"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Emlakçılar Neden Alıcı ve Satıcıların Buluşmasını İstemiyor?

Bir ev satın almak veya satmak için bir emlakçı ile çalıştığınızda, alıcılar eve girdiğinde satıcıların genellikle etrafta olmadığını fark etmişsinizdir. Alıcılar da nadiren (eğer varsa) sözleşme zamanına kadar satıcıyla konuşurlar. Alıcı ve satıcı arasında stresli geçen yoğun trafiği bir emlakçı yönetir. Kısacası, her şey emlakçıdan geçer.

Kimsenin bilmediği bir sır var mı?

Bu bir sır değil, ancak emlakçıların alıcı ve satıcıların buluşmasını istememesinin birkaç nedeni var.

Satıcılar Satışı Mahvedebilir

Kulağa çılgınca geliyor - satıcılar evlerini satmak istiyor, ancak yanlış bir açıklama alıcının geri adım atmasına neden olabilir. 'Burada ne kadar süredir oturuyorsunuz' veya 'kaç teklif aldınız' gibi sorulara verilen masum cevaplar, evle ilgilenen bir alıcıyı geri çekebilir.

Örneğin, satıcı '3 yıldır buradayım' derse, alıcı 'neden bu kadar hızlı satma kararı aldınız, evin nesi var? (kötü komşular, kötü yönetim, aşırı gürültülü bölge) diye merak edebilir. Çıkarım yapmak asla iyi bir şey değildir ve müşterinizin vazgeçmesine sebep olabilir.

Ev Satmak Duygusaldır

Mülk sahibi, ister bir yıl ister 20 yıl evde yaşamış olsun, bir ev sattığınızda işin içinde bir duygu unsuru vardır. Aslında mülk sahibinin anılarını hayatından bir parçasını satıyorsunuz. Alıcı bir konuda eleştirel yaklaşım izlerse, bu satıcıyı üzebilir ve olumsuz karar vermesine neden olabilir.

Bir emlakçı 'aracı' olarak hareket eder. Alıcı ve satıcıdan gelen tüm soruları yanıtlar, eleştiriye açıktır. Emlakçı ayrıca müzakereleri de yürütür. Düşük bir teklif veya kabul edilemez teklifler duymak, bir satıcıyı aşağılayabilir ve onu acele karar vermeye zorlayabilir. Bir emlakçı bunu durdurur ve işlerin rayından çıkmasını önler.

Dikkat Satıcı Çıkabilir

Alıcılar evi gezerken mülk sahibinin evde olması ürkütücüdür. Alıcılar, bakmak istedikleri tüm alanlarda kendilerini rahat hissetmeyebilirler. Satıcı evde olmadığında, alıcılar etrafa bakmakta daha rahat hissederler ve evin sunduğu her şeyi görürler.

Ev sahibi, alıcılara kibirli davranıyorsa veya evin özellikleri hakkında danışmandan rol çalıp gerekenden fazla konuşuyorsa, alıcı o an orada olanları görmezden gelebilir ve evi rahat gezemeyebilir. Bu satışın önündeki en büyük engel olabilir. Alıcılar evi iyi gezemez ve inceleyemezlerse, ev hakkında ne isteyip istemediklerini bilemezler. Mülk sahibi ile karşılaşan alıcı ev içerisinde ani bir teklifte bulunursa, anlaşma durumunu zora sokacaktır. 

Emlakçılar usta müzakerecilerdir

Eğer bir mülk sahibi iseniz ve evinizi satmak istiyorsanız, bir emlakçının sizin için tüm işlemleri halletmesine izin verin. Alıcılar için daha az duygu, daha yüksek konfor seviyesi ve evi istediğiniz fiyata satma olasılığı bir emlakçı rehberliğinde daha yüksektir.

Doğru emlakçı bilgilidir ve yeteneklidir. Sorular ve hatta sorunlar olduğunda hem alıcılar hem de satıcılar arasında iyi çalışır. Aradaki buzları eritir. Bir emlakçı, bir satışı engellemek yerine evinizi hızlı ve doğru fiyattan satmanıza yardımcı olabilir.

Siz de evinizi satmayı düşünüyorsanız bugün bir danışmanın ofisine kahve içmeye gidin!

DİĞER HABER
16 Ağustos 2022