"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçı Olarak Bilmeniz Gereken İstatistikler

Bir emlakçı olarak, bilgisayar, internet ve sosyal medya sayesinde sektörde meydana gelen değişimi muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu aynı zamanda tavsiye alma şeklinizi de değiştirdi. Emlak oyununda yeni olanlar için değişikliği göremeyebilirsiniz, ancak gayrimenkulü kariyer edinmiş olanlar için tavsiyelerin ne kadar önemli olabileceği konusunda bir tazelemeye ihtiyacınız olabilir.

Tavsiyeler için sosyal medya ve bilgisayar yazılımları kullanıyor veya sadece size gelen fırsatlardan yararlanıyor olun, farkında olmayabileceğiniz bazı tavsiye istatistiklerini bilmenizde fayda var:

Satıcılar için Emlak İstatistikleri

Bir emlakçı olarak yaptığınız işin çoğu, birisine bir ev satmak olacaktır, ancak bunu yapmadan önce, bu durumda bir tavsiyenin ne kadar önemli olabileceğini bilmelisiniz. Bir an için şu istatistiğe bir göz atın:

  • Emlak danışmanı kullanan satıcıların %42'si bu danışmanları yönlendirme yoluyla bulmaktadır.

Bu, emlakçılar için iki nedenden dolayı önemli bir istatistiktir. Birincisi, evini satan insanların neredeyse yarısı danışmanlarını tanıdıkları kişiler aracılığıyla buluyor. İkincisi, satışları sırasında daha önce birlikte çalıştığınız ve sizi memnuniyetle tavsiye edecek bir müşteri ordunuz var.

İşte başka bir istatistik:

• Tüm gayrimenkul işlemlerinin %82'si yönlendirmelerden kaynaklanmaktadır.

Şimdi gerçekten emlak oyununun kalbine giriyoruz. Karışıma hem alıcıları hem de satıcıları eklediğinizde, tavsiyelerden gelen emlakçıların tüm işlerinin %80'inden fazlasına sahip olursunuz. Bunu kendi yararınıza kullanmıyorsanız, gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Ve dahası:

  • Alıcıların %88'i ve satıcıların %82'si emlakçılarını tekrar tavsiye ediyor ve onlarla yeniden çalışıyor.

Veritabanınızda kaç tane geçmiş müşteriniz var? Bunların hepsinin bir listesini yapın. Bu liste size, bu kişilerin her birinden ve çoğu durumda daha pek çok kişiden en az bir tavsiye verecektir. Emlak işinizde yönlendirmeler kullanıldığında iş potansiyeliniz katlanarak büyüyebilir.

Peki ya iş için diğer seçenekler? Bazı emlakçılar açık evlere (Open House) güveniyor, ancak bu işe yaramıyor. Aslında şu istatistiğe bakın:

  • Emlakçıların %65'i hiçbir zaman açık ev gösterimlerinden iş alamaz

Birçok emlakçı, bir ev satmaya çalışırken açık evlere odaklansa da, yeni iş almak için çalışmıyorlar. Açık evler, belirli bir evi satmak için iyi çalışır, ancak gelecekteki emlak işleri için değil.

Peki, daha fazla tavsiye için emlakçı olarak neye güvenmelisiniz? İnternet ve tavsiye yazılımı en iyi seçeneğinizdir:

  • Yılda 100.000 dolardan fazla kazanan emlakçıların %60'ından fazlası, tavsiye ve müşteri hizmetleri yazılımı (basit bir Excel şablonu bu konuda işinizi görecektir.) kullanıyor. Yılda 35.000 dolardan az kazanan danışmanların %65'inden fazlası, tavsiye ve müşteri hizmetleri yazılımı kullanmıyor.

Bu istatistiklere şaşırdıysanız, yalnız değilsiniz. Birçok emlakçı, tavsiyelerin, tavsiye yazılımlarının ve İnternet'in işleri için ne kadar önemli olduğunun farkında değiller. Bu istatistiklere göre, tavsiyelerinizi artırmak için bu tür yazılımları kullanmıyorsanız, yeni işleri kaçırıyor olabilirsiniz. Günümüzün emlak ortamında, piyasa emlakçılarla dolu ve başarılı olmak istiyorsanız kalabalığın arasından sıyrılmanız gerekiyor. Tavsiyeler bunu yapmanın en iyi yoludur.

DİĞER HABER
19 Ağustos 2022