"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Etkileyici Sosyal İçerik Oluşturmak İçin Uygulamanız Gereken Stratejiler

İçinde gayrimenkul profesyonellerinin de olduğu tüm iş sahibi kişiler için en büyük zorluklardan biri, etkileyici ve dikkat çekici bir sosyal içerik oluşturmaktır. Öyle ki iş adamlarının bunu başarabilmesi için ve sosyal içerik oluşturma kodunu çözmeleri için yüzlerce seminer, ders ve teori uygulanır. Ancak bilmezler ki bu alandaki başarının sırrı sadece on tane temel ilkenin içinde saklı duruyor.

Aşağıda sizler için paylaştığımız bu on temel stratejiyi uyguladığınız takdirde, etkileyici bir sosyal içerik oluşturmakta zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.

  • Takipçilerinize size bağımlı olacakları bir sebep verin

Sosyal içerik oluşturmanın amacı, gayrimenkulleriniz için iletişime geçeceğiniz potansiyel müşterileri her zamankinden daha fazla kendinize çekebilmektir. Peki, sosyal içeriğiniz onları heyecanlandıracak veya onlarda bir his uyandıracak tarzda mı? Veya sosyal içeriğiniz, onların her günkü stresli hayatlarını bir nebze de olsa rahatlatacak cinsten mi? Eğer bu sorulara verdiğiniz cevap evetse, o zaman takipçileriniz paylaşımlarınızı beğenecek, yorumlayacak ve paylaşacaktır.

  • Olumlu düşünün

Eğer sosyal içeriklerinizi oluştururken olumlu ve ilgi çekici bir dil kullanırsanız, onların gayrimenkullerinize olan bakışlarının da olumlu yönde olmasını sağlamış olursunuz. Eğlenceli ve yönlendirici kelimeleri kullanarak hedef kitlenizi size bağlı kılabileceğinizi unutmayın.

  • Az ve öz metinlerin kalıcı etkisini unutmayın

Çalışmalar gösteriyor ki sosyal içerikler ne kadar uzunsa, insan üzerindeki etkisi ona oranla daha kısa oluyor. Bu nedenle sosyal içeriğinizi az ve öz metinlerle, hikayeleştirme tekniğinden faydalanarak oluşturun. Ayrıca resim, video ve link kullanımını arttırmanız da etkili olacaktır.

  • Sizinle görüşme yapmalarına izin verin.

Takipçileriniz birer robot değil, konuşabilen insanlardır. İşiniz nedeniyle sizinle görüşmek isterler. Gerçek hayatta nasıl onlarla yüz yüze görüşme yapıyorsanız, sosyal medya üzerinde de buna karşılık gelen yöntemlerle görüşme yapmanız gerekir.

  • İçeriğinizin paylaşılabilir olup olmadığını kendinize sorun

Paylaşılabilir olan içerik, web ortamında var olmanın vazgeçilmez özelliğidir. Günümüzün hızlı şekilde ve durmadan değiştiğini göz önüne alırsak, eğer sosyal içeriğiniz paylaşılabilir öneme sahip değilse, çok uzun süre varlığını sürdüremeyecektir. Bu anlamda sosyal medya üzerindeki takipçilerinizin ne hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğini öğrenmeniz önemlidir.

  • Nasıl daha uygun bir içerik yöneticisi olacağınızı öğrenin

İçerik yöneticiliği, üretim sürecinde muhteşem bir gözetleme imkânı sunar. Bu, sadece doğru bir sosyal içerik oluştururken karşınıza çıkan engelleri bertaraf etmenizi sağlamaz. Aynı zamanda çalışma alanınızı genişletmenize de yardımcı olur. Örneğin Facebook ve Twitter içeriğinizi yönetmeniz bu anlamda size çok artı katar.

  • 4-1-1 kuralını aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın

Sosyal içeriğiniz, takipçilerinizin gözünü korkutmayacak miktarda olmalıdır. Bizim sosyal içerik miktarı için size sunacağımız yöntem 4-1-1 kuralıdır. Bu kurala göre her 6 paylaşımın 4 tanesini diğer ilgili sitelerden seçmek, 1 tanesini kendi oluşturduğunuz kişisel içerikten seçmek ve 1 tanesini de gayrimenkul mesleğinizle veya markanızla ilgili yüksek değerli bir içerikten seçmek gerekiyor.

  • Güncelliğinizi yitirmeyin

Hizmet verdiğiniz muhitte veya şehirde olup bitenleri her zaman takip edin ve bu haberlerden geri kalmayarak içerik üretin. Son zamanlarda insanların dillerine pelesenk olmuş kelimeleri içerikleriniz içine serpiştirmeyi ve metinleriniz içinde yıl, tarih gibi bilgileri vermeyi unutmayın.

  • Mesajınızı geliştirmek için görseller kullanın

Arada sırada resim ve video paylaşımları yapmayı ihmal etmeyin. Sırf metin içeriğinden oluşan sosyal içerikler insanları sıkabilir veya gözlerini korkutabilir. Örneğin sempatik resim düzenleyicileri kullanarak takipçilerinize sektörünüzle ilgili eğlenceli resimler hazırlayabilirsiniz.

  • Sosyal içerikli bir hikaye oluşturun

Öyküleştirmenin önemini hiçbir zaman küçümsemeyin. Özellikle de sosyal medyada! Gayrimenkul sektöründe kendi markanızı oluştururken yaşadığınız problemler ya da ilginç olaylar gibi hizmet verdiğiniz sektöre dair anılarınızı hikayeleştirin. Emin olun ki bu tür içeriklere insanlar çok daha fazla rağbet gösterecektir. Anılarınızı nasıl öyküleştireceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa sizin için hazırlamış olduğumuz buradaki tüyoları inceleyebilirsiniz.

DİĞER HABER
04 Temmuz 2023