"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Ev Değerlemelerinde Gayrimenkul Piyasası Haberleri Nasıl Kullanılır?

Danışmanların karşılaştığı en önemli zorluklardan biri, bir mülkün değerinin adil bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktır. Alıcıların güvenini kazanmak için ev doğru fiyatlandırılmalıdır. Evin değerlemesini hatalı hesaplamak, satıcıların binlerce lira kaybetmesi anlamına gelebilir. Mevcut gayrimenkul değerlerini bilmek, müşterilere en üst düzeyde hizmet sunmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Ev değerlemeleri için emlak piyasası haberlerini nasıl kullanacağınızı öğreneceğiniz faydalı bir içerik hazırladık. 

Değerlendirmeler ve Değerlemeler Arasındaki Farkı Bilin

Bir değerlendirme, bir alıcının şimdi bunun için ne ödeyeceğine bağlı olarak bir mülkün piyasa değerini belirler. Değerlemeler, yakın geçmişteki işlemlere dayalı olarak piyasa değerini belirler. Bir değerlendirme hazırlamak için bir danışman, yaklaşık bir mil yarıçapındaki son altı ayda satılan evlerin satış fiyatlarını araştırır. Mülkler, bir ev için makul bir değere ulaşmak için büyüklük, konum, yaş ve özelliklere göre karşılaştırılır. Profesyonel bir değerleme uzmanı, emlak vergilerini belirlemek için bir dizi hesaplamaya dayanarak evin değerini değerlendirir.

Değerlendirme, danışmanların adil bir liste fiyatı bulmasına yardımcı olan şeydir.

Haberleri Aç

Haber değeri taşıyan faktörler gayrimenkul değerlerini etkiler. Politik, ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerin tümü, mevcut pazarda bir evin ne kadar değerli olduğu konusunda rol oynamaktadır. Örneğin, insanların bir mülk satın almaya gücü yetmediği zaman, işsizlik oranının yüksek olduğu bir durgunluk sırasında ev değerleri düşebilir. Ancak bu, kiralık ev arayanların sayısını artırabilir. Veya son zamanlarda birkaç doğal afet yaşanan bir bölgede, terk edilmiş evlere ve işyerlerine zarar vererek mahalle mülk değerlerini düşürebilir. Ülkede ve dünyada neler olup bittiğini anlamak, danışmanların mülk değerlerini gerçekçi bir şekilde değerlendirmesine ve müşterilerle bunlar hakkında etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur.

Alıcının veya Satıcının Pazarı

Bilgili danışmanlar, alıcı veya satıcı piyasası olup olmadığını belirlemek için finansal haberleri inceler. Bir alıcının piyasası sırasında, evler bir satıcının piyasasına göre daha az satabilir. Bir alıcı pazarında, istekli bir satıcı beklemeyi ve mülk değerlerinin bir veya iki yıl içinde artıp artmayacağını hesap etmeniz gerekir. Alıcılar, özellikle ipotek faiz oranları düşükse, o anda harika fırsatlar elde edebilir. Bir satıcının pazarında, envanter sıkıntısı teklif savaşları yaratabilir ve evlerin mevcut değerinden veya daha yüksek değerinden satılmasına neden olabilir. Müşterilerin satın almak veya satmak için mümkün olan en iyi finansal durumda olmalarını sağlamak için bu değişikliklerde gezinmek çok önemlidir.

Arz ve Talep Kuralı

Piyasanın durumunun ötesinde, temel arz ve talep kuralı, konut değerlemeleri için geçerlidir. Emlak piyasası haberleri, danışmanları fiyatlandırma hakkında bilgilendirmek için genellikle arz ve talebe odaklanır. Mevcut mülk miktarı yüksek ve talep düşük olduğunda, evlerin fiyatı düşüktür. Öte yandan, arz düşük ve talep yüksek ise ev fiyatları yükselir. Danışmanların mülk değerlerini doğru bir şekilde değerlendirmek için mahallelerindeki arz ve talebi belirlemeleri gerekir. Bir mülkün değerini küçümsemek, satıcılar için bir kötülüktür. Ve adil bir fiyat üzerinde pazarlık yapmamak, alıcıların mülkün değerinden daha fazlasını ödediği anlamına gelir.

Dört Kritik Faktör

Dört kritik faktör emlak piyasasını tanımlar. Birincisi, talep, belirli bir zamanda bir bölgede aranan evlerin sayısını ve belirli fiyatın yanı sıra alıcıların ne kadar istekli olduklarını ortaya çıkarır. İkincisi, kullanılabilirlik ve ev için onarım ve yenileme gerektirip gerektirmediğidir. O zaman devir kolaylığı bir faktördür çünkü mülkün yasal olarak herhangi bir yükümlülük altına girmeden el değiştirebilmesi gerekir. Son olarak, mülkün nadirliği piyasa değerini belirler. Örneğin, iki düzine potansiyel alıcısı olan bir mahallede birkaç lüks ev varsa, evlerin değeri artacaktır. Deneyimli danışmanlar, en doğru değerlendirmeyi yapmak için bir mülkün değerleme sürecinde bu dört faktörü gözden geçirir. 

Yerel Verileri Toplayın

En değerli emlak piyasası haberlerinden bazıları, bir mahalledeki mevcut piyasa koşullarını tanımlayan yerel verilerdir. Piyasanın nereye doğru gittiğini belirlemek için fiyatlar ve takdir oranları ile birlikte son altı ayda satılan ortalama mülk hacmini öğrenin. Alıcıların ne istediğini görmek için hızlı satılan son mülklerin özelliklerini inceleyin. Kimlerin bir mülk alıp satabileceğini etkileyen sosyal, ekonomik ve demografik koşulların hızına dikkat edin.

Yerel hedef pazarı bilmek, danışmanlara müşterilerine en iyi şekilde yardımcı olacak gerçek bilgileri verir. Danışmanlar için kontrol edilecek kaynaklar arasında TÜİK verileri, İş İstatistikleri Raporu, ipotek bankacıları, tapu şirketleri, okul bölgesi, vergi değerlendirme ofisi ve Ticaret Odası bulunmaktadır. Yılın alım/satım zamanlarını belirleyin ve müşterilerinize, mülklerin en çok ne zaman alınıp satıldığı konusunda tavsiyelerde bulunun. Bilgili danışmanlar, mevcut gayrimenkul değerlerini belirlemek için son emlak piyasası haberlerini incelemenin öneminin farkındalar. Evleri doğru bir şekilde değerlendirebilen bir danışman, tavsiyeler ve olumlu ağızdan ağıza iletişim yoluyla çok sayıda müşteri çekeceğinden emindir.

Son bir şey daha. Türkiye'nin her bölgesinde değerleme ve yatırım danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanmak için iletişim formunu doldurarak bize iletmeniz yeterli olacaktır.

DİĞER HABER
13 Ekim 2021