"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Facebook Reklamlarınız İçin İpuçları

Eğer Facebook reklamlarınızdan sonuç alamıyorsanız size bu yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Facebook’ta beğendiğiniz ve es geçtiğiniz reklamlar hakkında hiç düşündünüz mü? Beğendiğiniz, paylaştığınız, üzerine yorum yaptığınız hatta duygusal işaretler bıraktığınız pek çok bildirimi diğerlerinden ayıran nedir?

Bu durum biz emlak profesyonelleri için ne ifade etmektedir? Bunu işimizi büyütmek için nasıl kullanabiliriz? Bu durum aslında sosyal medyayı işimizde kullanmanın altın kural olduğunu ifade eder. Sosyal medya üzerinden bizimle paylaşımda bulunmalarını istediğimiz kadar biz de başkaları ile paylaşımda bulunmalıyız.

Artık arkadaşlarınız ve takipçileriniz için ilgi çekici olmayan, harekete geçirmeyen listelerinizde yer alan gayrimenkul fotoğraflarını ve sıradan emlak yazılarını sitenizde yayınlamayı bırakmanın zamanı geldi. Aynı zamanda zor kazanılan paranızı Facebook ve Instagram gibi sosyal medyalarda harcayacağınız zaman daha da dikkatli davranmanız gerekir.

Facebook ve Instagram’da bir hesap açarken pek çok farklı konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Sosyal medyada hesap yaratmak sanatsal olduğu kadar aynı zamanda bilimsel bir süreçtir. Hem hesabı oluştururken hem de uygulama aşamasında dikkat edilecek pek çok konu var.

Facebook reklamlarınız sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konular şunlardır;

  • Düşük tıklama sayısı: Eğer reklamınız yeterli tıklama almıyor ise büyük ihtimal yeterince görüntülenmiyordur. Bu da doğru hedef kiştleyi seçemediğiniz anlamına gelir. Koyduğunuz görsel imajlar, içerik ve harakete çağırma tarzınız tıklanmaya değer olmalıdır.(Sosyal medyanın altın kuralını unutmayın) Müşterinizi harekete geçirmek için doğru söylemler kullanmak önemlidir. “Bu eve gücünüz yeter mi?” tarzı incitici söylemler yerine “Bu güzelliği ziyaret etmek ister misiniz?” şeklinde teşvik edici söylemler kullanılmalıdır.
  • Yüksek tıklama ama düşük sorgu sayısı:  Belki de daha iyi bir sorgu sayfasına ihtiyacınız var. Reklamın linkle bağlı olduğu, arama sonucunda çıkan açılış sayfanızda bir geliştirme yapmanız gerekebilir. İsterseniz Facebook Power Editor’de yer alan Lead Ad reklam formlarını kullanabilirsiniz. Bu araç Facebook'ta yer alan isim, email ve telefon numarası gibi bilgilerinizin aratılarak otomatik olarak karşıdaki kişinin ekranına iletişim formu şeklinde iletilmesini sağlar.
  • Hedef kitlenin hatalı seçilmesi: Facebook sayfanızı tıklayan kişiler sizin ev alım satım piyasanızın müşterileri değillerse tıklamalarının sizin için bir anlamı olmayacaktır. Hedef kitlenizi seçerken doğru nüfus kesimine, lokasyonlara, ilgi ve davranış alanlarına hitap ettiğinizden emin olmalısınız. Bu parametrelere ek olarak yerel bir şirkette çalışanlar, gelir durumu, yaşı, medeni durumu, ev sahibi olup oldığı da birer kriter olarak belirlenebilir.
  • Maliyet: Sizde müşteri sağlamayacak bir reklam kampanyasına para harcamak istemezsiniz. Bu nedenle öncelikle günlük 2 liralık bir bütçe ile 3 günlük bir reklam testi uygulamanızı öneririz. Bu sayede reklamızın etkili olup olmayacağını görebilirsiniz. Eğer tıklanma oranınızda, ziyaretçi sayınızda %10’luk bir artışa neden olur ise  günlük bütçe iyileştirmesi ile daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. Biz bu konuda bazı deneysel reklamlar yapıyoruz. Çıkan araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşacağız.
DİĞER HABER
02 Mart 2016