"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçılar Ve Değerleme Uzmanları Neden Arkadaş Olamıyoruz?

Bugünlerde internette "son anlaşmamı öldüren" "çürük değer biçme uzmanı" hakkında dedikodular var. Bu emlakçılar, ekspertizcilerin satışları için asla başka bir değerlendirme atanmamasını sağlayacaktır.

Emlakçılar ve değerleme uzmanları gerçekten düşman olmaya mahkum mu?

Şimdi beraber tipik bir işleme bir göz atalım:

Bir mülk sahibinin evini satan bir emlakçı olarak, değerleme uzmanıyla ilk temasınız mülke erişim sağlamak olacaktır. Veya bir alıcının emlakçısı olarak alıcıyı temsil ediyor olabilirsiniz. Sizin göreviniz, değerleme uzmanıyla randevuyu ayarlamak ve/veya mülkte kilitli odalar veya diğer erişimleri sağlamak için satıcıyla koordineli bir süreç başlatmaktır.

Bazı emlakçılar işlerinin burada bittiğine inanıyor. Değerlemenin tamamlanmasını ve satış fiyatını destekleyen değer görüşüne ilişkin iyi veya kötü haberleri beklerken görevini sürdürdüğünü sanıyor. Emlakçılar bankadan gelecek paralarını beklerken gerekli onarımlarla ilgili kötü haberleri de bekleyebilirler.

Değerleme sürecine bu sınırlı katılım, sözleşme fiyatının mahalledeki en yüksek satış olabileceği veya mülkün çoğundan daha büyük/daha iyi olduğu durumlarda emlakçının işlemine fayda sağlamaz. Emlakçılar farkında olmadan kendi satışlarını erteliyor olabilirler.

Emlakçılar kendilerini yetersiz hissetmekten ziyade, bir kapıcı gibi davranmak yerine değerlendirme sürecine katılmak için altın bir fırsata sahiptir.

Daha fazla emlakçı katılımıyla sürece bir göz atalım:

Satıcının veya alıcının emlakçısı olarak, değerleme uzmanından randevuyu ayarlamak için bir telefon alırsınız. Değerleme uzmanını arayın veya e-posta ile hazırladığınız ev raporunu gönderin ve ardından harekete geçin!  

Kendinizi artık sadece kapıcı olarak değil, değerleme uzmanıyla paylaşmak için gerekli bilgilere sahip değerli bir danışman olarak düşünün. Değerleme uzmanıyla paylaşmak üzere bir rapor hazırlayarak sürece yardımcı olabilir ve katkı sağlayabilirsiniz.

Bu raporda ne olması gerekir?

  • Ekli tarihlerle birlikte son tadilat ve onarımların bir listesi.
  • Bir yıl içinde satılan karşılaştırılabilir satışlar.

Değerleme uzmanları verilerinizi görmezden geldiğinde, bunun sebepleri şöyle açıklanabilir;

  • Raporunuzdaki satışlar bir yıldan eski olabilir. 
  • Sağladığınız satışların mülkten uzak olması da olabilir. Değerleme kriterleri genellikle "Kentsel" bir alandaki satışların 10 blok gibi kısa bir mesafe içinde olması gerektiğini belirler; 1 kilometre içinde “Dubleks” satışlar; ve 10 kilometre  içinde “Sıfır daire” satışları.
  • Sağladığınız satışlar yaş, metrekare ve diğer önemli özellikler açısından benzer mi? 1990'da inşa edilen evlerle satış yapmak, tipik olarak 1950'de inşa edilenlerle kıyaslanamaz. Değerleme uzmanları ev farklılıkları için ayarlamalar yapmak zorunda kalacağından, farklı evler daha yüksek ayarlamalarla sonuçlanacaktır. Benzer evler karşılaştırma için daha iyi seçimlerdir.
  • Değerleme uzmanına, e-posta ile evin bilgilerini göndermeyi denediniz ve bu iyi karşılanmadı mı? Değerleme uzmanı bu bilgiyi kabul etmiyorsa, bu onların seçimidir. Ancak, değerlendiricinin herhangi bir görevi hızlı bir şekilde tamamlamak istemesi muhtemeldir ve verileriniz işlerini kolaylaştırmaktadır.
  • Emlakçıların bir değerleme uzmanıyla konuşamayacağı bir efsane! Değerleme uzmanına değer konusunda zorlamak yasa dışı olmakla birlikte, onlarla bilgi paylaşımında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Siz veya emlak ekibiniz değerlendirme gerekliliklerine, değerlendirme formlarına ve taahhüt gerekliliklerine aşina değilseniz, bir sonraki ekip toplantınızda konuşması için emlak ofisinize bir değerleme uzmanı davet etmeyi düşünün. Değerleme uzmanı bu toplantıda sağlayabileceğiniz faydalı verilerle ilgili daha fazla ayrıntı sağlayabilirler. Bu, bir ev satış işleminde yer alan herkese fayda sağlayacak ilişki kurmayı teşvik edebilir.

Pasif bir şekilde sonuç beklemek yerine, işleminiz için değerleme uzmanıyla birlikte çalışarak değerleme sürecine katkınızı değiştirmeyi düşünün. Bu onlar için de hoş bir sürpriz olabilir!

Daha iyi iletişim, sonunda daha doğru bir değerlendirmeyle sonuçlanabilir. Bu anlaşılması gereken önemli bir konudur.

Doğru bilgi paylaşımı ve doğru iletişim ile emlakçıların ve değerleme uzmanlarının nasıl harika bir uyum oluşturabileceğini görün. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz :)

DİĞER HABER
05 Ekim 2022