"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Eski Müşterilerinizi Onurlandırın

Bir gayrimenkul danışmanı olarak müşterilerinizin hangi kaynaklardan geldiğine özellikle dikkat etmelisiniz. Diyelim ki siz 5 yıl ya da belki daha uzun süredir bu sektördesiniz. Bu durumda müşterilerinizin önemli bir kısmının eski müşterilerinizin referansları ile gelmesi, ya da eski müşterilerinizle tekrar çalışıyor olmanız gerekir.

Ne yazık ki birçok danışman müşteri kaynakları ile ilgili bilgileri veri tabanına kaydetmiyor. Bu yüzden de geçmişin şu anki iş hacimleri üzerindeki etkisinden bihaberler.

Eski müşterilerinizle satışı kapadıktan sonra da ilişkilerinizi devam ettirmeniz başarılı olmak adına çok önemli. Çevrenizde hiç son 15 yıldır aynı gayrimenkul danışmanı ile çalıştığını söyleyen insanlar var mı? Ya da gayrimenkul danışmanlarının ailelerindeki herkesin işleriyle ilgilendiğini? Eğer ki bir müşteriniz sizi ailesinden başka birisine öneriyorsa, güven kazanmışsınız demektir.

Dün sosyal medya üzerinden "Şimdiye kadar, danışmanların yaptığı en büyük hata nedir?" sorusunu danışmanlara sorduk. Bu soruya gelen yanıtlar hem danışmanların sıkça yapmış olduğu hataları gözler önüne seriyor hem de bu sorunların çözümüne yönelik bizlere gerçekçi ipuçları veriyor. Bize katkıda bulunan tüm danışman arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Verilen cevapların her biri ekibimiz için ileride kaleme alacağımız güzel konu başlıkları oluşturdu. Buradan epey makale çıkartırız :)

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına;

Şimdiye kadar, danışmanların yaptığı en büyük hata geçmiş müşterileri unutmaktır. Günümüzde danışmanlar “şimdiki zamanda” müşterilerine odaklanmak için çok fazla zaman harcıyorlar, geçmiş müşterilerinin işlerine getirdikleri değeri unutuyor (ve çoğu zaman görmezden geliyor).

Gelecekte yapacağınız işlere sağlam bir temel oluşturabilmek için eski müşterilerinizle güven üzerine kurulu bir ilişki inşa etmelisiniz. Ama gayrimenkul piyasası her gün başka bir sorunla mücadele edilen bir iş ortamı yarattığı için, birçok danışman bu konunun önemini unutuyor ve eski müşteriler iş önceliklerinde geri planlarda kalıyor. Ama eski müşterilerinizin sizinle iletişimde kalmaya ihtiyacı var ve biz bunu hayatınızın bir parçası haline getirebilecek 2 önemli kuraldan bahsetmek istiyoruz:

Kural 1: Müşterinizi Onurlandırın

Sizinle iş yapmış ve size kazanç sağlamış müşterilerinizle en azından aylık bazda iletişimde kalmalı ve onları onurlandırmalısınız. Ne kadar meşgul olursanız olun eski müşterilerinizle iletişimde kalmak öncelik sıralandırmalarınızın üstlerinde yer almalı. Müşterileriniz sizden en az ayda 1 kez mail yoluyla olsa bile haber almalı.

Kural 2: Müşterinizin Yatırımını Onurlandırın

Müşteriniz size hayallerindeki evi bulmalarına ya da satış yapmalarına yardımcı olmanız için geliyor. Eğer ki müşterinize bir ev bulduysanız, zaman içerisinde satın aldıkları evin değerinin nasıl değiştiğini onlara sürekli olarak aktarmak sizin göreviniz. Eğer ki müşterinizin evini satmasına yardımcı olduysanız da piyasadaki fırsatlar ile ilgili onu sürekli bilgilendirmelisiniz.

Bu paylaşımı yapmanın en güzel yolu da “Yıllık Analiz Raporu” hazırlamak. Müşterilerinize özel hazırlayacağınız bu raporlar ile ilişkilerinizi oldukça sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz. Bu raporu düzenli olarak paylaşarak müşterinizin yatırım yaptığından beri muhitte ve konutunda olan finansal değişiklikleri takip etmesini sağlayabilir, ya da hiç aklında olmayan bir yatırım yapmasına vesile olabilirsiniz.

Müşterilerinize özel hazırladığınız bu raporlar onlara profesyonel bir bakış açısı sunacak ve müşterileriniz paylaşımlarınızdan o kadar memnun kalacak ki, size teşekkür etmek için iletişime geçecek ve hiç düşünmeden sizi başkalarına anlatacaklar. Eğer ki yoğun bir iş planınız varsa, bu yıllık paylaşımlar ile hedefinize ulaşabilirsiniz.

Eski müşterilerinizle ilişkinizi iyi tutmanın yolu basit ve sürekli olarak bilgi paylaşımı yapmaktan geçiyor. Yıllık Analiz Raporları ise bu amaca hizmet eden oldukça bireysel ve değerli bilgiler içeriyor.  Müşterilerinizle aylık olarak iletişime geçerek onları, yıllık paylaşımınızla ise yatırımlarını onurlandırmayı ihmal etmemelisiniz.

DİĞER HABER
04 Kasım 2022