"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Danışmanlarına İşe Alım Esnasında En Çok Sorulan 10 Soru

Hayalinizdeki şirkette hayalinizdeki iş için başvuruda bulundunuz ve görüşmeye çağırıldınız. Sizi test edecek, değerlendirecek insanların karşısında yetkinliğinizi ispat etme stresi iliklerinize kadar işliyor ve nasıl hazırlanacağınızı merak ediyorsunuz.

Sizlerin bu merakını bir nebze gidermek ve bu stresle başa çıkmanızı yardımcı olarak işi kapmanızı sağlamak için büyük gayrimenkul şirketlerinin mülakatlarında neler sorduklarını öğrendik:

Soru 1 – Neden gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsun?

Bu soru sizin bu meslek için motivasyonunuzun ne olduğunu, sizi bu işe iten asıl etmenin ne olduğunu öğrenerek şirkete ve şirketin değerlerine uygunluğunuzu, işi ne denli sahiplenebileceğinizi test etmek için sorulmaktadır.

Soru 2 – Gayrimenkul danışmanlığındaki bir günü ve neler yapacağını bize anlatabilir misin?

Bu soru sektör ile ilgili bilgi ve hazırlık seviyenizi, sektöre ve çalışma sistemine ne denli aşina olduğunuzu, zaman yönetimi ve müşteri ilişkileri konusunda altyapınızı, sürece ve mesleğe adaptasyon yeteneğinizi çok ciddi şekilde ölçmektedir. Klasik cevaplarla geçiştiremeyeceğiniz ve bilmeyenin gözden düşeceği bu soruya doyurucu cevap vermek sizi bir adım öne çıkarabilir.

Soru 3 – Geçmiş tecrübelerinizden ve gayrimenkul danışmanlığında hangi rolleri üstlendiğinizden bahsedebilir misiniz?

Şayet bu sizin ilk tecrübeniz olmayacaksa daha önce çalıştığınız şirketlerden, bölgeniz ve hedef kitlenizin özelliklerinden, satış grafiğinizden ve şirketin işleyişi ile ilgili üstlenmiş olduğunuz rollerden bahsedebilirsiniz.

Soru 4 – Son işinizden neden ayrıldınız?

Geçmiş iş arkadaşlarınız ya da patronlarınız ile yaşadığınız olumsuz tecrübeleri paylaşmayın. Bunun yerine daha büyük bir şirkette görev alma isteği ya da görev aldığınız konumda kendinizi geliştiremiyor olmanızın verdiği iç sıkıntısı da etkileyici bir bahane olabilir.

Soru 5 – Gerçekleştirdiğiniz işlemlerde yıllık ortalama satış rakamı ve hacmi ne kadardı?

Çalıştığınız bölgenin fiyat dinamikleri, satış hacmi gibi bilgilere ulaşmak ile birlikte sizin satış potansiyelinizi ve hangi bölge ile fiyat aralığına uygun bir danışman olabileceğini gösterebilecek önemli ipuçlarına bu soru ile ulaşmak istemektedirler. Şayet 150.000-250.000 TL aralığında ortalama satış rakamına sahip iseniz milyon TL’lik işlemler için doğru bir isim olarak düşünülmeyebilirsiniz, elbette siz onlara kendinizi ispat etmediğiniz sürece.

Soru 6 – Son pozisyonunuzda yöneticinizden aldığınız destek seviyesi ne idi?

Sizin kendi başına işi götürebilen mi yoksa sürekli emir verilmek ve denetlenmek zorunda mı olduğunuzu anlamak için sorulan bu soru, hangi pozisyon için daha uygun olduğunuzu ve nasıl bir çalışma ortamında faydalı olabileceğinizi anlamaya yönelik olarak sorulmaktadır.

Soru 7 – Arkadaşların ve ailen gayimenkul danışmanı olman ile ilgili ne düşünüyor?

İnsanlar arkadaşları ve aileleri tarafından makbul karşılanmayan, takdir ve onay görmeyen bir iş ile meşgul olduklarında o işten psikolojik olarak kopma eğilimi gösterirler. Şayet arkanızda sizi bu meslek tercihiniz ile ilgili destekleyen güçlü bir dayanağınız yoksa hatta size bu tercih ile ilgili muhalefet ediyorlarsa ilk fırtınada savrularak yıkılabilirsiniz.

Soru 8 – Nasıl bir çalışma ortamını tercih edersin?

Bu soruya cevap verirken dürüst olabilirsiniz. En nihayetinde istemediğiniz bir çalışma ortamına tıkılı kalmaktansa arzu ettiğiniz ortama uygun olup olmadığınızı öğrenmek ve sizin için sadece para kazanmak değil aynı zamanda kaliteli ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir ortamda bulunmak daha mantıklı olacaktır. Geçmiş iş ortamlarında sizi rahatsız eden ya da işe bağlayan şeylerin ne olduğunu düşünerek bu soruya rahatça cevap verebilirsiniz.

Soru 9 – Mesai saatleri dışında nelere ilgi duyarsın?

Bu klişe sorunun sorulmasının asıl sebebi sizin takım sporları gibi “ortak fayda” arayışında, diğerleri ile uyumlu, bir kaptanın liderliğinde hareket edebilecek uğraşların içerisinde olan disiplinli bir birey olup olmadığınızı öğrenmektir. Bu konuyla ilgili daha yaratıcı ancak organizasyonların parçası olabileceğinizi de gösteren cevaplar verebilirsiniz.

Soru 10 – Kendi bağlantılarınız var mı? Ya da bu bağlantılara ulaşabilmenizi sağlayacak yerel network’unuz güçlü mü?

Bazı tecrübeli danışmanlar şirketlere ciddi biçimde satış ivmesi kazandırabilecek bağlantılarını cebinde taşıyarak “transfer olmaktadır”. Bu tarz bir ağa sahip değilseniz ya da henüz yeni iseniz bu tarz güçlü bağlantıları nasıl kurabileceğiniz ile ilgili iyi ve ikna edici bir açıklama sunmanız beklenmektedir. İnsanlara nasıl ulaşacağınız, temas kurup onlardan referans elde edeceğiniz ile ilgili gerçekçi ve uygulanabilir planlarınız olmalı.

Hayattaki her girişimimizde olduğu gibi her iş başvurusu da olumlu gitmeyecektir. Özellikle sektöre giriş yapmak isteyen heyecanlı danışman adaylarının olumsuz cevaplar ile yılmamalarını, sitemizdeki altın değerindeki makaleleri okuyarak temel gayrimenkul danışmanlığı bilgilerindeki eksikliklerini gidermelerini öneriyorum.

İyi şanslar!

DİĞER HABER
08 Nisan 2019