"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Danışmanlarının Facebook’ta Dikkat Etmesi Gereken Altın Kurallar

Sosyal medyanın gelecek on yılda insan hayatında ne kadar etkili olacağına dair ciddi çıkarsamalar, her gün teknoloji dergilerini ve büyük gazetelerin internet sayfalarını dolduruyor. Emlak sektöründe hizmet veren insanlar için görsellik ve iletişim en temel bileşenlerdir. Facebook ise bu iki bileşenin müşteriye doğru iletilmesi konusunda en az masraflı yoldur.

Emlak broker ve danışmanları büyük bir heyecanla Facebook’ta bir sayfa kurup bunu yönetmesi için bir uzmana görev verirler. Sayfa takip edildiğinde günlük 3 veya 4 akıllı ve kitleyi hedef alan paylaşımlar yapıldığında, artık emlak brokerı Facebook ortamında yavaş yavaş tanınmaya başlar. Ancak bir süre sonra aynı sayfayı check ettiğinizde paylaşım sıklığının seyrekleştiğini ve kalitenin aşağı doğru bir ivme kazandığını gördüğünüzde, Facebook o emlak broker için tanınmayı değil gayretsizlik ve başlanmış işi yarım bırakmak anlamına gelir.

Sosyal medya danışmanlığı sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Özellikle bunu uzun vadede başarı ile yürütebilmek profesyonel yardımı gerektirir. Emlakbroker.com uzmanları olarak sosyal medya konusundaki temel sorunun doğru noktaya nişan alamamak olduğunun altını çiziyoruz. Hedefini doğru belirleyemeyen asla doğru atış yapamaz.

İşte Facebook Kullanımındaki En Temel Hatalar

  • Güncelliği geçmiş ve daha önce çokça görülmüş olan içerikleri yeni tarihli gibi paylaşmak
  • Sadece alım ve satım ile ilgili paylaşımlar yaparak takipçileri boğmak
  • Sektör dışına fazlasıyla kayarak kime hitap edildiği konusunda kafa karışıklığı oluşturmak
  • Farklı olmak adına anlaşılmaz ve okunması zor paylaşımlar yapmak
  • Alakalı olmayan içeriklere dahi gereksiz yere hashtag kullanmak
  • Eyleme çağrı metinleri eklememek
  • Potansiyel müşterilere değil sektördeki iş arkadaşlarına yönelik içeriklere ağırlık vermek

Bu gibi hatalar Facebook sayfasını tamamen etkisiz ve işe yaramaz hale getirir. Hedefi belli olmayan, karma karışık içerikler ile dolu mesajların nereye ulaşacağı belli değildir. Oysa amaç potansiyel müşteriler yakalamak ve aktiviteyi arttırmaktır. Eğer doğru kullanırsanız Facebook müşteri kazanma anlamında büyük bir maden olabilir.

Facebook’u Başarılı Bir Şekilde Kullanmak İçin İpuçları

Niş pazarlamanıza uygun içerikler paylaşın

Niş pazar hedefi belirlemek, emlak sektöründe çokça başvurulan pazarlama yöntemidir. Sadece belirli bir kesimi hedefleyerek sadece o hedefe yönelik hizmet sunmak anlamına gelir. Facebook sayfanızda da belirlediğiniz bu niş pazarlamaya uygun içerikler paylaşırsanız, onların ilgisini daha fazla çekme imkanınız olur. Hitap ettiğiniz hedef kitleye yönelik dikkat çekici makaleler, resimler ve videolar paylaşarak onları kendinize çekebilirsiniz. Örneğin tarihi yapılardan hoşlanan bir kesime hitap ediyorsanız, tarihi yapılar ile ilgili farklı içerikler paylaşabilirsiniz.

Yöneltilen tüm soruları cevaplandırın

Hedef kitlenize yönelik yaptığınız paylaşımlarla ilgilenen kişiler, size mutlaka zaman içerisinde bazı sorular yöneltecek veya yorumlar bırakacaktır. Bu soruları ve yorumları asla cevapsız bırakmayın. Aynı şekilde onların sorular sormalarını beklemeden, neler sorabileceklerini önceden tahmin ederek onları cevaplandıracak nitelikte paylaşımlar yapmaya çalışın. Örneğin çocuklu ailelere uygun evlerle ilgilenen bir kitleye hitap ediyorsanız, çocuklu ailelerin ihtiyaçlarını araştırarak, bu ihtiyaçlara yönelik sorulabilecek soruları cevaplandırmaya çalışın.

Web sitenizden linkler verin

Facebook sayfanızı sadece kişiye özel olarak kullanmanız potansiyel müşterilere güven vermek açısından sorunlu olabilir. Bir firma olduğunuzu ve gayrimenkul sektöründe resmi şekilde hizmet verdiğinizi yansıtabilmek için sizi temsil edecek bir web sitesinin linkini Facebook sayfanız üzerinden paylaşın ve hesapları birbirine bağlayın. Bu şekilde sayfanız daha resmi ve güvenilir bir görünüm kazanacaktır.

Eyleme çağrı cümleleri kullanın

Facebook sayfanızın size müşteri kazandırmasını istiyorsanız, sadece onları bilgilendirecek ve yönlendirecek paylaşımlar yapmanız yeterli olmaz. Aynı zamanda onları eyleme çağıran cümleler kullanarak harekete geçmelerini sağlamanız gerekir. İnsanlar her zaman harekete geçmek için onlara cesaret verici içerikleri görmek isterler. Örneğin hedef kitlenize uygun bir evi veya daireyi paylaştığınızda, mutlaka “Hemen ararsanız bu ev sizin olabilir” tarzında yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Arkadaş canlısı bir dil kullanın

Bazen sayfanızı resmi göstermenin yanı sıra müşterilere yönelik arkadaş canlısı bir dil kullanmak onlarla aranızda samimi bir bağ kurmak anlamında yardımcı olabilir. İnsanların kolaylıkla okuyabileceği, kısa ve öz cümleler kurarak onların zekalarına ve yüreklerine dokunabilirsiniz.

DİĞER HABER
05 Ekim 2016