"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul İlanlarında En Sık Yapılan 3 Hata

İnternet neredeyse “o olmadan hayat olmaz” dedirtecek kadar yaşamımızın merkezine girmiş, sosyal ilişkilerden ticarete, okumalarımızdan tüketim alışkanlıklarına kadar herşeyin tayin edildiği bir mecraya dönüşmüş vaziyettedir. Hal böyle iken her sektörü ve alanı etkileyen internetin gayrimenkul satışlarını etkilememesi mümkün olmazdı.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki satın alma ve kiralama işlemlerinde müşterilerin %92’si süreç içerisinde internet aramalarından istifade ediyorlar. Gayrimenkul işlemlerindeki dönüşüm klasik danışmanlık yöntemlerini de radikal biçimde dönüştürmüş ve gelinen nokta itibari ile gayrimenkul danışmanlığındaki başarıyı online görünürlük kabiliyetlerinizle doğru orantılı hale getirmiştir. Pazardaki görünürlüğünüzü arttıracak arama optimizasyonları ve etkili dijital pazarlama stratejileri markanızın diğerlerinden farklılaşarak başarılı olmasının anahtarına dönüşmüş durumdadır.

Pek çok gayrimenkul danışmanı bu dönüşümün farkında olup buna adapte olmaya çalışıyor olsalar da maalesef müşterilerine ve komisyon gelirlerine mal olacak basit dijital pazarlama hatalarına düşmektedirler.

1. Bayat İçerik

Bu her danışmanın bildiği bir konu olsa da pek çoğu portföylerindeki gayrimenkullerin listelenmesinde bu hatayı tekrar etmekten kendini alamaz. Unutulmamalı ki ilan içeriği ne sattığınız ile ilgili değil, hitap ettiğiniz kitle ile ilgili olmalıdır.

Müşteri kitleniz şu an ev almayı düşünmüyor olsa dahi onları ilgi çekici içeriklerle düzenli olarak beslemeniz gerekmektedir. Onlar şu an bireysel olarak ihtiyaç duymasalar dahi hala bir topluluğun parçası, bir arkadaş grubunun üyesi, bir mesleğin erbabı ve ilgisini çeken içeriklerle beslediğiniz müddetçe size pek çok faydalı referans sunacaktır. Onların gayrimenkul konusundaki tek mecrası olun, bu sayede ihtiyaçları olduğunda kime gitmeleri gerektiğini bileceklerdir.

Peki ne yazmalıyım diye düşünüyor iseniz işte size bir kaç öneri:

  • Uzmanı olduğunuz alandaki tüm gelişmelere, parklara, yeni yapılan yahut düzenlenen yollara, binalara ve yapılaşma planlarına hakim olarak faydalı ya da zararlı olduğu konusundaki görüşlerinizi paylaşın.
  • Bölgenizde yeni açılan küçük işletmelerden söz edin. Bu sayede faydalı olabilecek yeni dostlar edinir, aynı zamanda bölgeye ne kadar hakim olduğunuzu hissettirirsiniz.
  • Bölge okulları, spor tesisleri ya da eğlence noktaları... Müşterilerinizin önemseyecekleri bilgileri paylaşın.
  • Kendi bölgeniz ile ilgili satış ve fiyat istatistiklerine hakim olun aynı zamanda bunları ilgi çekici biçimde (en pahalı/ucuz, en çok rağbet gören, ortalama satış/kira fiyatı) paylaşarak market farkındalığı yaratın.
  • Müşteri hikayelerinizi özellikle de vasıtanız ile ilk defa ev sahibi olanların yüzlerinden okunacak mutluluğu anlatmaktan hatta izinleri var ise şayet blog yazısına dökmekten çekinmeyin.

2. Etkileyici Olmayan Videolar

Elbette görselliğe dayalı dijital gayrimenkul pazarlamasında videoların da satışı arttırıcı bir etkisinin olacağını düşünmek için son derece haklı sebeplerimiz var. Fakat sadece video çekmek için çekmek özellikle bu işe hiç de aşina değilseniz düşünmemeniz gereken bir şey. İnsanların sizden beklediği şey pahalı bir gayrimenkul projesinin sükseli reklam filmi değil kısa ve özgün videolardır.

Videoların bir diğer pratik faydası ise görünürlüğü arttırma konusunda sadece SEO ile yetinmeden Youtube, Facebook, Snapchat ve Instagram gibi platformların da yardımını alabiliyor olmaktır. Videolarınızı kısa tutun ve sesini açmadan izleyecek insanların yaygın varlığını göz ardı etmeden altyazı eklemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca ekleyeceğiniz altyazı metinlerinin hedef kitlenizin beklentileri ile uyumlu ve ilgiyi cezbedici bir hüviyet taşıması gerektiğini belirtmeliyiz. Videolarınızı yüklediğiniz platformlarda hedef kitlenizin arayışları ile uyumlu ve coğrafi konumunuzu da belirtecek etiketler seçtiğiniz takdirde umduğunuzdan daha fazlasını bulabilirsiniz.

3. Etkileşimde Bulunmamak

Dünyaca meşhur bir atasözüdür; “kurarsan, gelirler” demişlerdir. Maalesef dijital gayrimenkul pazarlamasında bu pek de söz konusu değil. Çevrimiçi topluluk tıpkı gerçek bir sosyal çevre gibi etkileşimler vasıtasıyla büyümektedir.

Şayet hedef kitlenizin online platformlar vasıtasıyla sizinle iletişime geçmelerini istiyorsanız siz de onlar ile aynısını yapmalısınız. Güvenilirliğinizi göstermek için gerçekçi ve bilgilendirici bağlar kurun. Vereceğiniz dostça bir tavsiye, samimiyetsiz bir emoji’den yüzlerce kat daha etkili olacaktır.

İstikrarlı ve tutarlı bir dijital pazarlama stratejisini inşa etmek elbette zaman alacaktır ancak bunu başaranlar yolun sonunda kendileri için büyüyen dijital dünyanın nimetlerini bulacaklardır.

DİĞER HABER
17 Mart 2023