"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook Marketplace, Gayrimenkul Sektöründe Büyük Etki Yaratabilir

Sosyal medya devi Facebook, Türkçe’de Pazaryeri anlamına gelen Marketplace servisini hizmete sunduğunu duyurdu. Marketplace, ikinci el satış yapan bir platform olarak pek çok alanda alım satım yapılmasına izin verecek.

Gayrimenkul çalışanlarını ilgilendiren tarafı ise, Marketplace’in alım satım kategorileri içerisinde Konut bölümünün de yer alıyor olması. Böylece artık gayrimenkul profesyonelleri listelerini Facebook üzerinden paylaşma anlamında yasal bir yol elde etmiş olacaklar.

Şimdilik sadece Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Amerika’da hizmete giren uygulamanın, yakın zamanda tüm ülkeler için aktifleştirilmesi bekleniyor. Marketplace, hizmete girdiği bölgelerdeki kullanıcılar için uygulamanın alt barında bir ikon şeklinde beliriyor. Bu ikona tıkladıktan sonra istediğiniz kategoride, istediğiniz bölgede ve istediğiniz ücret aralığında arama yapabiliyorsunuz.

Kategoriler arasında “Housing” (Konut) seçeneğinin de bulunuyor olması gayrimenkul firmaları için büyük bir heyecan uyandırıyor. Bu kategoride listelenen konutların her birinin tanıtım yazıları ve konutları satışa sunan tarafın web site linki de görünüyor. Dolayısıyla Facebook platformu, Marketplace ile birlikte gayrimenkul firmalarının hem alım satımı kolaylaştırması hem de marka adını pazarlaması anlamında kullandığı büyük bir mecra haline gelebilir.

Marketplace’teki listeleme sayfasında alıcılar, satıcıların bilgilerini, bulundukları bölgeyi görebiliyor ve “teklifte bulun” butonuna tıklayarak onlara mesaj gönderebiliyor. Bir alıcı ile satıcı görüşmeye başladıktan sonra, istedikleri gibi anlaşmaya varabiliyorlar. Bu anlamda Facebook, alıcı ve satıcılara bir ödeme kolaylığı veya eşyaların teslimi gibi konularda yarar sağlamıyor. Facebook bu servis ile insanlara sadece aracı olmayı hedefliyor.

Servisin bir diğer özelliği ise, gayrimenkul firmalarının akıllı telefonlarındaki kamera ile anında bir evin fotoğrafını çekerek bu platformda satışa sunabilecek olmaları. Çektiğiniz fotoğrafa, tanıtım yazısı, başlık ve gerekli bilgileri girdikten sonra anında Marketplace’te satışa sunabiliyorsunuz.

Bu servis ile birlikte artık Facebook grupları üzerinden yasadışı şekillerde alım satım yapmaya çalışmanın da önünün kesilebileceği öngörülüyor. Gruplar üzerinden insanların bu tarz bir ihtiyacı olduğunu keşfeden Facebook, Marketplace servisi ile büyük bir başarı elde edeceğe benziyor.

Gayrimenkul profesyonellerinin ve emlak brokerlarının da büyük fayda göreceğini düşündüğümüz bu servisin Türkiye kullanıcıları için aktifleştirilmesini dört gözle bekliyoruz. :)

DİĞER HABER
06 Ekim 2016