“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Fiyatlandırma: Sihirli Sayıyı Bulma

Bir evi fiyatlandırmak yüzeyde kolay görünebilir: Sadece bir sayı bulmanız yeterlidir.

Emlak lisansı aldığınızda, insanlara evlerinin değerinin ne olduğunu söylemeye başlayabilirsiniz. Fakat birçok emlak danışmanının fiyat tahminleri vermeden önce piyasanın neyi destekleyeceğini bilmek için hazırlıklı olmadığını veya ödevlerini yapmadığını size söylesek ne düşünürsünüz?

Ve sadece ödevini yapmak, fiyat belirlemenin sonu değil; pazarınız ve müşterileriniz için çalışan bir fiyatlandırma stratejisine sahip olmak da önemlidir. İşte dört teknik:

Şok ve şaşırtma tekniğini kullanın

Ekonomi 101'i hatırlıyor musunuz - basit arz ve talep kanunu? Modern ekonominin büyükbabası Adam Smith, bir varlığın değeri düşük olduğunda, "piyasanın görünmez eli"nin, fiyatlandırmayı adil piyasa değerine göre düzelttiğini söyledi. Bu görünmez el, çoğu emlakçının  satıcılarının avantajı için kullandığı bir ilkedir. Bazı lüks mülk listelerinde fiyatı büyük ölçüde düşürerek - bu süreci "piyasayı şok etmek ve şaşırtmak" olarak adlandıralım - anında talep yaratan emlakçılar var. Örneğin, 1 milyon doların üzerinde bir mülkü 599.000 dolara listelerseniz bir çok alıcı ve emlakçı telefonunuzun bataryasını bitirecek kadar sizi arar ve fiyatın doğru olup olmadığını sorar :)

Çoğu zaman, mülkler, başlangıçta onları listelediğiniz fiyattan daha fazlasına satabilir. Bunun için, fiyatı o kadar dramatik bir şekilde düşürmeniz gerekiyor ki, alıcıların bunun aşırı olduğunu düşünmeleri gerekir. Artık bu aşamadan sonra mülkü görmek ve rekabetçi bir teklif savaşı yaratmak için can atacaklar ve mülkün fiyatını onlar belirleyecektir. 

Pazar lideri bir fiyat belirleyin

Ödevinizi yerel pazarda iyi yapın ve satacağınız evi pazarınıza liderlik etmek için fiyatlandırın. Satıcıların, pazara öncülük edecek bir fiyat belirleme konusunda sizinle aynı düşüncede olmalarını sağlamak için karşılaştırılabilir emsal evler sunun.

Kesin bir rakam seçin

Bir mülkün gerçek değerini değerlendirerek bir fiyat belirleyin: Örneğin 137,368 dolar veya 213.348 dolar. İnsanlar, ev fiyatlarının dikkatli bir şekilde hesaplanmadığını ve muhtemelen sadece bir ev fiyatının ortaya atıldığını varsayıyor. En azından bizim için bu fikir doğru. Bir evin fiyatını belirlerken kesin bir rakama ulaşmak için evin tüm özelliklerini dikkate alın ve bunu detaylı bir biçimde açıklayın.

Hesapsız kalmayın

Eve rekabet avantajı sağlamak için bir evi 200.000 $ yerine 199.000 $ gibi eşit bir fiyat noktasının biraz altında fiyatlandırmak alışılmadık bir şey değil. Sorun şu ki, çevrimiçi ev arayan alıcılar (ve hemen hemen hepsi bunu yapıyor) tipik olarak bir dizi fiyat arıyor. Yani 200.000–250.000 dolarlık bir ev arayan bir alıcı, 199.000 dolarlık mülkünüzü görmez. Alıcıların genellikle bir mahalle veya cadde için kullandıkları aralığı bilerek, mülkünüzü maksimum aralıklarda kalmak için fiyatlandırmalısınız.

Teklifler gelmeye başladığında her bir müşteriyi ciddiye alın. Satıcılar bazen satış döneminin başlarında makul teklifleri reddetme hatasına düşerler. Müşterilerinize, evleri ne kadar uzun süre piyasada kalırsa, aktif ev avcıları için o kadar az arzu edilebilir hale gelebileceğini anlamalarına yardımcı olun.

DİĞER HABER
10 Mayıs 2022