"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Alanındaki Pazarlama Faaliyetleri Dengesizleşmeye mi Başladı?

Farklı teknolojilerin ve algıların işin içerisine dahil olmasıyla birlikte gayrimenkul sektörü değişim gösteriyor. Hatta piyasanın, sürekli bir değişim içerisinde olmasının yanı sıra yaşanan gelişmelerden büyük oranda etkilendiği de söylenebilir. Nitekim kısa bir süre önce yayımlanan yeni bir rapor, sektördeki olumlu değişimin yanı sıra gerçekleşen olumsuzluğa da değiniyor. Evet, sektörde değişim var ve değişime ayak uyduran kişiler kendi gelişimlerini katlayabilir; fakat bir de şartların değişmesiyle ortaya çıkan dengesiz pazarlama faaliyetleri mevcut ki bunlar danışmanları epey olumsuz etkileyebilmekte.

Yapılan yeni bir anket çalışmasında sorulara yanıt veren kişiler, mobil reklamların ve dijital alanın çok daha fazla önem kazanacağını düşünüyor. Ankete katılanların neredeyse %40’ı böyle düşünürken sadece %3’ü geleneksel basım yöntemlerinin etkilerinden bahsedebiliyor. Yani her ne olursa olsun dijitalleşme kaçınılmaz ve buna bir an önce uyum sağlamak en iyisi.

Ankete katılanlardan %33’lük dilim marka pazarlamasının önemli olduğunu düşünürken %17’lik bölüm ise neredeyse ikisinin de son bulacağını düşünüyor. Farklı araştırmalarda dijital pazarlamanın ne denli önemli olduğunu görmüştük. Bunun yanına dahil edilen marka pazarlaması da ankete katılanlar tarafından önemli olarak belirtilmekte.

Anket çalışmaları ayrıca bizlere önemli daha pek çok bilgi veriyor. Yeni bir ankete katılanların %74 kadar büyük bir bölümü tahmini analitik olgusuna önem veriyor. Analizlerden doğan sonuçlara bakıldığında pazarlamanın yanı sıra 3D arttırılmış gerçeklik, yapay zeka, big data ve tahmini analitik olguları da önem kazanacak denilebilir. Söz konusu teknolojiler en kısa yoldan bir evin gezilmesini sağlayacağı gibi ayrıca müşteri kitlesine doğru sonuçların sunulmasına da yardımcı olabilecek. Böylelikle satış aşamasında doğru kitleye ulaşarak satış performansı arttırabilecek.

Pazarlama ile ilgili endişeler neredeyse her geçen gün artıyor. Bunun yanı sıra yaşanan değişimlere ve teknolojik gelişimlere açık olmak, en önemlisi de ayak uydurmak hiç olmadığı kadar önemli. Sosyal medya strateji sayesinde büyük bir kitleye hitap etmek artık oldukça kolay. Hal böyle olunca sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama faaliyetleri de neredeyse iç içe geçmiş olarak görülüyor.

DİĞER HABER
06 Kasım 2019