"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Bulmanın Yeni Yolu: Amazon Echo

Dünyanın en büyük online perakendecisi, dünyanın en gelişmiş yapay zekası ile birleşirse ne olur? Sorumuzun cevabını hemen verelim. Her şeyi anında keşfetme imkânı doğar ve bu durum dolaylı yoldan gayrimenkul dünyasını da etkiler.

Amazon’un yeni geliştirilen buluşu Echo, müzik dinlemekten pizza sipariş etmeye ve Uber çağırmaya kadar günlük hayatımızın her alanını yeniden şekillendiriyor. Ve bu durum büyük bir hızla gayrimenkul pazarında da kendine yer buluyor. 

Yeni Alışveriş Çağı

Her zaman hazır, her zaman bağlı ve her zaman hızlı. Sadece sorun.

Amazon’un sanal asistanı Echo ile anlatılmak istenen işte tam da budur. Bulut tabanlı Alexa Ses Hizmeti sayesinde akıllı konuşma özelliği ile güçlendirilmiş olan Echo’yu kullanırken, sadece Alexa’nın adını söylemeniz ve taleplerinizi bildirmeniz yeterli oluyor.

Peki, bunun emlak sektörü ile ilgisi ne? Bazı gayrimenkul firmaları, bu teknolojiyi emlak sektörü ile birlikte kullanabilmek için yaratıcı zekâlarını çalıştırdı ve ortaya etkileyici bir uygulama çıkardı. Bu uygulama ile Amazon Echo, ev aramak isteyenlerin birkaç özellik belirterek bunu yapabilmesini sağlıyor.

Ev arayan kişiler, Amazon Echo’yu ve geliştirilen bu uygulamayı kullanarak, ev büyüklüğü, banyo sayısı, fiyat aralığı, şehir ve bunun gibi bir dizi faktöre göre ev araması yapabiliyor. Bunun üzerine Alexa, bizim için tüm araştırmaları yapıyor, istekleri daha iyi anlamak için ilişkili soruları soruyor ve uygun evleri bulduğunda tüm listelerin maliyetini e-postamıza gönderiyor.

Tüm bunlar, tek bir telefon etmeden, görüşme yapmadan ve fareye tıklamadan oluyor!

Sanal Asistanlarda Pazarlama Yöntemleri

Echo kullanıcılarının, ürün veya hizmet ararken bir web sitesinden öbürüne atladıkları o günler sona eriyor. Peki, duygusal bağlantı nerede? İnsan unsuru nerede? Pazarlama çabalarınız, alıcının yalnızca sözlü bir talebine bağlı çalışan bir cihaza nasıl etki edebilir?

Echo gibi asistanlar, işte bu noktada bildiğimiz pazarlama alanını da yeniden tanımlıyor. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde, duygusal bağlantı kurma ve insancıllaştırma gibi unsurları kullanarak insanları etkileyebiliriz. Ancak makineleri; ruh halini değiştiren renkler, yumuşak müzik seçimleri ve yüksek kalitede fotoğraflar ile etkileme şansımız yoktur. Peki, nasıl öne çıkacaksınız?

Makineler ve internet aracılığıyla evlerini arama eğilimine daha çok yaklaşacak olan müşterilerin karşısında öne çıkabilmek için yapacağınız SEO çalışmalarınız iki kat fazla önem kazanabilir. Sadece bir web tarama izleyicisine değil, aynı zamanda Alexa yolu ile hizmetlerinize olan ihtiyacı dile getiren seslere de razı olmanız gerekecek.

Önümüzdeki yıllar içerisinde Echo gibi sanal asistanlara yönelik geliştireceğiniz pazarlama stratejileri, etki alanınızdaki kitlenize uyguladığınız pazarlama stratejileri ile eş duruma gelebilir.

Sanal Asistanların Geleceği

Alanda emlak piyasasına hitap eden bu tarz bir uygulama, emlak sektörü için büyük bir önem arz ediyor. Ancak yine de büyük ölçüde keşfedilmemiş bir bölge olduğunu kabul etmeliyiz. Gayrimenkul piyasasının sanal bir asistandan tam olarak nasıl yararlanabileceğine dair keşfedilmesi gereken daha çok şey var.

Acaba Echo da e-posta, .com ve sosyal medya gibi popülerliğe ulaşacak mı? Son 2 yıl içerisinde 5 milyondan fazla Amazon Echo’nun satıldığını ve Google, Apple gibi markalara ait sanal asistanların da aynı çizgide ilerlediğini düşündüğümüzde, bu teknolojinin önemini arttırdığına inanabiliyoruz.

Şimdi uyanma zamanı... Emlak sektöründe pazarlama devriminin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Pazarlamada köklü değişikliklere yol açacak yapay zeka teknolojisini yakından takip etmemiz gerekiyor.

Her an her şey değişebilir.

DİĞER HABER
25 Aralık 2018