"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Gayrimenkul Danışmanının Geliri: Danışmanlıktan Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Teknoloji son zamanlarda birçok mesleği eskitiyor ama yine de gayrimenkul danışmanı olmak güzel ve prestijli bir meslek. Son derece popüler gayrimenkul siteleri olmasına rağmen insanlar hala gayrimenkul danışmanlarına güveniyor. Veriler, eskiye kıyasla müşterilerin evlerini gayrimenkul danışmanı veya bir aracıdan almaya yöneldiğini gösteriyor. Anlaşılan o ki emlak danışmanları son zamanlarda daha fazla talep ediliyor.

Piyasada değeri artan bu sektörün danışmanları da kazançlarını arttırmış olabilir mi? Gayrimenkul konusunda birçok kişinin aklını kurcalayan sorular bunlar. Siz de bir gayrimenkul danışmanı olarak kazancınızı merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

Geliri Nasıl Hesaplasak?

Böyle kolay bir şekilde hesaplama yöntemine bulaşmak yorucu. Sonuçta ödemeler bir bankacı veya tamircininkinden daha fazla faktöre bağlı. Diğer danışmanlar ve satış yaptığınız bölgenin yapısı gibi konularda endişelenmek de cabası.

İşleri rayından çıkaran o kadar etken var ki gayrimenkul sektöründe, standart maaşlı işlerden fazla kazanç sağlasa bile kazanca giden yollar bir hayli zorlu. Fakat bu konuda gayrimenkul danışmanı olmanın, takdire şayan meslekler arasında olduğunu vurgulamakta fayda var.

Araştırma sonuçlarına göre, 2016 yılında ortalama bir gayrimenkul danışmanının geliri 44.090$ açıklanıyor. Ayrıca araştırma sonuçları en düşük gelirli %10’luk kesim 22,230$’dan az, en yüksek gelirlilerin %10’unun ise 112.570$’dan fazla kazandığını söylüyor. Kazanç aralığı epey geniş. Peki bu aralığın uçurum olmasındaki faktörler neler olabilir?

İlgili: Bir Yıldaki Gerçek Saatlik Değerinizi Biliyor musunuz?

Araştırmalara göre 3 ana faktör bu gelirler için belirleyici olmaktadır:

Daha çok kazanç=Konumx3

Faktör 1: Konum, Konum yine Konum!

Gayrimenkul danışmanları genelde, gelirlerinin büyük kısmı olarak, gayrimenkul fiyatının sağladığı yüzdelik komisyona güvenirler. Yereldeki evler için belirlenen fiyat aralığı ve konum evi pazarlama potansiyelinizi de etkiler.

Diyelim ki Türkiye'de mevcut ortalama satış fiyatı Mayıs 2017’de 135.000$’dı. Yerelinizdeki ortalama satış fiyatı bu rakama yakın olduğunda, geliriniz muhtemelen ulusal ortalama civarında olur. Örneğin ev satışlarında ulusal ortalamanın %20 üstündeki pazarda ortalama kazanç da %20 artış gösterir. 

Yerel emlak piyasasına bir göz atınca pazara sunduğunuz bir evin fiyat ortalamasını da belirleyebilirsiniz.

Faktör 2: Komisyon Oranları

Ev satışı konusundaki başarınıza bağlı olarak kazancınız ulusal ortalamadan büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Çünkü sizin kazancınız komisyon üzerinden olur. Komisyonunuzun ne kadar olması gerektiğine açıkça değinmekte fayda var. İşinizde müşteri kaçırmaya veya diğer danışmanlardan daha az kazanmaya sebep olan şey; yanlış komisyon hesaplamaları olabilir.

Çoğu zaman karşılaşacağınız üzere, brokerınız sizi bağımsız iş bitirici olarak tayin etmek isteyecektir. Sabit ücret almadan, alacağınız komisyona tamamen güvenmeye zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda oldukça yüksek komisyon beklemek sizin hakkınız. %6 gibi bir beklenti oldukça yaygın taleptir (her ne kadar komisyon oranları indirime girmiş olsada) ve müşteri ile brokerı memnun ettiğinizde bu beklentinizi tamamen karşılayabilirsiniz.

Ancak başka durumların da yaşanabileceğini unutmamalısınız. Standartların dışında bir taban ücret sunan broker ile çalışmayı kabul ettiğiniz takdirde çok daha küçük komisyon beklemeniz gerekir. Ufak bir anekdot verelim: Komisyon oranları konusunda pazarlık edebilirsiniz. Her iki tarafın uygun bulacağı ücretlendirmeyi yakalama olasılığınız olabilir.

Faktör 3: Satışlarınızın Oranı

Danışman gelirlerine dair yöneltilen sorulardan biri de yılda kaç ev satmak gerektiğidir. Bu sayı, becerileriniz ya da piyasanın gücü gibi birden çok faktöre bağlıdır. Ama sayı öğrenmek yerine niteliğe odaklanmak daha önemli. Satılan evin türü sattığınız ev sayısından daha çok kazandırır. Çünkü 4-5 lüks ev satanların kazancı 20 ucuz ev satanın kazancından daha yüksektir.

Eğer ortalama kazançlı bir gayrimenkul danışmanı olmak yerine kazancınızı yükseltmeyi hedefliyorsanız en iyi çözüm daha çok değerli ev satmaya çabalamanızdır.

Güne emlakbroker.com ile başlamak size değerli bilgiler kazandırır :)

Tecrübe ve Çok Çalışmanın Kazandırdıkları

İki basit strateji ile kazancınızı arttırabilirsiniz: deneyim ve daha fazla çalışma.

Daha fazla çalışmayı hemen gerçekleştirebilirsiniz. Yıllık ortalama kazancınızı arttırmak için gayrimenkul danışmanlığı kariyerinize yatırım yapabilir, daha fazla müşteriye seslenmek için emlak sitesi tasarlayabilirsiniz. Elbette bu uğraşlar zamanınızı alacaktır.

İş tecrübesi edinmek ise biraz zamanınızı alabilir. Hiç zaman kaybetmeden işe koyulduğunuz vakit uğraşlarınızın karşılığını alacağınızdan emin olabilirisiniz. Verilere göre 15 yıllık deneyim sahibi gayrimenkul danışmanlarının yılda ortalama 70.000$ ya da ortalamanın 25.000$ üzerinde kazandığını gösteriyor.

Emlakbroker.com'u düzenli takip ederek kendinizi sektör konusunda değerli bilgi ve becerilerle donatıp, gayrimenkul kitapları okuduğunuz takdirde bile çok şey öğrenebilirsiniz.

DİĞER HABER
12 Eylül 2019