"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Reklam&Sponsorluk
12-03-2018
Gayrimenkul İlanlarını Etkili Kılmak için 10 Öneri

Teknoloji kullanımın yaygınlaştığı ve herkesin internete sürekli yükleme yapabildiği çağımızda, verdiğiniz ilk izlenim potansiyel bir müşterinizle olan bağınızı başlamadan koparabilir. Üstelik, bu sebeple kaç müşteri kaybettiğinizi asla öğrenmeyeceksiniz.

Şimdilerde süreç şöyle işliyor, bir ev almak ya da kiralamak isteyen müşteriniz ilan sitesine giriyor ve ilandan ilana atlayıp başlıkları okuyarak araştırma yapıyor. Peki ne zaman mı duruyorlar? İlgilerini çeken ve diğer ilanlardan farklı bir şey gördüklerinde. Bu yüzden artık hazırladığınız ilanlara içerik oluşturmak ve ona ilgi çekici başlıklar bulmak işiniz için çok önemli.

Peki, etkili bir ilan oluşturmak için ne yapmanız gerekiyor? Yazının devamında sizin için bu soruyu cevaplama çalışacağız:

1. Spesifik Olun

Bir ilan sitesine girer ve arka arkaya ilanları okusanız, bir noktadan sonra hepsinin ne kadar da aynı göründüğünü fark edeceksiniz. Bu yüzden ilanlarınızda ilgi çekici, farklı ve özelleşmiş detaylar kullanmanız büyük önem taşıyor. Vereceğiniz ayrıntı ne kadar eşsizse, etkisi o kadar büyük olur.

2. Hikâye Anlatma Tekniklerini Kullanın

İlanınızı hazırlarken şunu hayal edin: Arkadaşlarınızla bir yemektesiniz ve onlara heyecanla bugün aldığınız işi anlatıyorsunuz. Heyecanınızı yansıtmak için kullandığınız kelimeler ve bilgileri ilanınızda da içermelisiniz. Bir ilanı etkili yapmak için sayısal veri kullanmak yetmez. İlanınız müşteriye bir hikâye anlatmalı ve karşıdaki ilanı okurken kendisini o konutun içinde hayal edebilmeli. Şunu unutmayın, insanlar evin özelliklerini değil, onun getireceği hayat tarzını ve bu tarzla hissedecekleri duyguları satın alırlar.

3. Yerel Detaylar Kullanın

İlanlarınızda mutlaka konutun bulunduğu muhit ile ilgili ifadelere yer verin. İçinde yer alacağı muhitle ilgili bilgi edinmek müşterilerinizin ilgisini çekecek. Konutun yanında güzel bir park mı var? Doğası mı güzel? İş bölgesine mi yakın? Ya da modern binalarla mı çevrili? Bu tarz bilgilere mutlaka değinmeniz gerekiyor.

4. Eski Müşterilerinize Danışın

Daha önce sizinle çalışmış müşterilerinize ulaşıp onlara ilanlarınızda ilgilerini çeken şeyin ne olduğunu sormak oldukça yararlı olabilir. Sonrasında ise gelen cevapları derleyebilir ve belirtilen özelliklerin hepsini içeren bir ilan hazırlayabilirsiniz. Müşterinizi neyi etkileyeceğini ancak müşterileriniz bilebilir. Bu adımı uygulamak eski müşterilerinizle iletişime geçmek için de bahaneniz olacak.

5. İmla Kurallarına Dikkat Edin

Bu nokta aslında o kadar açık ki, listemize almamıza gerek bile yoktu. Ama bir danışman olarak çok meşgul olduğunuz için aceleyle yaptığınız işlerde sık sık yazım hataları yapabiliyorsunuz. Bir ilanı yayınlamadan önce tekrar okuyun ve mümkünse birilerine gösterin. Müşteriler yazım hatalarından çok etkileniyor ve sizinle ilgili kötü bir ilk izlenim ediniyorlar.

6. İlanınız Kişiliğinizi Yansıtsın

İlanlarınıza kendi kişiliğinizi ve ev hakkındaki hislerinizi katarak özgün bir içerik oluşturun.  Her ilanınızda betimleyici cümleler ve o ilana özgü sıfatlar bulunsun. Anlam ifade etmeyen genel geçer kelimelerden ise kaçının. Mesela bir ev hakkında “lüks” kelimesini kullanmak çok geniş bir anlam yelpazesi yaratıyor. Kullandığınız sıfatların eş anlamlılarına bakarak kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

7. İkili Anlamlara Dikkat Edin

İlanlarınızda kullandığınız kelimeleri çok dikkatli seçmeniz gerekiyor, zira cümleleriniz fark etmediğiniz başka anlamlara da gelebilir. Türkçe zengin bir dil, bir kelime birden çok anlam ifade edebiliyor. Örneğin bahsettiğimiz lüks kelimesi bazılarında heyecan uyandırırken, bazıları için ödenemeyecek kadar pahalı demektir. Ya da salaş kelimesi bazıları için rahat bir yaşama ortamını ifade ederken, başkalarına kırık dökük bir ev anlamı çağrıştırabilir. Bu yüzden net ifadeler kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

8. Başlıklara Özen Gösterin

İlanınızın başlığının gücünü asla küçümsemeyin. Bir ilanda ilk göze çarpan şey başlıktır. Kısa, direkt ve aciliyet hissi uyandıran bir başlık kullanmanız çok önemli. Başlığınızın içerisinde önemli bilgiler (semt, oda sayısı gibi) ve müşterinizi heyecanlandıracak bir sıfat olmalı (inanılmaz, özel, eşsiz gibi).

9. Müşterinizi Aksiyona Davet Edin

İlanlarınızı bir amaç için paylaşıyorsunuz. Müşterinizin ilanı okuduktan sonra amaçladığınız aksiyonu yapması için isteğinizi açıkça belirtmeniz gerekiyor. İlanın sonuna “Evi görmek için beni şu numaradan arayabilirsiniz” gibi bir ifade eklerseniz müşterilerinizi aksiyona davet etmiş olacaksınız. Bu çağrıyı alan müşterilerin size ulaşma oranı daha yüksek olacak. Mail adresinizi de ilana eklemeyi ihmal etmeyin.

10. Fotoğraflarınız İlanla Uyumlu Olsun

Yayınladığınız ilan gösterdiğiniz fotoğraflardan ne fazlasını ne de azını vaat etmeli. Aksi takdirde müşterinizin güvenini kaybedersiniz. Bu yüzden ilanlarınızı konutun pozitif yönlerini öne çıkaracak şekilde, ama yalan söylemeden hazırlayın.

Eğer ki yukarıda anlattığımız adımları uygulamak size zor geliyorsa, bu konuda bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin. Zaman sizin için çok önemli, bu yüzden bazı işlerinizi başkalarına yaptırmak sizi daha iyiye götürebilir.

DİĞER HABER
12 Ocak 2018