"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Fintech Özellikli Pazar Yerleri Emlak İlan Sitelerinin Geleceğini Oluşturuyor

Küresel seri ilan devi Adevinta'nın yeni bir raporuna göre, fintech özellikli pazaryeri işletmelerinin getirileri, fintech yetenekleri olmayan pazar yerlerinin getirilerinden çok daha üstün.

Dealroom.co ve Speedinvest ile ortaklaşa oluşturulan yeni rapor, aynı zamanda Avrupa pazaryeri girişimlerinin şu anda toplam 685 milyar Euro değerinde olduğunu ve tüm tüketici harcamalarının %19,5'ini (2019'da %13,6'dan) oluşturduğunu açıklıyor.

Rapor, fintech özellikli pazar yerlerinin sektörün geleceği olduğunu ve pazar yerleri ile finans arasındaki çizgilerin bulanıklaştığını söylüyor. 

Adevinta Ventures Yatırım Direktörü Jordi Iserte yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Pazaryerlerinin uzun vadeli başarısı, fintech çözümlerini platformlarına uyarlama ve entegre etme yeteneklerine bağlıdır. Bu, sorunsuz, sürtünmesiz bir deneyime izin verecek ve nihayetinde müşterilere fayda sağlayacaktır. Fintech özellikli pazarlar yeni norm haline geliyor ve bu büyüyen pazarda aktif rol almaktan heyecan duyuyoruz.” 

2021'de şu ana kadar çevrimiçi pazar yeri girişimlerine 78 milyar Euro'luk bir yatırım yapıldığını belirten rapor, dünya çapındaki birçok pazar yerinin finansal ürünler ile ödeme alternatifleri oluşturmaya ve satın almaya büyük yatırım yapacak sermayeye sahip olduğunu söylüyor.

Rapor, ipotek hizmetleri sunan Opendoor ve Zillow gibi iBuyer'ların yerel borçlanma ve ödeme çözümleri sunan Jumia ve Mercado Libre gibi genel pazar yerlerinin verilerini kullanıyor.

Adevinta hakkında: EBay Classifieds'ı satın almak için 9,2 milyar dolarlık devasa anlaşmasının Haziran ayında onaylanmasından bu yana şirket, pazar sitelerini fintech alanına taşımaya odaklanıyor. Fransa'daki amiral gemisi markası LeBonCoin, şimdiden araba ve ev satın alımlarında aracılık sunuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

DİĞER HABER
24 Eylül 2021