"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
En Sık Tekrarlanan 8 İletişim Hatası

Bu cümleyi belki defalarca duydunuz, ama gerçekten de gayrimenkul piyasasında iletişimin rolü çok büyük. Hem de kendi videonuzu çekip hatalarınızı değerlendirmenizi gerektirecek kadar.

Neredeyse hiçbirinizin iletişim konusunda özel bir eğitimi olmadığının farkındayız. Muhtemelen etrafınızda sizin iletişim becerilerinizi değerlendirip gelişim alanlarınızı saptayacak bir uzman da yok. Ama her danışmanın iletişim konusunda gelişmesi gereken bir alan mutlaka var ve bu herkese siz de dâhilsiniz.

Tüm bu sebeplerle, bugün size uzmanların gözlemleri sonucu çıkardıkları ve en sık tekrarlanan 8 iletişim hatasını derledik. Lütfen maddeleri dikkatlice okuyun ve bu hataları sizin de yapıp yapmadığınızı değerlendirin:

Hata 1: Hızı Ayarlayamama

Danışmanların iletişim konusundaki en büyük hatası genelde bu konuda oluyor. Yani karşı tarafla iletişim kurarken ya çok yavaş, genelde ise çok hızlı konuşuyorlar. Müşterilerinizin siz konuşurken verdiği tepkilere dikkat etmeli ve konuşma hızınızı bu değerlendirmeye göre ayarlamayı ihmal etmemelisiniz.

Hata 2: Tek Düze Ses Tonu

Birçok danışmanın konuşması çok monoton. Vereceğiniz duyguya göre değişen bir ses tonu kullanmamanız müşterinizin önemli noktaları kaçırmasına sebep olacak. “Sizi anlıyorum” ve “Sizi anlıyorum!” ifadeleri arasında yazıda bile fark var. Özellikle önemli konulardan bahsederken ses tonunuzu ayarlamanız çok önemli.

Hata 3:  Vücut Dilinden Yararlanamamak

Diyelim ki müşterinize önemli bir konudan bahsedeceksiniz. Bu durumda gözlerinin içine bakmalı ve bu şekilde konuşmalısınız. Bilgiyi verirken biraz öne doğru eğilerek durumun ciddiyetine dikkat çekmeli, sonrasında ise geriye çekilerek müşterinize alan bırakmalısınız.

İletişim kurmak dans etmek gibidir. İletişimi bir kişi yönetir ve diğeri onun adımlarını takip eder. Süreçte ritim ve tempo vardır. Bu yüzden müşterinizin vücut dilini takip etmeniz büyük önem taşıyor. Bu şekilde müşterinizin düşündüklerini anlayabilir ve anladıklarınıza kendi vücut dilinizle cevap verebilirsiniz. Örneğin müşteriniz çok az hareket ediyorsa, bu muhtemelen söylediklerinizden hoşlanmadığı içindir.

Hata 4: Önemli Konuları Konuşmaktan Çekinmek

Birçok danışman fiyatlarda indirim yapmaları gerektiğinde, müşteriye düşük bir teklif geldiğinde ya da buna benzer finansal konularda konuşmaktan çekiniyor. Paranın lafını direkt etmektense etrafından dolaşmaya çalışıyorlar.

Bu çaba karşı tarafa itiraz etmek için daha fazla zaman vermekten başka bir şeye yaramayacak. “Bu konu önemli ve konuşmamız gerekiyor” gibi bir cümleyle muhabbete girmeli ve açık bir şekilde durumu ifade etmelisiniz. İnsanlar dürüst ve direkt olmanızı takdir edecek.

Hata 5: Dinlememek

Müşterinizin verdiği ipuçlarını dinlemezseniz sadece iletişim konusunda değil, iş hayatınızda da çok sıkıntı çekeceksiniz. Diyelim ki müşteriniz şu tarz bir cümle kurdu: “Ev satın alırken X Dolar’dan daha fazla harcamak istemiyoruz.” Sizce bu cümle X Dolar’dan fazlası için maddi durumları olmadığını mı yoksa X Dolar’dan fazla harcamak istemediklerini mi anlatıyor?

Bu soruya cevap verebilmek için müşterinizi tanımalısınız. Müşterinize sorular sormalı ve onun tam olarak ne kastettiğini anlamalısınız. Karşınızdaki belirsiz bir cümle kurduğunda bir saniye durun ve düşünün. Yukarıdaki örnekte müşterinize “Eğer ki hayalinizdeki evi bulsaydık ve fiyatı 5000 Dolar fazla olsaydı ne yapardınız?” gibi bir soru sorarak konuşmayı efektif bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Hata 6: Yeterli Soru Sormamak

Yeterli soru sormadığınız zaman konuşmaya karşı taraf hükmeder. Başarılı bir müzakere için konuşmanın yöneticisi siz olmalısınız. Uzman ve lider olan kişi sizsiniz. Bu yüzden de konuşmayı sizin yönlendirmeniz doğru kararlar verilebilmesi için önemli. Sorular sorarak akışı siz sağmalısınız.

Hata 7: Çok Soru Sormak

Bu hata 6. Maddenin tersini ifade ediyor. Müşterinize sorular sormanız önemli, fakat çok fazla soru sorarak sorgulama yapıyormuş gibi de hissettirmemelisiniz. Bu tutum müşteriniz üzerinde baskı yaratır. Soru sorma konusunda dengeyi kurabilmeniz gerekiyor. Unutmayın, siz bir polis memuru değil gayrimenkul danışmanısınız.

Hata 8: Aynı Şeyleri Tekrar Tekrar Söylemek

Birçok insan bu hatayı yapar. Biz bir kere müşterisinin her söylediğinin ardından “Muhteşem” diyen bir danışman bile görmüştük. Oldukça yapmacık ve rahatsız edici görünüyordu.

Konuşurken kelimelerinize dikkat etmelisiniz. Eğer sizin de sürekli tekrarladığınız kelimeler varsa bu durumu engellemeye çalışın. Saptama yapmak için arkadaşlarınızdan ya da meslektaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Yapılan yorumlara da alınmayın.

İyi iletişim sonradan öğrenilen bir yetenektir. Yani kimse bu yetenekle beraber doğmaz. Süreç içerisinde iyi ve kötü alışkanlıklar ediniriz. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın ve size dürüstçe geri dönüt yapabilecek birisinden yardım isteyerek bu konuya eğilmeye başlayın.

DİĞER HABER
22 Mayıs 2018