Mail listemize abone oldunuz mu?
Gayrimenkul İşinde En Yaygın Yapılan Bu Hatalara Düşmeyin

Günümüzün gayrimenkul sektörü, dışarıdan bakanlar için oldukça kârlı bir manzara çiziyor. Bununla birlikte, aktif olarak sektörde faaliyet gösteren gayrimenkul uzmanları ise farklı bir realite ile karşı karşıyalar: Bu iş, dev ekranlarda göründüğü kadar kolay bir iş değil.

Kimileri kötü şanstan ötürü kimileri de yasal düzenlemelerden ötürü işlerinin yolunda gitmediğini düşünür. Her ne sebeple olursa olsun, şunu unutmamak gerekir: Yanlış olan her şey ters gider. O zaman emlak uzmanlarının yapması gereken şey, her ne durumda olursa olsunlar, işlerine karşı oluşan tüm tehditlere karşı ne yapmaları gerektiğini bilmeleridir.

Hatalar, belki de her iş alanında gerçekleşen durumlardır. Ancak hatalar, aynı zamanda kaçınılabilir durumlardır. Biraz ileriye dönük düşünme ve eğitim ile birlikte emlak profesyonelleri, işlerini aksatıcı hatalardan kaçınabilirler. Makalemizin devamında, emlak profesyonellerinin en sık yaptığı birkaç hatayı ve bu hataları yapmaktan nasıl kaçınabileceğinizi bulacaksınız.

Yeni bir plan hazırlamaktan kaçınmak

İyi tasarlanmış bir iş planı çok önemlidir, fakat yenilikçi bir adım değildir. Girişimciler, yüzyıllardır iş planlarını, başarı kazanmak için bir araç olarak kullanmıştır ve sizin de onların ayak izlerini takip etmemeniz için hiçbir neden yoktur. Ancak iyi tasarlandığını düşündüğünüz bir planı aynen uygulamak, bazen sizin için bir artı değil, eksi olabilir.

Eğer kendi işinizde ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız ve kendinize özgü hedefleriniz yoksa başkasının kendi işi için tasarladığı bir iş planını değiştirmeden uygulamak size bir şey katmayacaktır. İşinizi başarıya ulaştıracak olan şey, yalnızca sizin hedeflerinizi ve iş kültürünüzü yansıtacak bir iş planı hazırlamanızdır. Kendinize bir iyilik yapın ve uygun bir iş planı hazırlamak için zaman ayırın.

Yanlış kişilerle birlikte çalışmak

Her başarılı firmanın arkasında, yeteneklerin birleşimi yatar. Bir yönetici için belki de işini kurmak için seçtiği ekipten daha önemli bir unsur yoktur. Doğru kişilerle çalışırsanız, iş fırsatları da çoğalır. Aksini düşündüğümüzde, eğer firmanızı temsil edecek kişileri yanlış seçerseniz, bu sizin ve firmanız için en pahalıya patlayan hatalardan biri haline gelebilir.

Hatalı şekilde kurulmuş bir ekip, kötü idare edilen bir plandan farklı olarak, gelir kaybına, moral tükenmesine ve hatta o zamana kadar koruyabildiğiniz yetkinlikleri kaybetmenize neden olabilir. Bunun gayrimenkul işinizde olmasına izin vermeyin. Durum tespiti yapın ve çalışanlarınıza yetkinliklerine göre işler verin. Ekibinizin başarıya yönelik artan bir başarı eğilimi göstermesi çok önemlidir.

Olumsuz değerlendirmeleri önemsememek

Teknolojinin ortaya çıkışı ve bununla birlikte sosyal medyanın kullanımının artması, tüketicilerin firmaların eksikliklerini ortaya çıkarmasını da kolaylaştırdı. Sonuç olarak, insanlar kaygılarını dile getirmek için artık interneti kullanıyorlar.

Yeryüzünde hiçbir hata yapmadan başarıya ulaşan bir firma yoktur. Sizin de mutlaka hatalarınız olmuştur ve olacaktır. Bu nedenle kaçınılmaz olan bir şeyden korkmak yerine, onlarla yüzleşme yolunu seçmelisiniz. İnternet ortamında sizin, firmanızın veya markanızın hakkında yapılan kötü eleştirilere karşı her zaman hızlı cevap verin ve onları kendi avantajınıza çevirmesini bilin. Çevrimiçi itibarınızı korumanız yeni potansiyel müşteriler kazanma oranınızı arttırmanız açısından son derece önemlidir.

Pazarlama bütçesinden kısmak

Çok az sayıda gayrimenkul uzmanı, düzgün uygulanan bir pazarlama kampanyasının gücünün farkındadır. Genellikle ürünlerin veya hizmetlerin kalitesinin onları sattırmaya yeteceğini düşünürler. Elbette ki bu düşünce, bir firmayı batırmanın en hızlı yöntemlerinden biridir. Çünkü en iyi ve kaliteli ürünler bile, uygun bir pazarlama kampanyası olmadan satılamazlar.

Firmanızın bütçesinde pay ayırmanız gereken en önemli bölümlerden biri pazarlamadır. Pazarlamaya yaptığınız harcamaların, hedeflediğiniz brüt gelirinizin yüzde 10’u ile 20’si arasında bir kısmına denk düşmelidir.

Ürün ve hizmetleri müşterilerden üstün tutmak

Çok kayıtsız kalma riski, bazen emlak profesyonellerine bu işin insanlarla iç içe bir iş olduğunu unutturabilir. Bu iş, her zaman insanlar ile ilgili olmuştur ve böyle olmaya da devam edecektir. Çok sayıda emlak profesyoneli, ürün veya hizmetlerini müşterilerinin üzerinde tutarak, aslında çok büyük bir hata yapıyor. Unutmayın ki önce her zaman müşteri gelmelidir.

DİĞER HABER
16 Aralık 2016