"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Etkili Emlak Bülteni Hazırlama Rehberi

Bugün artık pek çok emlak firmasının belirli aralıklarla müşterileri ile, belirli haber içeriklerini paylaştıklarını görüyoruz. Bu içerikler firmadan firmaya değişse de genellikle hizmetlerini ve ellerindeki gayrimenkullerin bir kısmını öne çıkararak tanıtmayı amaçlıyor.

Pazarlamanın etkin yöntemlerinden biri olan bu yöntem hem müşterinin aklında her daim kalınmasını sağlıyor hem de içeriğindeki haberlerin niteliğine göre müşterinin gözünde uzmanlığınızı artırıyor.

Siz de sosyal medya pazarlaması için enerji harcayıp zaman ayırıyor ve bu tarz emlak bültenlerini müşterileriniz ile paylaşıyorsanız maillerde uyguladığınız stratejiyi tekrar gözden geçirmek faydalı olacak.

Bültenlerin içerikleri mail pazarlama kadar önemlidir. Eğer yaratıcı ve müşterinizi harekete geçirecek içeriklere sahip değillerse müşterinizin üzerinde olumlu imaj yaratmaya çalışırken olumsuz bir imaj yaratmanıza neden olabilirler.

Stratejik olarak iyi planlanmış ve güzel dillendirilmiş bir bültenin sosyal medya mesajlarından daha çok etki yaratması beklenir.

Emlak bültenlerinde okunurluğu artırmak ve okuyan kişilerin size müşteri olarak dönmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı konulara değinmekte fayda var;

Bültenlerinizi yollarken kişisel bir email kullanın

Çoğunlukla pazarlama listenizdeki isimlerin bir kısmı yüz yüze tanıştığınız kişiler değildir. Maillerinize daha iyi cevap alabilmek için maillerinizi kişiselleştirilmiş mailinizden atın.

Bültenlerinizi satış@ x.com, info@ x.com gibi genel adreslerden göndermediğinize emin olun. Kişisel mail yerine bu tür adreslerden gönderilen maillere müşteriler geri dönüş yapmak istemez. Bu durum bültenlerinizin havuzdan gönderildiği izlenimi yaratır. Bu da müşterinin sizden uzaklaşmasına neden olur.

Pazarlama bültenleriniz için farklı bir mail kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak mutlaka bir isim ve soy isim içersinler. Çünkü “noreply” olarak gelen mailler müşterilerin maillerinizi kişisel almamalarına ve çok düşük geri dönüş oranlarına neden olacaktır.

Bültenin sonundaki imzanızı da kişisel tutmaya özen gösterin. Mailinizde minimum link vermeye özen gösterin sadece sizin kendi mail adresiniz ya da şirket sitenize erişim yeterli olacaktır. Çok link vermeniz maillerinizin istenmeyen mailler ( spam) bölümüne düşmesine ve hiç kullanılmamasına neden olacaktır.

Konu Bölümünü Kişiselleştirin

Bülteninizi alacak olan kişilerin ilk görecekleri yer konu bölümü olacaktır. Dikkat çekebilmek için bu bölümü kişiselleştirmeniz gerekir. Ekteki iki örneği karşılaştırın;

Örnek 1:
“Çekmeköy’deki emlak fiyatları artacaktır.”

Örnek 2:
Nazım, Çekmeköy’deki emlak fiyatlarının bu çeyrekte yükselmesini bekliyoruz.”

Konu alanının kişiselleştirilmesi okunmayı artırmakta ve bültenin %20 daha fazla açılmasına neden olmaktadır.
Araştırma firması Marketing Sherpa tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu şekilde konu bölümünde kişinin ismi eklenerek kişiselleştirilmiş emailler %5 daha fazla açılmakta ve okunmaktadır.
2013 yılında Experian Araştırma firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre alıcının isminin konuya eklendiği emailler diğer emaillere göre 6 kat daha fazla cevap almıştır.

Aksiyona Çağıran İçerik Yaratın

Bülteninizi alacak kişilerin reaksiyonlarını öngörmeye çalışın. Bülteni göndermeden kendinizi onların yerine koyun ve empati kurun. Bülteninizi okuduklarında ne elde edecekler?

Eğer elde edecekleri satış amaçlı promosyonlar, listeler ve benzeri şeyler ise bülteniniz büyük ihtimalle silinecek ve çöpe gidecektir.

Emlak bülteninizi göndermenizin amacı portföyünüzde ki tüm gayrimenkulü öne çıkarmak olmamalı. İstediğiniz onların bu bülteni okumaları, cevaplamaları, harekete geçmeleri, bülteni arkadaşları, yakınları ve çevreleri ile paylaşmaları olmalı.

Bülteniniz emlak ile ilgili blog yazıları, pazar istatistikleri, ilgi çekici ve bilgi veren ipuçları içermeli. Öyle bir şey olmalı ki insanların aklında sizin markanız ve sizin bölgelerindeki en uzman emlakçı olduğunuz kalmalı. Bölgenizde emlak dendi mi akıllarına sizi getirmeli. Hizmetinize ihtiyaç duyacakları bir durum ortaya çıktığında bültenlerinizin görevini iyi icra etmesi sonucu akıllarına ilk siz gelecek ve ilk sizi arayacaklardır.

Peki, nasıl içerikler yazacaksınız? Öyle içerikler yazmalısınız ki müşterilerinizin henüz bilmediği ama onları ilgilendiren konular olmalı. Siz onların emlak piyasasındaki kaynağı olmalısınız. İçeriklere bakarken bu gözle bakabilirsiniz.

Yeni bir lüks bir apartman ya da ticari bir kompleks açılıyorsa onunla ilgili bilgi verebilirsiniz. Lüks apartman dairesi ise fiyatlar ve imkânlardan, halk için yapılan bir yerse örneğin bir park gibi hizmetler ve çevresindeki yerlerden bahsedebilirsiniz. Eğer ticari bir kompleks ise, örneğin bir alışveriş merkezi içerisinde yer alan markalar ya da sunulan hizmetlerden bahsedebilirsiniz.

Satışa yönelik olmayan sadece bilgi vermek amaçlı müşterilerinizin ilgisini çekebilecek her şeye yer verebilirsiniz. Çevrenizdeki restoranlar, alışveriş yerleri, dış mekân aktiviteleri, kendi uzmanlık alanınız ile ilgili büyüme hacimleri, yeni satılan evlerin fiyat aralıkları, gayrimenkul yatırımları ve ev satın alma üzerine bazı ipuçları içeren makaleler bülteninize koyabileceğiniz konulardır.

Bu tür konular sanki müşterinizle karşılıklı sohbet ediyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratır. Müşteriniz sizi sanki sokakta gördüğü bir komşusu gibi düşünmeye başlar. Komşularımızla da buna benzer sohbetler yapmaz mıyız?

-İlkokulu restore ediyorlarmış, duydunuz mu?
- Evet, zaten çok eski geliyordu.
-Yeni spor kompleksi de ekleyeceklermiş.
-İşte bu harika olur. 

Siz onların emlak kaynağısınız unutmayın.

Sohbet Eder Gibi Bir Uslüp

Bülteninizi okuyan insanların en son isteyeceği şey sıkıcı, kuru emlak metinleridir.

Sizin emlak bülteniniz gayri resmi bir dille yazılmalıdır. Amaç bilgilendirmek, ilgi çekmek ve eğlendirmektir. Bahsettiğiniz konudan, bültenin sonuna kadar sadece tek bir kişiyle konuşuyor gibi yazmalısınız. 

Harekete Geçmeye Zorlayın

Bülteninizi okuduktan sonra okuyucularınızın ne yapmasını istiyorsunuz? Bu soru bülteninizin kapanışı için sizin kendi kendinize sormanız gereken bir sorudur. Bu sorunun cevabına göre sosyal medyada paylaşım için her bir sosyal medya uygulamasının butonunu koyabilir. Kendi sitenizin linkini verebilir yada sosyal medya hesaplarınıza yönlendirebilirsiniz. Bazı örnekler verecek olursak;

Ücretsiz evinizin değerini öğrenin.
Evinizin finansmanı ile ilgili aklınız mı karıştı? Biz çözümleri biliyoruz.
Müthiş mi buldunuz arkadaşlarınız ile paylaşın.
Rüya evler listemizi gördünüz mü?

 

Stratejik Bir Konu: Bültenin Sıklığı

Bülteniniz için en önemli konulardan biri de sıklığıdır. Çok sık göndermeniz halinde bıkacakları gibi çok ender gönderirseniz de akılda kalıcılığı azalacaktır. Bülteninizin sıklığına karar vermeden önce aşağıdaki istatistiklere bakabilirsiniz;

Hafta sonları gönderilen mailler müşterilerin %17 daha olumlu dönüşü ile sonuçlanmaktadır.
Hafta içleri mail gönderimi için en uygun saatler sabah 08:00-10:00 ya da öğlen 15:00-16:00’dır.
Pek çok mail sabah açılsa bile öğleden sonra okunmaktadır.

Bu istatistikler sizin bülteninize uyabilir ya da uymayabilir ancak göndericiye ulaştığı zaman size gelen alındı mesajlarından ve müşterilerin cevaplarından kendi istatistiklerinizi çıkarabilirsiniz.
Müşterilerinizi mail bombardımanına tutmayın haftada bir en fazla iki gün bülten gönderimi yapın.

Dengeyi Kurmak

Emlak piyasasının dijital pazarlama alanına her gün biraz daha ilgi göstermeye başladığı günümüzde sosyal medya ya da internet üzerinden pek çok bilgi paylaşılmaktadır. Tüm bu bilgi paylaşımları arasında kaliteli bültenler sağlayarak müşterilerinizin ilgisini çekmek ve onlara ulaşmak mümkündür. Önemli olan bültenlerinizi sağlam konumlandırarak dengeyi kurabilmektedir.

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
19 Şubat 2016