"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçıları İyiden En İyi Hâle Getirecek 3 Yetenek

İyi bir emlakçının kusursuz seviyesine yaklaşmak için ihtiyacı olan kilit yetenekler nelerdir? Belki şaşıracaksınız fakat bunlar sanılanın aksine fazla sofistike, öğrenmesi zor ya da bilimsel tekniklere dayanan yetenekler değiller.

Gayrimenkul işinde başarılı olmak için sektöre yıllarınızı vermeniz, pazarlama üstüne yatırım yapmanız ya da kendi web sitenize, YouTube kanalınıza uzun zaman harcamanız gerekmiyor. Konu mülk satışı olduğunda, iyi bir emlakçıyla en iyisi arasındaki ayrım bazı temel becerilere dayanıyor; müşteriye saygı, empati, samimiyet ve onun haklarını savunmak, süreçte yol göstermek.

Bunun için CoreLogic  emlak sektörüne dair kapsamlı bir araştırma yaparken, insanların evlerini satarken nelere önem verdiğini, satışlardan ne derece memnun kaldıklarını inceledi. Bu sebeple Avustralya’da yaşayan yaklaşık 300 kişiyle anket yapıldı, onlardan emlakçılarını iyi ya da kötü olarak değerlendirmeleri istendi.

İyi haber şu ki, verilere göre evlerini satan kişilerin yüzde 66’sı emlakçılarını kusursuz ya da iyi olarak nitelendirdi. Fakat tabii ki bir de kalan yüzde 34’lük kesim var. Bunların yüzde 20’si yaşadığı satış deneyimini ‘Ortalama’ olarak nitelendirirken, yüzde 10’u beğenmedi, yüzde 4’ü ise ‘tam bir felaket’ olarak kabul etti.

Bir ikincisi, ankete katılan kişilerin yüzde 68’i emlak danışmanlarını gelecekte bir arkadaşına ya da ailesinden birine tavsiye edebileceğini söyledi. Bu gayrimenkul danışmanları için oldukça önemli çünkü sizin de bildiğiniz üzere emlak sektöründe en büyük kazancınız her zaman için bol referans toplamaktır.

Anketin sonunda ise gerçekten iyi bir emlakçıyı ayırt etmemizi sağlayacak üç özel yetenek göze çarpıyor. Bunlar şu şekilde;

1. Takip etmek, işin peşinden gitmek

2. Müşteriyle ilgili olmak

3. Pazarlık becerileri

Tüm bu sorular ankette satıcılara farklı yollardan yöneltildi fakat sonuçlar hep aynı yere çıktı. Evini satanlara gayrimenkul danışmanının hangi yönünden memnun kalmadığı sorulduğunda, yüzde 15’i emlakçının yeteri kadar işi takip etmediğini, yüzde 11’i müşteriyle ilgisiz olduğunu, yüzde 12’si ise pazarlık becerilerinin eksik olduğunu dile getirdi.

Ayrıca beğeni toplayan gayrimenkul danışmanları bunu evleri çok yüksek fiyata satarak gerçekleştirmediler, sadece beklenen parayı elde etmeyi başardılar ve yukarıda bahsettiğimiz kilit yeteneklerle satıcının memnuniyetini kazandılar.

Sonuç olarak görüyoruz ki iyi bir gayrimenkul danışmanı performansını geliştirmek istiyorsa vaatlerini yerine getirmeli, müşterilerini başarıyla temsil etmeli ve onlara uygun davranmalı. Yani aslında atomu parçalamaya gerek yok ve tüm bunları yerine getirmek de pek zor sayılmaz.

DİĞER HABER
06 Şubat 2018