"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Game of Thrones Dizi Karakterleri, İçe Kapanık Emlak Profesyonellerine Cesaret Veriyor

Emlak sektörü, her ne kadar mal, mülk üzerine yapılan bir işmiş gibi görünse de bize göre aslında tamamen insanların hislerine ve duygu durumlarına bağlı bir iştir. Dolayısıyla insanlara göre yapılan bu işte, emlak ekibine seçilen elemanları değerlendirirken genel olarak içe kapanık olmayan kişiler tercih edilir. Birçok emlak ekibi ve emlak firması, dışa dönük kişilerle daha uyumlu çalışabileceğini düşünür ve onları işe alım sürecinde bunu anlamak için kişilik testleri uygularlar.

Açıkçası bu konuda biz de daha önce sizlere içe kapanık ve dışa dönük emlak profesyonellerinin hangisinin daha başarılı olacağına dair birkaç makale hazırlamıştık. Bunlardan birinde mutedil adı verilen üçüncü bir grubun, diğerlerinin üstünde satış rakamlarına ulaştığına dikkat çekmiştik. Satışlarda başarılı olanların düşükten yükseğe doğru sıralaması şöyleydi: İçe kapanıklar, dışa dönükler, mutediller. Bu kesinlikle doğru bir sıralama. Ancak içe kapanıkların bu işi başaramayacağı anlamına da gelmiyor.

İçe kapanık olanlar belki de en etkili şekilde kapı çalan ve müşteri arayan emlak profesyonelleri olmayabilirler, ama satışlarda bu kişilerin tamamen başarısız olacağını düşünürseniz yanılırsınız. İçe kapanık olanlar yenilen ve yetersiz çocuklar gibi görünseler de aslında onların satış becerilerinin arkasında etkileyicilik ve yardımseverlik özellikleri yatar. Bu anlamda müşteriler ile birebir olan ilişkilerinde son derece etkileyicidirler.

Emlak sektöründe içe kapanık ve bireysel ilerlemekten hoşlanan ve bu yöntem ile başarıya ulaşmayı hedefleyen profesyonellere en sıradışı ilham ise efsane olan Game of Thrones dizi karakterlerinden gelir. Diziyi takip edenler, Westeros’un Yedi Krallığı’nı çok iyi bilirler. Yedi Krallığı’na ulaşmak için çok uzak noktalarda olabilirsiniz, ama dizi karakterlerinin oraya ulaşmak için kurdukları ittifaklar ve izledikleri stratejiler, size iş dünyanızda güçlü dersler verebilir. Çünkü bu dizide, doğuştan yetersiz ve güçsüz olan karakterlerin bile zafere doğru nasıl ilerleyebildiklerine tanık oluyoruz.

İçe Kapanık Profesyoneller Güçlü Yanları ile Oynarlar

“Güçlü ve zayıf yönlerim hakkında gerçekçi bir fikre sahibim. Benim silahım aklımdır.” – Tyrion Lannister

Dizinin en gözden kaçırılan karakterlerinden biri olan Tyrion Lannister, doğuştan bir cüce ve bu nedenle Lennister ailesi tarafından dışlanıyor. Ancak Tyrion, zekâsı ile öne çıkan ve diğerlerinin fark etmediği noktalarda potansiyel başarı unsuru olan bir karakter. Kendisinden beklenilmeyen şekilde geniş bir istihbarat alma yeteneğine sahip ve inanılmaz bir problem çözücü.

Hakim olan kültür, Tyrion’ın geniş istihbarat toplama ve akılcı ittifaklar kurma becerisine değer vermemek ile birlikte savaş lordlarını ve kaba kuvveti göklere çıkarır. Ancak Tyrion, bu güç denetimini kendisi için bir avantaja çevirmesini başarır. O, her karakterin her hareketini analiz ediyor, onlarla birebir yakın ilişkiler kuruyor ve doğru zamanda doğru hedef için harekete geçiyor.

Tyrion Lannister, emlak sektöründeki içe kapanık profesyonellerin aslında sesi konumunda. Çünkü içe kapanık profesyoneller, aynı Tyrion gibi müşterileri ile birebir yakın ilişkiler kurarak ve onların problemlerine çözüm üretme becerisine sahip olarak liderlik konumuna bile yükselebilirler.

Aynı Tyrion’ın yaptığı gibi içe kapanık emlak profesyonelleri, olumsuz durumlarda kendilerine fayda sağlayacak diğer meslek grupları ile ittifak kurabilirler. Bir kredi sağlayıcı, bir değerleme uzmanı, bir temizlik şirketi ve bir tasarım uzmanı ile kurduğunuz bir ittifak ve emlak piyasasına dair bilgi toplayabileceğiniz güvenilir bir istihbarat ağı, sizin için bir silah olur.

İçe Kapanık Profesyoneller Etki Oluşturmada Stratejiktirler

“Kaos, bir çukur değildir. Kaos, bir liderdir.” – Lord Baelish

Onu ister sevin ister sevmeyin ama Lord Baelish her zaman yükselişte olan bir liderdir. Daha fazla kaynak ve güç elde etme konusunda aşırı derecede yetenekli olan Lord Baelish’in kurnaz zihni, onun tırmanışına neredeyse bilimsel bir yaklaşım getiriyor. Onun yaptığı her şey, kendi konumunu ve gücünü arttırmak içindir ve taktikleri son derece acımasızdır. Sebepleri ve motivasyon kaynağı her zaman için sorgulanabilir olsa da uzun vadeli oyunların kazananı olmayı başarır. Saplantılı hazırlıkları ise güç kazanma oyununda başarılı olmasını sağlar.

İçe kapanık emlak profesyonelleri, tıpkı Lord Baelish gibi piyasada ve online ortamda etki oluşturma anlamında aslında büyük bir güce sahiptirler. Dışa dönük olanlar sosyal medyada o kadar rahat olurlar ki bazı tehlikeli durumları gözden kaçırabilirler. Ama içe kapanık olanlar müşteri reaksiyonlarını inceledikten sonra yavaş yavaş ve tam zamanında harekete geçerek emin adımlarla ilerlerler. Bu yola giderken motivasyon araçları farklılaşabilir, ama sonuçta elde ettikleri az sayıdaki ama içeriği zengin müşteriler ile gücü ellerine geçirirler. En önemlisi de müşteriler ile görüşme sırasında onlardan gelecek itirazları önceden görebilir ve buna uygun stratejiler geliştirebilirler.

İçe Kapanık Profesyoneller Daha Büyük Ortaklıklar Yapar

“Yaşam için mücadele eden bir tarafta savaşmak istiyorum.” – Jon Snow

Doğru ittifaklar ve ortaklıklar, tahtları ele geçirmek ve iş dünyasında başarı elde etmek için gerçek bir bilet olabilir. John Snow, nikahsız bir ilişkiden doğduğu için kral olan babasının tahtına geçme şansını yitirmiş bir karakterdir. Bu nedenle kendisine yapılan hakaretlere daha fazla dayanamamış ve kendisini ömür boyu kalacağı bir kaleye hapsetmiştir. Ancak gelişen olaylar onu adeta lider olmaya zorlar. Küçük bir kuvvete komutanlık eden John Snow, güçlü rakiplerine karşı doğru stratejiler ve doğru ittifaklar kurarak zafere doğru yol alır.

John Snow aile bağları açısından kral olamasa da karşısındaki büyük tehdide karşı doğru ittifaklar kurarak başarıyı elde etti. Bu anlamda içe kapanık emlak profesyonelleri için mükemmel bir örnektir. Birçok emlak profesyoneli bir iş ortağı ile çalışmayı tercih eder. En güçlü ortaklıklar ise benzersiz beceri özelliklerinin birbirini tamamlaması ile oluşur.

Günümüzle ilişkilendirdiğimiz zaman, bu ortaklık illa ki insanlarla olmak zorunda da değildir. Gelişen teknolojinin bize sunduğu doğru araçları seçerek ve onlarla ortak bir iş geliştirerek de kendimizi geliştirebiliriz.

DİĞER HABER
26 Şubat 2017