"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Eski ve Düşük Performanslı Emlak Listelerini Geri Dönüştürme

Artık, başarılı bir emlak işine sahip olmanın en önemli özelliklerinden birinin online varlık olduğu bir sır değil. Geçmişte bir web sitesi sahibi olmak, rekabette öne çıkmanın en iyi yoluydu. Ancak şimdilerde bu yeterli değil. Modern gelişmeler, herkesin web sitesine sahip olmasını sağladı ve rekabette öne çıkmak daha zorlaştı. Şimdi birden fazla platformda var olmak kilit noktayı oluşturuyor.

Aynı şey, online emlak listeleri için de söylenebilir. Satılık evleri online olarak listelemek, hedef pazarın daha büyük bir bölümüne ulaşma imkânı veriyor. Ancak bu şartlarda binlerce satılık listenizi takip etmek gibi bir durumla karşı karşıya kalırsınız. Dolayısıyla online varlığınız düşük performans gösterdiğinde, bir potansiyel alıcı okyanusta boğuluyormuş gibi olabilir ve dikkat çekmeniz zorlaşır.

Çok sayıda satılık listenin arasında eskiyenleri yeniden pazara sokmak için elden geçirmeniz gerekir. Bu aşamada pazarlamacılığınızı neredeyse en baştan yapmanız gerekir. İşte sizin için birkaç ipucu…

Yeni ve Kapsamlı Bilgiler Sunun

Arama motorları, arama yapılırken yeni içerikleri, güncellemeleri, teknik değişiklikleri ve benzerlerini sürekli kontrol eder. Kapsamlı olmasa da aynı durum, online satılık listelerinde yapılan aramalarda da geçerlidir. Mülklerin nasıl sıralanacağı bu tip kriterlere göre belirlenir.

Listeleriniz sadece evlerin oda sayısı ve genel bilgilerini verecek şekilde hazırlanmışsa, bu listeler binlerce satılık liste arasında kaybolup gidecektir. Bundan kaçınmak için online olarak çok aratılan anahtar kelimeleri açıklama metni içerisinde kullanabilirsiniz. Örneğin doğu yönü, batı yönü, gün batımı manzarası, golf sahası, mermer, granit yol gibi evin özelliklerini ifade eden spesifik kelimeleri kullanmanız çok önemlidir.

Yeni Fotoğraflar Çekin

Ev arayanların bu işi online ortamda yapıyor olmasının en önemli nedeni kolaylık sağlamasıdır. Ancak onlar online listelerde fiyatın yanı sıra evin değip değmeyeceğini de görmek isterler. Eğer evin fotoğrafları aksini gösteriyorsa, bir sonraki listeye geçiş yaparlar.

Açıkçası şunu itiraf edelim ki ziyaret edilmeye değmeyecek bir evi bile etkileyici açılardan çekilen fotoğraflar ile cazip hale getirmek mümkündür. Tabii ki gerçek dışı bir şeyi göstermemelisiniz ama fotoğrafların evlerin pazarlamasını ne kadar etkilediğini anlatmak için bu iyi bir açıklamadır.

Yapmanız gereken, ev fotoğraflarının yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmasına özen göstermenizdir. Her odanın fotoğrafını çekin ve evin dışarıdan farklı açılardan çekimini yapın. Hatta bulunduğu mahallenin ve çevrenin bile fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ev Gösterimi

Fotoğraflarınızı iyileştirmekle bağlantılı olarak yapabileceğiniz diğer bir şey, ev gösterimi için evi hazırlamanızdır. Yapılan araştırmalar, alıcıların çoğunun boş evleri incelerken daha az etkilendiğini gösteriyor. Yani evin boş olması, potansiyel alıcıların evin mobilyalı halini hayal etmesini zorlaştırıyor ve duvarlar ile boyaya odaklanıyorlar.

Bunun tersine en basit mobilyalar bile mekanın nasıl dekore edilebileceğine dair onlara bir fikir veriyor. Böylece evi gezerken kendi zihinlerinde daha kolay dizayn yapabiliyorlar.

Fiyat Düşürmek

Çok uzun süredir satılık listesinde duran ve hareket etmeyen evler için uygulayabileceğiniz yöntem fiyat düşürmektir. Çünkü genellikle bir evin 1 yıl gibi uzun bir süre listede kalmasının sebebi piyasa fiyatından yüksek bir değerden satılmaya çalışıyor olmasıdır. Bu nedenle fiyat düşürmek, o eve olan ilgiyi arttırabilir.

Eğer sorun yüksek fiyatlandırmada değilse, o zaman yine de evi bir bakımdan geçirip yeni bir değer biçmek faydalı olabilir.

DİĞER HABER
22 Kasım 2023