"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gary Vaynerchuk’tan Emlak Pazarlaması İçin İpuçları

Sadece umut etmek ve hayal etmek, hiçbir şeyin ortaya çıkmayacağı anlamına gelir. Gary Vaynerchuk, bu konuda şu sözü sarf ediyor:

Başarının yolu, becerilerinize doğru yürümenizdir.

Gary Vaynerchuk ismini daha önce duymuş olabilirsiniz. Kendisi girişimci, yazar ve bir konuşmacıdır. Rakibini Yere Ser, Teşekkür Ekonomisi ve Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? isimli kitapları ile milyonlarca sektör çalışanına ilham kaynağı olmuştur. Onun tavsiyeleri ve uzmanlık alanı, emlak endüstrisi için son derece uygundur.

Bu işi yapmak için güçlü girişim eğilimlerine ve koşuşturmaya istekli olmanız gerekir. Tıpkı Gary Varynerchuk gibi. Emlak pazarlama alanında onun tavsiyelerinden yola çıkarak sizlere birkaç ipucu hazırladık.

“Baskı makinelerinin icadından bu yana olan en büyük iletişim değişiminin içinden geçiyoruz.” – Gary Vaynerchuk

Dijital Devrime İnanmak

Gary, internetin yükselişi ve sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ile birlikte pazarlama dünyasındaki kültür değişiminin öneminin küçümsendiğini düşünüyor. O, kendi kariyeri için “günlük ticari ilgi”nin çok önemli olduğunu söyler ve bu gerçekten de herkes için büyük önem taşır.

Bu günlük ticari ilgi, en çok dijital ortamlardan takip edilebilir. Örneğin potansiyel alıcıların emlak sektörüne ve emlakçılara bakış açılarına dair sosyal medya hesaplarından bir fikir edinebilirsiniz. Değerlendirme sitelerinde potansiyel müşterilerin işletmeniz hakkındaki yorumlarına göre müşteri hizmetleri kalitenizi değiştirebilirsiniz.

Bu hiper bağlantı içerisinde kendi içeriğinizi ve varlığınızı oluşturmanız en önemli adımdır. Öncelikle böyle bir şeyin varlığından ve gerçekliğinden tereddüt etmemelisiniz. Bu, hepimizin yeni gerçeğidir. Hedef kitlenizin nerede olduğunu keşfedin, hikâyenizi anlatın ve onlar ile değerleri paylaşın.

“Bir ev, mahalle veya şehir etrafında hikâyeler oluşturun.” – Gary Vaynerchuk

Bölgede Dijital Uzman Haline Gelmek

Kendi medya şirketiniz olmak için bir beceriye sahipsiniz. Tıpkı Gary’nin online ortamda şarapları araştırmaya başladığı gibi (şarap üzerine dünya çapında bir içerik yaratarak neredeyse bir servet edindi), siz de emlak işinize dair içerik üretebilir, sosyal medyada paylaşabilir ve hedef kitlenize kendi hikâyenizden bahsedebilirsiniz.

Hizmet verdiğiniz bölgedeki belirli bir ev ya da o alandaki her şey ile ilgili her gün içerikler oluşturun. Potansiyel alıcılar ile bağlantı kurmanızı sağlayacak hikâyeleştirmeler yapın. Yerel kuruluşları ve mahalle etkinliklerini inceleyin. Okulları, öğretmenleri ve yerel esnafı takip edin. Mahallede yaşayan tüm sakinleri inceleyin. Mahallenizdeki olayları hikâyeleştirin. Yerel olaylar için tam bir uzman olmalısınız.

“Sosyal medya, internetin mevcut durumu için argo bir terimdir.” – Gary Vaynerchuk

Sosyal Medyayı Ciddiye Almak Ya Da Oyundan Çıkmak

Günümüzün yarısından fazlasını ona adayarak geçiriyoruz ve emlak için uygulanabilir bazı sosyal medya platformları aracılığı ile gerçek bağlantılar kuruyoruz. Gary, canlı akış platformlarının 30 ile 45 yaş arasındaki demografik yapı içerisinde ana akım haline geldiğini ifade ediyor.

Artık hedef kitlemize değer katmak için bu platformları öğrenmek ve uygulamaya geçmek zorundayız. Gary’nin bu alandaki ipuçlarından bazılarını sizlerle paylaşabiliriz.

Snapchat

Snapchat platformunda tüm içerikler belli bir süre sonra silindiği için kullanıcılar ekranlarında o an gördükleri şeye çok dikkat ediyorlar.

  • Yerel mahalleler için özel filtreler oluşturun.
  • Mahalleniz için düşük bütçeli içerikler oluşturun.
  • Yakındaki restoran, okul gibi yerler hakkında hızlı değerlendirmeler yapın.

Facebook Live

Gary, Facebook reklamlarının hedef kitleyi yakalamak açısından mükemmel bir ortam olduğuna dikkat çekiyor. Ancak canlı akış, şu anda en popüler ve etkili araçlardan biri durumunda.

  • Facebook canlı yayını kullanarak bir open house etkinliği düzenleyin.
  • Potansiyel müşterilerinize bir evin gösteriminden canlı yayın yapın.

“Bir penguen zürafa olamaz. Bu yüzden olabildiğince iyi bir penguen olun.” – Gary Vaynerchuk

DİĞER HABER
13 Mart 2017