .

Listenizdeki Gayrimenkulleri Pazarlama

Periscope’u listenizdeki gayrimenkulleri pazarlamak için kullanabilirsiniz. Ancak bu sıradan bir pazarlama olmamalı. Listenizin hikayesini anlatmalısınız. Kendi açınızdan listenizdeki favoriniz olan gayrimenkulleri tanıtmalı ve bu videoyu da kaydederek YouTube’a yüklemelisiniz.

YouTube‘da açtığınız emlak kanalınızda ya da kendi internet sitenize yükleyerek bu videoyu kullanabilir, listenize yeni giren gayrimenkulleri kullanarak videonuzu sürekli yenileyebilirsiniz.

Gayrimenkul Deneyiminizi Paylaşın

Emlak piyasasında uzun yıllar çalışınca diğer insanlarla paylaşacağınız pek çok deneyiminiz olmuştur. Eğer uzun zamandır başarılıysanız paylaşacağınız şeyler daha da artacaktır. Her iki durumda da Periscope’da bir uzmana danışın tarzında videolar hazırlayarak bilgi birikiminizi paylaşabilirsiniz.  

Tüm Periscope kullanıcıları ile konuşmayı ya da sadece emlak uzmanları ile konuşmayı seçebilirsiniz. Eğer tüm kullanıcılar ile konuşacaksanız fiyatlama, iyi muhit bulmanın yolları, ev düzenleme, mimari ve benzeri herkesin dikkatini çekecek konular hakkında konuşabilirsiniz. Emlak profesyonelleri ile konuşurken ise ortak şikayetler, emlak pazarlama, alım-satım işlemleri gibi konularda paylaşımda bulunabilirsiniz. Hangi konu olursa olsun Periscope canlı yayını yapmanız sizin bir uzman olarak bilinirliğinizi artırır.

İnsanların Sizi Tanımalarını Sağlayın

Bu diğer önerilerimizle birlikte kullanabileceğiniz bir stratejidir. Periscope’un kendinizi tanıtmanıza çok faydası olacaktır çünkü gerçekten inanılmaz etkilidir. Ham, kesilmemiş görüntülerle kameranın önünde olmanın avantajından faydalanın. Kendinizi anlatın ve insanların sizi tanımalarına izin verin. Kamera arkası hakkında bilgi verin ve yaptığınız bazı komik hataları anlatın, aileniz hakkında bir şeyler paylaşın.

Periscope’da ne paylaşırsanız paylaşın çok kişisel olmamasına özen gösterin çünkü orada konu dışı insanlar da var. Kendiniz olmaktan çerkinmeyin. Gerçeklik, iyi ilişkiler kurulmasını sağlar ve iyi ilişkiler iş getirir.

Soru&Cevap 

Deneyimlerinizi paylaşırken sadece anlatmak yerine soru-cevap bölümüyle takipçilerinizle karşılıklı iletişime geçebilirsiniz. Belki alıcı ve satıcı adayınız ya da bir meslektaşınız size bir soru sormak isteyecektir. Bu etkileşim her an bir satışa dönebilir. Soru cevap bölümünüzün amacı takipçilerinize yardımcı olmaktır. Bunun için kategoriler oluşturarak bir sıralama düzeninde soruları alın. Örnek, bölgenizde ki satılık ev fiyatları için ayrı, kiralık iş yerleri için ayrı, bölge tanıtımı için ayrı sorular alın. Böylece sizi izleyen takipçileriniz hangi konuyu konuştuğunuzu karıştırmadan anlayabilirler.

Bu listedeki hiç bir şeyin doğrudan satışla ilgili olmadığını farketmişsinizdir. Sosyal medya ilişkiler kurmak için çok iyi bir yerdir ve satışa öncülük eder. Ama girer girmez hemen satışa yönelmeyin. Güvenilir ilişkiler kurmak daha önemlidir.

Düzenli yapacağınız canlı yayınlarda vereceğiniz faydalı bilgiler ile etkili sonuçlar almaya başlayacaksınız. İlk başlarda hata yaparız diye hiç canınızı sıkmayın. Canlı yayın yaptıkça hatalarınız en aza inecek ve takipçilerinizin ne istediğini artık daha rahat anlayacaksınız. Yapacağınız canlı yayınlarınızı Facebook etkinlikten ve Twitter'dan paylaşarak takipçilerinize duyurabilirsiniz. 

Periscope’da ne şekilde faaliyet gösterirseniz gösterin kim olduğunuzu, ne yaptığınızı paylaşın ve insanları aksiyona çağırın, web sitenizi tanıtın ya da email listenize kayıt olmalarını sağlayın. Bu size bir sonraki aşama için ilişki kurma fırsatı sağlayacaktır.

Bizi emlak_broker hesabımızdan ekleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Bir önceki Periscope yazımızı da okuyabilir çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

DİĞER HABER
10 Mart 2016