"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Endüstrisinde Kalıcı Bir İşe Sahip Olmanın Altın Kuralları

Pazarlama ve satış tabanlı her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de networking büyük bir öneme sahiptir. Buna karşın çoğu gayrimenkul danışmanı, networkingin pazarlama ve satış konusunda sağladığı kolaylıkların farkında değildir ya da bu stratejiyi kullanmamakta ısrarcıdır.

Satış ve pazarlama, insan ilişkilerini temel alan bir yetenek olmasının yanı sıra, bu yeteneğin altında etkili bir etkileşim ağı kurma beceresi yatmaktadır. Nihayetinde çevrenizde potansiyel müşteri yoksa kimseye bir şey satamazsınız değil mi? Bu makalede gayrimenkul sektörünün temel yapıtaşlarını sizler için derleyip, yapılması ve yapılmaması gerekenlere odaklandık.

İpucu: Networking hakkında daha çok bilgi edinmek için Bir Networking Hikayesi: Veritabanı Oluşturmanın Sırrı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İlk Adımlar

1) Profesyonel Bir Web Sitesi Oluşturun

Bütün reklamlar, start-uplar kaçınılmaz gerçeği önümüze seriyor: Teknoloji çağındayız! Bilgisayarlar ve cep telefonları aracılığıyla insanlara neyi satın almaları gerektiğini dikte etme gücüne sahibiz. Birebir görüşmelerin yanı sıra, sanal varlığınız da pazarlama gücünüzü büyük oranda etkiler. Çünkü artık ilk intiba büyük oranda internet aracılığıyla sağlanıyor. Profesyonel ve potansiyel müşterilerin beklentilerine cevap veren bir web sitesi ilk hedefiniz olmalı.

2) Dış Görünümünüze Özen Gösterin

Katılacağınız etkinlik ve toplantılara yönelik olarak ne giyeceğinizi önceden planlamalısınız. Sektörel buluşmalar ya da müşterilerinizle gerçekleştireceğiniz toplantılar için resmi kıyafetler tercih ederken, hayırseverlerin buluştukları bir organizasyona katılıyorsanız daha rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. Size bu noktada ipucu sağlayacak en büyük etken, uyum sağlamaktır. Uyum sağlayın, farklılıklar bazen garipsenebilir!

3) Dinlemekte ve Anlamakta Ustalaşın!

Başarılı bir pazarlama süreci genellikle konuşmanıza değil müşterinizin isteklerini anlamanıza bağladır. Doğrusunu söylemek gerekirse insanları dinlemek ve anlamak konusunda uzmanlaşmış danışmanların başarılı satış oranı, konuşkan danışmanlara göre daha yüksektir. Ne kadar çok dinlerseniz, müşterileriniz için hayati değer taşıyan noktaları o denli rahat anlayabilir, bu doğrultuda hızlıca aksiyon alabilirsiniz. Tekrar etmekte fayda var: gayrimenkul bir etkileşim sanatıdır ve insanların hayalleri, beklentileri çerçevesinde şekillenir. İnsanların aklında bir pazarlamacıdan ziyade, her zaman ihtiyaç duyulan bir yardımcı olarak kalmanız hanenize artı puan olarak geçer!

4) Almaktan Çok Vermeye Odaklanın!

İnsanlarla buluştuğunuz etkinliklerde, onlardan çılgınca referans dilenmeyin! Bazıları bu türden etkinliklerde gerçekten başka insanlarla tanışmaktan haz duydukları için bulunuyor olabilirler ve çevrelerinde sürekli referans isteyen insanların bulunmasından rahatsız olabilirler. Bu türden etkinliklerde daha çok yol gösterici ve yardımcı konumda bulunursanız, daha iyi bir intiba bırakırsınız. Dolayısıyla tanıştığınız insanlar zaten sizi tavsiye etmek için gönüllü olacaklardır.

5) Emlak Otomasyonunuzu Kullanın!

Potansiyel müşterilerinizin iletişim bilgilerini her zaman için kaybedebilir daha da kötüsü yoğun tempo sırasında gerçekleşmek üzere olan bir satışın toplantısını unutabilirsiniz. Görüşmelerinizin hemen ardından iletişim ve toplantı bilgilerini müşteri yönetim otomasyonunuza kaydedin. Bu kayıtlar sayesinde insanlarla ne zaman etkileşime geçmeniz gerektiğini asla unutmazsınız!

Dikkat: Bunları Asla Yapmayın!

1) Sürekli Telefonunuzla Meşgul Olmayın

Bir etkinlikte ya da toplantıda hayati önem taşımadığı sürece telefonunuzla ilgilenmekten kaçının. Hoşlandığınız birinin Instagram fotoğraflarını beğendiğiniz sırada belki de milyon dolarlık bir satışı kaçırıyor olabilirsiniz! Bu türden buluşmalarda telesekreterinizi aktif edebilirsiniz.

2) Pazarlamacılığı Bir Kenara Bırakın!

Çoğu insan pazarlamacılardan hoşlanmaz! Potansiyel müşterilerinizi kaçırmak istemiyorsanız bilhassa etkinliklerde işinizi bir kenara bırakın ve onlarla gerçekten sohbet edin. İnsanlar güvendikleri kişilerle çalışmaya meyillidirler. İçten bir sohbetle elde edeceğiniz güven, kaşla göz arasında yapılmış bir sunumdan daha etkilidir!

3) Herkese Kartvizit Dağıtan İnsan Olmaktan Kaçının!

Bir etkinlik sırasında kartvizit verdiğiniz bir insanın sizi arama olasılığını hiç hesapladınız mı? Şayet o insanla samimi bir görüşmek gerçekleştirmediyseniz ve muhteşem bir etki bırakmadıysanız SIFIR! Bu nedenle insanların dikkatini cezbetmek için onların kartvizitlerini isteme yoluna gidebilirsiniz. Bu onlarla ilgilendiğinizin ve onları dikkate aldığınızın bir göstergesi olacaktır. Dolayısıyla akıl kalıcılık oranınız artacaktır. Şayet amacınız kartvizit dağıtmakta, asla gelmeyecek aramaları beklemeye devam edebilirsiniz!

Networking, uzay bilimi gibi zor bir şey değildir! Dolayısıyla ondan korkmayın. Şayet networking için oluşturulan ipuçlarını takip ederseniz eğlenceli ve bol ödüllü bir sanatın kapısını aralamış olursunuz. Doğru adımları attığınız sürece kaliteli potansiyel müşterileri ulaşmak adına bütün engelleri teker teker atladığınızı göreceksiniz!

DİĞER HABER
11 Ocak 2020