Mail listemize abone oldunuz mu?
Ev Gösterimi Sırasında Alıcıların Karar Vermesini Kolaylaştırıcı Yöntemler

Her gün yüzlerce, hatta binlerce kararla karşı karşıya kalabiliriz. Bu da duygusal ve zihinsel bir yıpranma meydana getirir ve kararlarımız bu yorgunluk durumundan etkilenebilir. Artık internet merkezli ve hızlı tempolu bir toplum kültürü içinde yaşadığımız için, bu karar yorgunluğunu hepimiz ister istemez yaşıyoruz. Buna ev satın almayı düşünen alıcılar da dahil.

Sonuç olarak seçim yapma zorunluluğunu hafifletmenin yollarını arıyoruz ve bu da daha çok tepki gösterme, daha pasif duruma geçme veya ikisinin karışımı şeklinde kendini gösterebiliyor. Her durumda da ortak olan şey, insanın yorgun düştüğünde anlayışlı ve kendinden emin şekilde karar veremediğidir.

Emlak danışmanları için alıcılarda oluşan bu karar yorgunluğu gerginlik yaratıcı olabilir. Bu durum, alıcıların aslında istemeyecekleri bir evi satın almaya karar vermesi veya normal şartlarda satın almak isteyeceği bir evi satın almama kararı şeklinde sonuçlanabilir. Böyle durumlarda emlak danışmanlarının ev gösterimi sırasında izleyebilecekleri bir takım stratejiler vardır.

Onlarla günün erken saatlerinde görüşün.

Randevu saatlerinizi, kahvaltıdan sonra 09:00 ile 11:00 saatleri arasında ayarlamanız çoğu zaman en iyi seçim olacaktır. Çünkü alıcıların zihni, genellikle çocuklarını almak zorunda hissetmediği, süper marketteki ürünleri kaçırdığını düşünmediği veya iş raporunu bitirmek için acele etmediği vakitlerde berrak olur. Saat akşama doğru beşte koşar adımlarla telaş içerisinde gelen alıcılarla uğraşmanız çok daha sorunlu olabilir.

Olasılıklar etrafında beklentiler oluşturun.

Alıcılar, ev gösteriminin sonunda, tıpkı sokaktaki tezgahtan bir piyango bileti satın almışçasına ümitli ve beklenti dolu olmalıdır. Bu nedenle ev gösterimi sırasında, onlarla sadece evin görünen tarafları hakkında değil, ek bir odanın neye benzeyebileceği veya daha iyi bir teklif üzerine anlaşmak için satıcı ile pazarlık yapılabileceği üzerine konuşun. Ayrıca evin değerinin zaman içerisinde nasıl olumlu bir seyir izleyebileceğinden de bahsedebilirsiniz. Ev turunun en sonunda, açık fikirli ve umutlu kalmaları için, yakın zamanda onlara uygun olabilecek diğer mülkler hakkında da bahsedebilirsiniz.

Onları besleyin.

Pek çok araştırma, gıda alımının glikoz seviyesini arttırdığını ve bunun da beyin gücünü en üst noktasına yükselterek evet deme potansiyelinin artması şeklinde sonuçlandığını ortaya koyuyor. Boş mide ile bir ev değerlendirmeye çalışan alıcılar, yalnızca ev gösteriminden çıktıktan sonra yiyecekleri yemeğin ne olacağına odaklanırlar. Unutmayın ki sizin önceliğiniz, alıcıların sizin yanınızdan faydalarına olacak bir satın alım işlemini yaparak ayrılmalarıdır. Ev gösterimi sırasında onlara küçük ikramlarda bulunursanız, onların yalnızca eve odaklanmalarına ve daha kolay karar vermelerine yardımcı olursunuz. Yapılan araştırma sonuçlarının işinize yarayacağı kesin.

Mobil canlı yayınlar ile alıcı rekabeti oluşturun.

Emlak danışmanları, video turları yapılabilen cihazlar sayesinde büyük ölçüde fayda sağlıyor. Danışmanlar artık, potansiyel alıcılara aynı anda ev gösterimi yaparak onlar arasında bir rekabet yaratabiliyor. Size, bu şekilde alıcılar üzerinde bir baskı oluşuyormuş gibi gelebilir. Ancak tam tersine, diğer alıcıların da fikirlerini duyan tüm potansiyel alıcılar, ev hakkında daha şeffaf bir bilgi edinmiş oluyorlar ve bu onları daha güvende hissettiriyor.

Sonuç

Emlak danışmanları, karar verme sürecini alıcılar için zahmetsiz hale getirebildikleri zaman, sonuçların kolaylaştırılması için de büyük bir güce sahip oluyorlar. Bu, basitlik derecesinin oluşturulma sanatıdır, ancak çaba sarf etmeyi gerektirir. Artık mobil bir dünyada yaşıyoruz. Emlak danışmanları, teknolojiden daha fazla faydalanarak arzuladıkları sonuçları alabilirler. Alıcıların stresini giderecek yöntemler sayesinde onlara yardımcı olabilir ve daha kaliteli ev gösterimleri gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER HABER
09 Aralık 2016