"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Satışları Düşük Ekspertiz Sorunları Yüzünden Düşüyor

Sınırlı konut envanteri için rekabet yoğunlaştıkça, alıcılar ev fiyatlarını artırıyor. Ancak birçoğu, diğer teklifleri yenmek için agresif bir teklif yapma taktiğinin, evin takdir edilen değeri üzerinde anlaşılan fiyatın çok altına düştüğü için bozuluyor. 

Ulusal Emlakçılar Birliği'nin emlak profesyonellerinin işlemlerinden oluşan bir ankete dayanan en son Güven Endeksi Anketi, tüm satışların %23'ünün değerleme sorunları nedeniyle ertelendiğini ve sorun yaşanan anlaşmaların %12'sinin bir daha masaya oturulamayacak şekilde bozulduğunu tespit etti.

CoreLogic'in Ceo'su, Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda bu durumu değerlendirdi, “Alıcıların piyasa verilerinden çok daha fazlasını ödemeye istekli olma sıklığının bu kadar yüksek olduğunu hatırlamıyorum” dedi .

Mevcut ev stoklarının rekor düzeyde düşük olmasıyla birlikte, alıcılar arasında teklif verme savaşları pandemi döneminde son derece yaygın hale geldi.

Pek çok olası alıcı, bir ev satın almak için çaresizlik içinde bütçelerini maksimuma çıkarıyor ve bu, genellikle arzu ettikleri ev için gerçek değerinin çok üzerinde teklif verdikleri anlamına geliyor.

Bu, satıcının dikkatini çekse de, alıcının satın alma işlemini finanse etmek için finansman sağlaması gerekiyorsa sorun olabilir. İpotek kredisi verenler, alıcının buna değeceğini düşündüğünün aksine, genellikle yalnızca evin takdir edilen değerini karşılayacak tutarı ödünç verir. Bu nedenle, bir teklif kabul edildiğinde, ipotek şirketi doğru değerin hesaplanması için eve gitmesi ve değerlemesi için bir eksper gönderecektir.

Eğer biçilen değer ev alıcısına sunulandan fazlaysa ipotek şirketi riskli gördüğü bu eve finansman sağlamayacaktır. Bu durumda, tarafların yeniden müzakere etmesi gerekir.

Ancak satıcı daha düşük bir fiyatı kabul etmezse, alıcı ekstra nakit ödemelidir, aksi takdirde anlaşma bozulur.

Değerleme uzmanları tipik olarak, bir evin değerini belirlemek için bölgedeki benzer mülklerin yakın zamanda satışı yapılan ve bekleyen ev satışları gibi karşılaştırılabilir verileri hesaba katar. Ancak, sözleşme imzalandıktan sonra satışların kapanması bazı mülklerde iki ayı bulabilir ve bu süre zarfında fiyatlar hızlı bir şekilde yukarı veya aşağı hareket edebilir. Bazı satıcılar, değerlendirmelerin bugün birçok emlak pazarında görülen hızlı fiyat artışına ayak uyduramadığından şikayet ediyor.

Ancak değerleme uzmanları, yalnızca yerel piyasa koşullarından ve alıcının bir ihale savaşı sırasında fazla ödemeye istekli olduğundan çok kapsamlı değerlendirmeler yaptıklarını söylüyorlar. Değerleme uzmanları, işlerinin bir kısmının alıcıları fazla ödeme yapmaktan korumak olduğunu iddia ediyorlar.

Bir değerleme uzmanı verdiği demeçte, "Çılgın bir piyasada gerçek değerin ne olduğunu belirlemek daha zordur" dedi. "Değerleme uzmanının satın alma fiyatına katılmaması, nedeni ne olursa olsun, haksız oldukları anlamına gelmez."

Düşük ekspertiz değerleriyle başa çıkmak için, bazı alıcılar ekspertiz olasılığından feragat ederler. Aslında, aradaki fark ne olursa olsun nakit olarak telafi edeceklerine söz verirler. Ancak bu durum, konut amaçlı gayrimenkul işlemlerinin %25'inde meydana gelen ekspertiz nedenli satışların önünde bir engeldir.

DİĞER HABER
15 Ekim 2021