"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul İşindeki En Sorunlu İletişim Engelleri İle Başa Çıkmak

İletişim, gayrimenkul işinin merkezindedir. İletişim her ne kadar bir işlemin başarısı için kritik öneme sahip olsa da şu gerçeği de bilmemiz gerekir. Uygun iletişim, büyük engellerle karşılaşmadan hiçbir zaman elde edilemez.

Basitçe açıklamak gerekirse gayrimenkul işlemleri, alıcı ile satıcı arasında etkileşimi oluşturmak için yapılan görüşmelerdir. Bununla birlikte daha yakından bakınca iletişim yeteneği, satış kapama, tapu daireleri, avukatlar ve kredi sağlayıcılar gibi emlak sürecinde yer alan herkesle olan bağlantınızla da ilişkilidir.

Kaçınılmaz olarak bir noktada iletişim kopabilir. Yanlışlıkla istediğiniz mesajı iletemeyebilirsiniz. Kafa karışıklığı yaşanır ve müşterinizi kaybedersiniz. Emlak işletmelerinin devam eden iletişim konularını onarmalarının en iyi yolu, en yaygın engellerin nerelerde olduğunu iyi bilmektir. Bu yaygın durumların müşterileriniz üzerinde kötü bir deneyim bırakmaması için proaktif olarak çalışmalısınız.

Sosyal Medya

Günümüzde Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında, herkes arkadaşları nişanlandığında veya yeni bir işe girdiğinde bunu görüyor ve takip ediyor. Bu anlayışın iş yaşamına dahil olması ile birlikte artık gayrimenkul işlemleri sırasında da sizden bu tarz bir iletişim bekleniyor. Önemli gayrimenkul süreçleri sırasında sosyal medyada sürekli olarak bilgilendirme yapmanız bir zorunluluk haline geldi.

Ofis İçi Uyumluluk

İletişim, aynı zamanda ekip çalışanlarınız arasındaki uyum için de çok önemlidir. Birbirinden kopuk ve alakasız brokerların bulunduğu bir ofiste iletişimi güçlendiremezsiniz. Onların ortak çalışmalar yürütebilmelerini sağlamak adına Slack benzeri ortak paylaşım ve iletişim alanlarını kullanabilirsiniz. Ekipteki brokerlar, satış elemanları, pazarlamacılar ve hatta üçüncü taraf kişilerin, tüm belgeleri birbirileri ile paylaşabilmelerine olanak tanımalısınız.

Görüşme Sanatı

Görüşmeler emlak işinin merkezinde yer alır. Teklif görüşmesi sürecinde doğru ve zamanında iletişim kurabilmek çok önemlidir. Genellikle alıcının teklif zamanı ile o teklifin ne zaman kabul edildiği ile ilgili arada bir iletişim kopukluğu yaşanır. Potansiyel alıcılar, kararını verir ve teklifin hemen satıcıya ulaştırılmasını ister. Satıcı ise sizinle fiyat ve gelen teklif konusunda hararetli tartışmalara girer. Bu sorunu her zaman için çözemeyebilirsiniz ama tüm emlak sürecini online emlak girişimleri üzerinden yürüterek bu konuda yol alabilirsiniz.

Satış Kapama

İletişim kopukluklarının en fazla görüldüğü aşamalardan birisi de satış kapama aşamasıdır. Satış kapama işlemleri sırasında alıcı ile satıcı tarafları arasında uçurumlar oluşabilir. Örneğin alıcının danışmanı müşterisine her şeyin yolunda gittiğini bildirir ama denetim evrakı gecikmiştir ve gecikmeler kredi sağlayıcıya iletilmemiştir. Bu durumda evin teslimi belgede belirtilenlerden daha uzun sürer.

Teknolojik Araçlar

Bir ev satışı, insanların hayatlarında yapabilecekleri en büyük yatırımlardan biridir ve bu yatırım onların hayatlarını değiştirir. Böylesine önemli bir süreç, iletişim aksaklıkları nedeni ile hayal kırıklığına dönüşebilir. Günümüzde sağlıklı iletişim kurabilmenin yollarından biri de yeni teknolojiden geçer. Günümüzün karmaşık ve rekabetçi pazarındaki emlak profesyonelleri, müşterilerle, meslektaşlarıyla ve üçüncü taraf kişileri ile etkin iletişim kurmak için teknolojiye güvenmek zorundalar. Yeni araçlar ve teknoloji, iletişimi ve tüketici deneyimlerini elinize almanızı sağlayabilir.

DİĞER HABER
10 Temmuz 2020