"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Emlakçı Olmak İçin Uygun Kişi misiniz?

Gayrimenkul kariyeri açıkçası herkes için uygun değil. Bu iş dünyasında başarılı olmak için belli gereksinimlere ihtiyacınız var. Hatta öyle ki, yıllardır emlak sektöründe yer alan kişiler bile zaman zaman kendi içlerinde uygun kişi olup olmadıklarını sorguluyorlar.

Aşağıda okuyacağınız satırlar  bir gayrimenkul koçunun Webinar etkinliğinden derlenirken, kendisi gayrimenkul sektörü için doğuştan yetenekli insanların özelliklerini listeliyor ve mutlaka kulak asmanızı tavsiye ederiz.

Özgün ve Samimi misin?

Bazı emlakçılar işlerinin sadece basitçe ev satmak olduğunu zannediyor. Bilgi ve tecrübelerini sergileyerek müşterileri kazanmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de çoğu durumda ürkütücü ve saldırgan satış elemanlarına dönüşüyorlar. Gerçekten etkili bir emlakçı ise ev satmaktan daha fazlasını yaptığına inanmalıdır. Böyle birisi müşterilerinin ihtiyaçlarına ve problemlerine gerçek, samimi bir ilgi gösterirken bu şekilde daha iyi çözümler oluşturur.

Müşteri her zaman için güvenebileceği ve kendisini dinleyen kişileri ister. Ev satmak insan ilişkileri kurmakla başlar. Bu ilişkileri kurmak içinse gerçekten samimi olmanız gerekir.

Emlakçılığı Seviyor musun?

Saçma bir soru gibi gözükebilir fakat mutlaka kendinize sormanız gerekiyor. Gerçekten de zevk alacağınız bir kariyeri mi kovalıyorsunuz? Unutmayın ki yaptığınız işten zevk almıyorsanız, kimse de sizle çalışmaktan zevk almayacaktır.

Düzenli, organize biri misiniz?

İrili ufaklı her alanda organizasyon ve düzenli olmak önemli bir beceridir. Kişisel hayatınızda böyle birisi değilseniz, profesyonel hayatınıza bunları nasıl uygulayacaksınız?  Planlı olmanız olası kötü sonuçları her şeyin başında önlemenizi sağlar.

Sosyal misiniz?

Ancak sosyal birisi olarak daima yeni müşteriler elde edebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmayı sevmiyorsanız, gayrimenkul işinde de zorluk yaşarsınız. Arkadaşlarınızın, ailenizin ve tanıdıklarınızın yer aldığı nüfuz alanınızı düşünün. Yeni tanıştığınız kişilerle etkileşime geçebiliyor musunuz? 10 saniyelik bir asansör yolculuğunda rahat olabiliyor musunuz?

Dolayısıyla iyi bir emlakçı yeteneklerini ve profesyonel yaklaşımını tanıştığı herkese sergilemeli.

Pozitif bir görünüşünüz var mı?

Sektör bazen hızlanır, bazen yavaşlar. Gerçek bir emlak profesyoneli ise asla cesaretini kırmaz. Şunu unutmayın ki, evren her zaman size aklınızdan en çok geçenleri yansıtacaktır. İşler iyi gitmediğinde durumu kabullenmeli ve değişim için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Çözümlere odaklanın ve istisnalara yer bırakmadan çalışmaya devam edin.

Yukarıdaki başlıklardan herhangi birine ‘Hayır’ yanıtını veriyorsanız, işiniz ve hayatınız hakkında bir değerlendirme daha yapmanızı tavsiye ederiz. Bazen en iyi çözüm zihin yapınızı değiştirmek olabilir.

DİĞER HABER
10 Şubat 2018