“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Emlakçılar 'Uber'den Ders Alacak mı?

Bir an için “teknoloji şirketi” Uber'i düşünün: Ön saflarda ne çalışanları var ne de arabaları. Uber, sadece sürücüleri yolcularla buluşturan bir platforma sahip bir teknoloji şirketi. Bunun için seyahat ücretinden bir pay alıyorlar. Araç, sigorta, bakım, sokak bilgisi ve yolcuyu güvenli bir şekilde gideceği yere ulaştırmaktan Uber değil sürücü sorumlu oluyor.

Uber, yalnızca taksi ve araba kiralama sektörlerinde aksamalara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda faaliyet gösterdiği şehirlerdeki insanların yolculuk paylaşımının nasıl kullanıldığı konusunda da bir değişim denizine neden oluyor.

Bu arada, Uber'in tek gerçek ürünü kendi tescilli yazılımıdır.

Şimdi emlak sektörünü düşünün: Tüm süreç, satmak isteyen bir ev sahibiyle başlar ve bir alıcının anlaşmayı tamamlamasıyla sona erer. Arada, listeleme ve gösterimlerden fiyat değişimine ve ev sahipliğini devreden yasal sözleşmelere kadar tamamlanması gereken sayısız adım var.

Bir “gayrimenkul teknoloji şirketi” (GT), yalnızca temel teknolojiyi sağlama perspektifinden bakıldığında, işlemin başından sonuna kadar almak için gereken adımları birbirinden ayırabilir.

  • Ev sahibi, evini piyasaya sürmeye karar verir ve bazı ayrıntıları GT yazılımına (uygulama) girer.
  • GT'nin uygulaması, sahibinin evini, sahibinin girdiği kriterlere, mahalle ayrıntılarına, sigorta değerlendirmelerine, karşılaştırılabilir listelere ve son satış fiyatlarına ve GT'nin sahip olduğu diğer "büyük verilere" dayalı olarak analiz eder.
  • Ev sahibi, GT'nin tavsiyelerini onaylar veya değiştirir ve mülk yayınlanır.
  • İlgili taraflar evi görmek istediğinde, ev sahibi bilgilendirilir. Akıllı ev kilitleri sayesinde GT, önceden görüntülenen “ev duşlarının” hazır bulunmasını emlakçıyla planlar, böylece ev sahibi evin dışında da olabilir.
  • Bir alıcı satın alma işlemine devam etmeye karar verdiğinde, GT tarafından akıllı bir sözleşme sağlanır ve mülkün finansmanı önceden seçilmiş bir avukat veya GT'nin kendisi tarafından tutulan bir emanet hesabına aktarılır.
  • Şartlar sağlandığında satış kesinleşir ve sözleşmeler devir için avukatlara, sigorta şirketlerine, belediyeye ve tapuya gider.
  • Ev sahibi taşınır, alıcı taşınır.

Açıkçası bu, bir ev satışının ve anlaşmayı oluşturan etkileşimlerin oldukça basitleştirilmiş bir versiyonudur.

Ancak, uygun şekilde agresif ve yenilikçi bir teknoloji şirketinin, listelemeden nihai mülk ve para transferine kadar işlemin ayrıntılarını nerede bir araya getirebileceğini görebilirsiniz. Emlak teknoloji girişimleri emlakçıları zorlayabilirler ve rollerini, bilgi ve deneyimlerini teknolojinin yüz yüze sürücüsü olarak kullanan ve işlem sürecinin çoğunluğunun dışında bırakan “ev duşları” olmaya havale edebilirler.

Bir satıcı ve alıcının bağlantı kurması için basitleştirilmiş bir platform oluşturarak ve önceki mahalle satışlarına, belediye kayıtlarına dayalı mevcut veri ve analitiklerin kullanılması ve e-satış belgelerinin uygun profesyonellere bağlanmasıyla, "Gayrimenkul Uber'i" tam olarak burada olabilir. 

Zaman ve bilgi yatırımını üstlenen emlakçılar, GT'nin tescilli teknolojisini kullanarak alıcı ve satıcıyı (sürücü ve yolcu) bir araya getirme ve sunmuş oldukları verilerin avantajı nedeniyle teknoloji şirketine kazançlarından bir pay veriyor olacaklardı. Yalnızca piyasa fiyatlandırmasını belirlediği için, ödeme oranı GT tarafından “Überleştirilmiş” olacaktı.

Bu teknolojinin ipuçlarını veren iş modelleri gayrimenkul endüstrisinin bu “Überleşmesini” sadece mümkün kılmıyor, aynı zamanda oldukça tartışmalı hale getirebilecek gayrimenkul verileri için çıkacak savaşı da ufukta bize gösteriyor.

DİĞER HABER
11 Ağustos 2022