"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Danışmanları İçin Kişisel Markalaşma Sırları

Eğer pazarlama konusunda bilgiliyseniz, ya da en azından Mad Men dizisini izliyorsanız, markalaşma konusunda fikir sahibisiniz demektir. Sizin de bildiğiniz, ya da muhtemelen tahin edebileceğiniz gibi, markalaşma uzmanları iyi bir marka oluşturmanın ilk adımının logo, akılda kalıcı renkler ve doğru bir font seçimi olduğunu söylüyor.

Ama gayrimenkul piyasası için markalaşma olgusu biraz daha kişisel. Yani müşterileriniz kartvizitlerinizde kullandığınız renklerden daha çok sizinle ilişkilendirdikleri yeteneklerinizle ilgileniyor. Tabi ki logonuz olmasın demiyoruz, ama müşterilerinize kattığınız değerler sizin markanız için daha önemli.

Sosyal medya pazarlamanıza ve içeriklerinize güçlü bir kişisel marka eklemeniz, başarılı bir müşteri kazanma stratejisi geliştirmenize olanak sağlayacak.

Ödül sahibi bir pazarlama şirketi olan Co-Communications’un sahibi ve CEO’su Stacey Cohen, yaklaşık 20 yıldır iş sahiplerine ve girişimcilere kişisel markalaşma konusunda danışmanlık yapıyor.

Cohen’in tutkusu, iş sahiplerinin kişisel markaları aracılığı ile hem kendi otantik kişiliklerini hem de işlerini temsil etmelerini sağlamak. Annesi eski bir broker, kocası gayrimenkul avukatı, kendisi ise uzun yıllardır sektörün içerisinde yer alan lisanslı bir danışman olan Cohen’in gayrimenkul piyasasına karşı ise özel bir ilgisi var.

Gelin şimdi Stacey Cohen’in kişisel markalaşma stratejisinin 3 bileşenine bir göz atalım. Bu bileşenleri kendi kişisel markanızı oluşturmak ya da geliştirmek, kendinizi doğru bir şekilde aktarmak ve başarılı içerikler belirlemek için kullanabilirsiniz.

1. Burada Benim İçin Ne Var?

Cohen’e göre, bu soruya paylaştığınız her blog yazısının, tweetin, Facebook postunun ya da videonun cevap vermesi gerekiyor. Yani her paylaşımınıza kişisel markanızdan izler iliştirmeli ve kişisel markanızı da müşterilerinize ne şekilde katkı sağlayacağınızı ifade edecek şekilde kurgulamalısınız.

“Müşterilerinizin kafalarına girebilmeli ve onların acı noktalarına nasıl çözüm getirebileceğinizi anlayabilmelisiniz.”

Masaya hangi değerleri getiriyorsunuz ve sizin çıkarınız ne? Bu sorulara cevap vermek, piyasa bilgisi yüksek danışmanlar için her türlü piyasa ortamında kolay, ama yeterli bilgiye sahip olmayan danışmanlar niş bölgeleri hakkında paylaşım yaparken dahi yeterince net olamıyor. Müşterinize katacağınız değeri anlayabilmek için uzmanlık alanınızı daraltmalı ve özelleşmelisiniz. Böylelikle size ihtiyacı olan müşterileriniz sizi rahatlıkla bulabilir.

2. Kimin Umurunda?

Bir paylaşım yapmaya karar verdiğinizde, bu paylaşımın bir amacı ve müşteriye kattığı bir değer olmalı.

İçerikleriniz konu ile alakalı, güncel ve akılda kalıcı olmalı. Profesyonel bir gözle bakarsanız, içeriğinizin değerinin 9 ya da 10 etmesi gerekiyor. Müşterinizin hayatına karmaşa değil değer katmalısınız.”

Aynı makaleleri ya da esprileri tekrar tekrar paylaşıyor musunuz? Dahası, bu içerikler diğer gayrimenkul danışmanları tarafından da mı kullanılıyor? Çok daha bilinir yazarlar tarafından ele alınmış ve Google aramalarında rahatlıkla bulunabilen konular hakkında mı yazıyorsunuz? Bu sorulara cevabınız evet ise, değer katmıyorsunuz demektir.

Hazırladığınız içerikler ya farklı, ya da piyasadaki benzer içeriklerden daha iyi olmalı. Diyelim ki satın alma süreci hakkında bir yazı yazacaksınız. Bu durumda yazınızda daha çok detay, daha iyi fikirler ve daha iyi bir yazış şekli içermeniz gerekiyor. Eğer ki yazınızı sosyal medyada paylaşacaksanız, genel geçer bir paylaşım yerine anlamı olan bir paylaşım yapın.

3. Vay Be!

Müşterilerinize diğer danışmanlardan farklı olarak ne katıyorsunuz? Kalabalıktan sıyrılmanızı sağlayacak ve müşterilerinize “vay be” dedirtecek özellikleriniz neler?

“Birçok insan zeki ve bilgili bir danışmanla çalışmak istiyor. Yüzlerce danışman arasından sizi seçmeleri için bir sebebiniz var mı?”

Çok iyi bir müzakereci misiniz? Sayılarla aranız iyi mi? Ya da gayrimenkul yatırımları konusunda bilgili misiniz? Ne bildiğinizi analiz etmeli ve iyi olduğunuz konuları ön plana çıkarmalısınız. İçerikleriniz iyi oldunuz konuların altını çizmeli ve potansiyel müşterilerinize uzmanlığınızın onlara nasıl yardım edebileceğini göstermeli.

Uzman olduğunuz konular gayrimenkul piyasası ile sınırlı olmak zorunda değil. Mesela, yemek yemeyi seviyor ve arkadaşlarınız tarafından iyi bir gurme olarak kabul ediliyor olabilirsiniz. Bu durumda müşterileriniz için restoranlarla ilgili blog yazıları hazırlamak da ilgi çekmenizi sağlayacak.

Ya da grafik tasarımdan hoşlanıyor musunuz? Bu durumda markalaşmış içerikler ile dolu bir Instagram hesabı oluşturabilirsiniz. Belki de eğlendirme yanınız çok güçlü. Bu durumda da eğlenceli ve bilgi verici videolar çekerek müşterilerinizin sabırsızlıkla belediği bir seri oluşturabilirsiniz. Sevdiğiniz ve iyi olduğunuz şeyleri daha verimli içerikler oluşturmak için kullanın.

Marka olgusu artık sadece büyük şirketleri ilgilendiren bir şey değil. Kişisel markalaşma gayrimenkul piyasası için çok önemli. Bu yüzden yukarıda saydığımız bileşenlere önem vermeniz çok ama çok önemli.

DİĞER HABER
07 Haziran 2018