"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakbroker.com'dan Kitap Severler İçin En Faydalı Siteler

Her gün dünyanın herhangi bir yerinde binlerce kitap basılıyor. Binlerce bilgi yolculuğa çıkıyor. Mekan kavramının anlamını yitirdiği, Kanada'da yayınlanan bir e-kitabın Çin'de de aynı zaman diliminde okunabiliyor olması teknolojinin bize sağladığı eşsiz faydalardan biri.

Kitap okunurluğunu artıran, tüm dünyada aynı anda duyulmasını sağlayan web siteleri her geçen gün artış sağlıyor. Bu kitaplara günün her hangi bir saatinde çeşitli online kitap satış sitelerinden ulaşabiliyor olmamız ve oluşturduğumuz siparişlerin istediğimiz yere gelmesi bize hem zaman kazandırıyor, ayrıca normal kitap evlerinden daha indirimli alma imkanına sahip oluyoruz.

Tabi ki kitap evlerinde bir kitabın sayfalarını çevirerek incelemek, bir diğerine uzanmak, kitap severlerle aynı yerde bulunmak paha biçilemez bir duygu. Fakat yoğun geçen tempolu bir iş hayatının içerisinde, bu keyfe her zaman sahip olamadığımız gerçeğini sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

Online kitap satış sitelerinin bir avantajı da, ister e-kitap, isterse basılı kitaplar olsun, kategorilere ayrılmış on binlerce kitabı ve okuyucu yorumlarını bir arada görmenize olanak sağlıyor. Okuyucu yorumlarını çok önemsiyorum bir kitabı seçerken. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu yorumların gerçek kitap severler tarafından yapılmış olması. Yoksa sinema sitelerinde filmlere yorum yapan aksiyon sever ergenlere de yorumlarda rastlamak mümkün :)  

Kitap sever emlakbroker.com ekibi olarak kitap dünyasın içinde kaybolmak, gelişmeleri yakından takip etmek ve sizlere her hafta pazar günü kitap tavsiyesi sunmak işimizin en eğlenceli yanı. 

Biliyoruz ki, siz değerli okuyucularımız için de kitapların yeri hayatınızda çok özel, çok değerli...

Bizde bugünkü yazımızda faydalandığımız site ve uygulamaları sizlerle paylaşacağız.

Keyifli okumalar.

NADİRKİTAP.COM

Türkiyenin sahaf veritabanı olmaya aday olan Nadirkitap.com bizim de çok sevdiğimiz ve bolca sipariş verdiğimiz, eski baskı, baskısı tükenmiş, piyasada olmayan nadir kitapları bulabileceğiniz 2 milyondan fazla kitabı içeren bir kitap satış sitesi. 

Siteye üye olan sahaf ve kitap satıcıları, siteye her gün yeni kitap, dergi vs. eklemektedir. Dolayısıyla yıllar önce basılmış bir kitabı veya yeni basılmış ama baskısı tükenmiş bir kitabı Nadirkitap.com'da bulmak her gün daha da kolaylaşmaktadır.

Oldukça pratik bir sistemi olan Nadirkitap.com da istediğiniz kitabı aratıyor saniyeler içerisinde sonuçlar alıyorsunuz. Aradığınız kitap mevcutsa hemen sipariş verip satın alabiliyorsunuz. 

Kitap satıcılarıyla iletişim kurabiliyor, merak ettiklerinizi sorabildiğinizi de söylemekte fayda var :)

VİKİTAP

Okuduğunuz kitaplara değerlendirmelerinizi gönderebileceğiniz Vikitap, kitapseverler için hazırlanmış ücretsiz bir sosyal paylaşım platformudur.

Siteye üye olduktan sonra okuduğunuz okumak istediğiniz yüzlerce kitabı bulup oluşturduğunuz listelerinizde toplayabiliyorsunuz. Okuduğunuz, okumak istediğiniz ve okumakta olduğunuz kitapları listelerinize eklemenize olanak sağlayan sitede aynı zamanda okuduğunuz kitaplara puan vererek bir değerlendirme yazısı yazabilir veya kendiniz için notlar ekleyebilirsiniz.

Size özel olarak yaratılan haber akışında, listelerinizdeki kitapları sizden başka kimler okumuş, kimler okumak istiyor, kimler şu an okuyor gibi haberleri ve çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Sitedeki takas özelliği kitaplarınızı başkalarıyla paylaşmanızı, test (quiz) sayfası okuduğunuz kitapları sindirmenizi, öneri bölümüyse yeni kitaplar keşfetmenizi sağlıyor.

Vikitap'ta bulunan diğer üyeleri takip edebiliyor ve iletişim kurabiliyorsunuz. Kitap listeleri, testler ve gruplar etrafında da etkileşimde bulunabiliyorsunuz.

Şu anda üyelerin kütüphanelerinde 715,936 adet kitap bulunan Vikitap istatistiklerini de açık olarak paylaşıyor.

NEOKUR.COM

Neokur.com okuyan, düşünen ve fikir üreten nitelikli internet kullanıcılarını bir araya getiren sosyal medya sitesidir.

2013 yılının başlarında kurulan Neokur.com Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının ve bilinçli okuma oranlarının artmasında interneti aracı edinen girişimlerdendir. Bu kitap yorum sitesi ile sanal kütüphaneye sahip olabilir, üye olduğunuzda kişisel sayfanızda okuduğunuz, okumak istediğiniz veya yarım bıraktığınız kitapları ekleyebilir hatta alıntılar paylaşabilirsiniz.

Neokur.com filmseverleri de unutmuyor. ''Filmliğim'' kısmında izlediğiniz ve izleyeceğiniz filmleri de ekleyebiliyorsunuz. Beğendiğiniz replikleri paylaşıp takipçilerinizle eğlenebiliyor olmanız bir harika! 

Okuduğunuz kitap ve ilgilendiğiniz film&dizi incelemelerini paylaşabildiğiniz oldukça keyifli bu siteyi ziyaret ederek yapacağınız yorumlarınızla sitenin gelişimine katkı sağlayarak faydalı olabilirsiniz.

WATTPAD

Toronto, Kanada'da 2006 yılında kurulan Wattpad yazarlar için bir sosyal ağ. Bugünkü verilere göre 45 milyondan fazla kişi Wattpad'e katıldı. Oturum başına ortalama 30 dakika harcanan site, 50+ dili destekliyor. Wattpad kurucuları dünyadaki milyonlarca insanların özgürce hikaye yazdıklarını ve Wattpad'te ifade özgürlüğüne sahip olduklarını dile getiriyorlar.

Wattpad'de yazar olmak, hikayenizi yazıp paylaşmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken etkili yazım diliyle hikayelerinizi yazarak sadık bir okur kitlesi oluşturmalısınız. Sizde bazı yazarlar gibi hikayenize olan ilgiyi görünce kitaplaştırabilirsiniz. 

Yazdığınız hikayeye video, resim, müzik eklemekte mümkün olan Wattpad özellikle genç kuşak tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Keşiflerde bulunup kitap topluluklarına katılabilir, çeşitli yazma yarışmalarına da girebilirsiniz.

KİPU.CLUB

Kipu.clup'ta kütüphanenizi dijital ortama taşıyıp, kitaplarınızdan istediğinizi bir başkasına ücretsiz paylaşabilirsiniz. Okumadığınız kitapları, okumak isteyenlerle buluşturabiliyorsunuz. Paylaşımda bulunan kitap, alıcıya ulaştığında yeni sahibi artık alıcı olacaktır. Alıcıdan da kargo dışında herhangi bir ücret talep edilmiyor.

90 binin üzerinde kitap tanımlı olan sitede kitabınızı paylaşmak istiyorsanız öncelikle kitabınızı arattırıyorsunuz. Bulduğunuzda ''ver'' butonuna tıklıyorsunuz ve paylaşıma açık oluyor. Herhangi bir alıcı da kitabı almak isterse size bildirim geliyor. Kipu.club'ta paylaşım bu kadar kolay.

Kitaplara yorum yapabilir, üyeleri arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca Kipu, yakında kitap severler arasında iletişimin daha hızlı olabilmesi için mesajlaşma özelliğini de aktif hale getirecek.

KİTABYTE

Wattpad benzeri kendi kitabınızı yayınlayabileceğiniz Kitabyte, yeni yazarlara yayın evi platformu işlevi görerek ilgi çekiyor. Siteye üye olduktan sonra herhangi bir yayın evi aracı olmadan cüzi bir komisyon alarak satış yapabileceğiniz Kitabyte'ta dilerseniz de ücretsiz olarak da  kitabınızı paylaşabilirsiniz. Üstelik yazılan kitap için ISBN alınabilmekte. Yazarlık hevesini kaleme alan yazar adaylarının, çoğu ücretsiz olan bir çok kitabını okuyabilir ve cihazınıza indirebilirsiniz.

3 bilgisayar mühendisinin oluşturduğu bu faydalı girişim sürekli geliştiriliyor ve bir çok yeni özelliği kitap severlerin hizmetine sunuluyor.

 

GOODREADS

Sitenin Ceo'su Otis Chandler, ''Bilgi güçtür ve güç en iyi okuyucuları arasında paylaşılır'' düşüncesiyle yola çıkıyor ve şu an da dünyanın en büyük kitap önerileri ve paylaşım sitesini kuruyor.

Yeni kitaplar keşfedebileceğiniz, ilgilendiğiniz konularda kitap önerileri alabileceğiniz, okuma kulüplerine üye olabileceğiniz ve sanal kitaplık edinebileceğiniz goodreads.com'da Türkçe kaynaklar da mevcut.

50 milyon üyeye sahip olan goodreads, 1.5 milyar kitap barındırıyor kütüphanesinde.

BOOKCROSSİNG

Kitap paylaşımının yanı sıra kimin nerede, ne zaman okuduğunu bilmediğiniz bir kitabı halka açık bir yerde bulup okumanın verdiği his gerçekten çok farklı. Kim bilir elinizdeki kitabı kimler, nerede, ne zaman, hangi duygularla okudu...

Bookcrossing.com bu farklı hisleri yaşattırabiliyor bize. Kitabınızı siteye etiketledikten sonra halka açık bir yerde bırakıp dünyayı dolaşmasını, elden ele gezmesini sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle büyük bir paylaşım çemberi oluşabilir. Ayrıca Bookcrossing kitabınızı etiket ile takip edebilmenizi de sağlıyor.

BOOKSAYİNG

Booksaying.com ile tasarım yaparken, gayrimenkul tanıtım videosu çekerken veya konuşmacı olarak katıldığın seminerde son cümlelerini söylerken ihtiyacın olan sözleri bulabilirsin.

Okuduğun kitapta altını çizdiğin, çok beğendiğin bir söz ya da bir şiir duyunca hemen yazıp paylaşabileceğin oldukça pratik bir girişim. Tüm sosyal medyalarla bağlantı kurulabiliyor. Kitap önerisi, arkadaş takibi gibi özellikleri olmayan booksaying kullanıcıları günden güne artıyor. 

BONUS: BİRYUDUMKİTAP.COM

Biryudumkitap.com, kitap aşıkları için geliştirilen, e-posta kutunuza her sabah 5 dakikada okuyabileceğiniz en iyi hikâye ve roman pasajlarını gönderen bir servistir. "Her sabah bir yudum kahve, bir yudum kitap kalbe iyi gelir" fikri ile yola çıkan girişim ücretsiz. Şu anda binlerce aboneye sahip olan biryudumkitap.com oldukça ilgi gören bu farklı girişimi denemelisiniz.

İlgili: KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞININ MESLEK HAYATIMIZA ETKİLERİ

Evet, yazımızın sonuna geldik fakat kitap konulu yazılarım burada bitmiyor. İlerleyen zamanlarda farklı ve değişik konularla siz kitap severlerle tekrar buluşacağız. Şu an yapılması gereken görev listemde yirmiye yakın iş beni bekliyor :) Umarım bu yazım kitap severler için faydalı olmuştur.

Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum :) 

Tuba Çoğlu

DİĞER HABER
13 Ağustos 2016