"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Satış Sürecini Dijitalleştiren ve Basitleştiren Girişim: Houzeo

İlerleyen teknoloji ile birlikte gelişen yazılımlar tüm sektörleri etkisi altına alıyor olabilir, ancak emlak endüstrisi hâlâ geleneksel telefon görüşmelerine, evrak işleme faaliyetlerine ve hatta faks göndermeye sadık kalmaya devam ediyor.

Fakat bu durumu değiştirmek isteyen girişimciler de yok değil. Yeni bir girişim şirketi olan Houzeo da emlak dünyasındaki ev satış işlemlerini dijitalleştirerek bu değişimin öncüleri arasına girmeyi başardı. Houzeo, bir ev satın alma işlemini sayısallaştırarak ve basitleştirerek satıcıların tüm süreci tek başlarına kontrol etmelerini sağlıyor.

Bu girişim, evrak işlemlerinin tamamını otomatikleştirdi ve mümkün olduğu yerlerde dijital işlemler hale getirdi. Bir ev satış işlemlerinin tüm aşamaları olan mülkün listelenmesi, pazarlanması, fiyatlandırılması, avukat ve sigorta şirketinin bulunması, tekliflerin alınması, karşılaştırılması ve satış kapamanın yapılması gibi tüm adımları bu dijital işlemlerin içerisine dahil etti.

Houzeo girişimi ile amaçlanan şey ise ev satışları işlemlerine şeffaflık, basitlik ve verimlilik getirmek. Houzeo kullanıcıları, satış işleminin neresinde olduklarını ve bir sonraki aşamaya geçmek için neye ihtiyaç duyduklarını biliyorlar.

Houzeo’nun Diğer Özellikleri

Houzeo’nun dikkat çekici olmasını sağlayan özelliği, ev satıcılarının kendi başlarına girmesi gereken bilgiyi azaltarak kamu kaynaklarından toplanan verileri onların yerine topluyor olmasıdır. Ayrıca resmi devlet açıklamalarının otomatikleştirilmesi ve dijital hale getirilmesi, kullanıcıların bir sürü formu el ile doldurma sürecini bitirerek tamamen dijital hale getiriyor.

Girişimin bir diğer özelliği de bir ev satışı sırasında kullanıcıların ihtiyaç duyacağı diğer hizmet sağlayıcılarını da onlar için buluyor olması. Örneğin fotoğrafçı, müfettiş, avukat, sigorta şirketi gibi yan hizmetler için güvenilir şirketlere yönlendirme yapılıyor.

Ev satışlarının yüzde 25’ini oluşturan “sahibinden satılık” kategorisindeki ev sahipleri için ana pazarlama platformu olmayı hedefleyen Houzeo, aynı zamanda evlerini yenileyip pazarlamayı isteyen yatırımcı ev sahiplerine de ulaşmayı amaçlıyor.

Şirketin gelir strateji ise platforma ulaşan kullanıcılardan alınan sabit bir ücret, ortaklara ödenen ücretlerin yüzdesi ve servis sağlayıcıların reklamlarından gelen ücretten oluşuyor.

Akla Takılan Soruların Cevapları

Ev satışının insanlar tarafından sürekli yapılan bir işlem olmaması, böyle bir girişimin sürekliliği konusunda bazı soruları ortaya çıkarıyor. Örneğin müşterilerin 10 yılda bir ev satışı için geleceğini düşündüğümüzde Houzeo girişimi nasıl ayakta kalacak? Bu sorunun cevabını Houzeo yetkilileri şöyle cevaplıyor:

Tipik bir satıcının her 13 yılda bir ev sattığı doğrudur. Ancak her iki veya üç yılda bir satış yapan yatırımcılar ve ikinci ev alıcılar da var.

Platformda satıcı kullanıcılardan alınan pay da merak edilen konulardan birisi. Her kullanıcının satış işleminden sabit bir ücret alan Houzeo sistemi şöyle açıklıyor:

Houzeo kullanıcılardan başlangıç maliyeti olarak 399 dolar alır, başarı ücretinden ise %3 pay alır. Yani sizin eviniz 500 bin dolara satılıyorsa bunun 15.399 dolar gibi bir kısmı bizimdir.

DİĞER HABER
17 Mayıs 2017