"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
En Sık Karşılaşılan 3 Dijital Pazarlama Hatası

Teknoloji karşınızda kafanızın karışması oldukça normal. Snapchat’ten Blockchain’e kadar uzanan o kadar çok farklı teknolojik araç var ki, bu araçların hangisinin iş hayatınıza pozitif etkisi olacağını saptamak tam zamanlı bir çalışma gerektiriyor.

Ama teknolojiyi göz ardı etmeniz gibi bir durum kabul edilebilir değil. Gayrimenkul piyasasında işler değişti ve bu yüzden de çevrimiçi platformlardaki varlığınız başarı yolunda çok önemli. Artık müşterilerinizin %92’sinden fazlası konutlar hakkında önce internetten araştırma yapıyor. Arama algoritmalarındaki optimizasyon çalışmaları, çevrimiçi etkinlik ve verimli dijital pazarlama stratejileri kişisel markanızı bir adım öne çıkarabilir.

Dijital pazarlamanın ve çevrimiçi varlığınızın önemini kavramanız çok önemli, ama bazı basit hatalar var ki, birçok danışman bu hatalar yüzünden para ve müşteri kaybediyor.

Gelin şimdi Dijital Pazarlama konusunda en sık yapılan hatalara bir göz atalım:

1. Bayat İçerik

Evet, ne kadar çok insan sizin gayrimenkul danışmanı olarak çalıştığınızı bilirse o kadar iyi. Fakat eğer ki sürekli satmak istediğiniz konutların fotoğraflarından oluşan paylaşımlar yapıyorsanız, müşterileriniz sizden sıkılabilir. Paylaştığınız içerikler satmak istediklerinizle değil, dinleyicinizle ilgili olmalı.

Önemli olan karşınızdaki insanın aklında alım ya da satım yapmak yoksa dahi bu fikri ona küçük küçük işlemek. Sonuçta potansiyel müşterileriniz bir yerde yaşıyor ve yaşadıkları muhit ile ilgili bilgiler öğrenmekten hoşlanıyor. Eğer karşılıksız bilgi paylaşımı yaparak güven kazanırsanız, müşterileriniz bir değişiklik yapmak istediklerinde sizinle çalışmak isteyecek.

Peki, ne yazacağınızdan emin değil misiniz? Aşağıdaki içerik önerileri iyi birer seçenek olabilir.

- Uzmanı olduğunuz muhitteki kalkınma planları hakkında güncellemeler. Yani yapılması planlanan ulaşım yatırımları, okul, hastane, binalar, parklar ya da alışveriş merkezleri hakkında gelişmeler ve bu gelişmeler hakkında yorumlamalar.

- Muhitte öne çıkan küçük ama başarılı yerel iş yerleri ile ilgili bilgiler. Başka iş yerlerinin farkında olduğunuzu göstermek, bölgenizde yatırım yapmayı düşünen ve ilgilenen potansiyel müşterilerinize muhitinizi tanıdığınızı ve önemsediğinizi kanıtlar.

- Yeni çiftlere ya da yeni ebeveynlere hitap edecek bilgiler. Yani muhitteki popüler okullar, yerel spor takımları ya da spor alanları ve yürüyüş parkları ile ilgili bilgiler.

- Yerel piyasanız hakkında yorum ve istatistikler. Örneğin ortalama konut fiyatları, en pahalı/ucuz konut, güzel konut seçenekleri, muhitinizin en bilinen karakteristik öğeleri, yapıları ya da bir evi güzel yapan özellikler hakkında yazabilirsiniz.

- Müşteri hikâyeleri. Bu hikâyelerden elinizde bolca olmalı. Örneğin bir müşterinizin yeni evine attığı ilk adımı videoya çekebilir ve bu video ile birlikte evi satın alma hikâyelerini paylaşabilirsiniz. Bu hem çalıştığınız insanları önemsediğinizi gösterecek hem de ilgi çekici bir içerik oluşturacak.

2. Video Korkusu

Video hazırlamak birçok danışman için korkutucu bir seçenek olarak görünüyor, ama içeriklerinizde hiç video kullanmamak çok büyük bir hata. Artık video çekmek inanılmaz kolay. Örneğin hepinizin cebinde bulunan şu dikdörtgen aletlerle kolayca video çekebilirsiniz. İnsanlar sizden inanılmaz kaliteli yapımlar beklemiyor. Önemli olan gerçek, güvenilir ve özgün paylaşımlar yapmanız.

Oldukça görsel bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzden de hazırladığınız videolar sadece ilgi çekici bir içerik olmakla kalmayacak, aynı zamanda bu videoları kolaylıkla Youtube, Instagram ya da Snapchat gibi platformlarda paylaşacaksınız. Hazırladığınız videolar 1-2 dakikadan uzun olmamalı ve hem sizin hem de müşterilerinizin ilgisini çekecek bir konuyu ele almalı. Eğer ki konuşmaların olduğu bir video paylaşıyorsanız altyazı eklemeyi ihmal etmeyin, çünkü birçok görsel içerik sessiz olarak görüntüleniyor.

Eğer videonuzu Youtube’da yayınlayacaksanız, doğru etiketleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle lokasyon ile ilgili etiketler aramalarda bulunurluğunuzu artırabilir. İlk maddede verdiğimiz içerik önerilerini videolarınız için de kullanabilirsiniz.

3. Yetersiz Etkileşim

Çevrimiçi komüniteler aslında aynı gerçek hayattaki insan topluluklarını andırıyor ve etkileşimler üzerinden büyüyorlar. Komşunuzun kapısını çalmak ya da yerel etkinliklerde komşunuzla sohbet etmek çevrimiçi platformlarda başkalarının Instagram fotoğraflarına kalp koymak ya da Facebook paylaşımlarına motive edici yorumlar yazmak anlamına geliyor.

Eğer ki müşterilerinizle çevrimiçi platformlar üzerinden bağlanmak istiyorsanız, onlarla sürekli etkileşim halinde olmalısınız. Bu etkileşimin ise baştan savma olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. “Evde yaptığın değişikliklere bayıldım” yazan bir yorum başparmaklı onaylama emojisinden çok daha etkili.

Etkileşim çalışmalarınız matematiksel olarak da size katkı sağlıyor. Ne kadar çok etkileşim yaratırsanız, sosyal medya algoritmaları gereği daha üst sıralarda görünebilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejileri yaratmak yorucu ve zaman alıcı olabilir. Ama çağımızın koşullarına ayak uydurmak ve dijital dünyayı kucaklamak başarı için çok önemli.

DİĞER HABER
08 Haziran 2020