"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Müşterilerine Göndermeniz Gereken 7 E-Posta İçeriği

Tanımadığınız insanlardan gelen e-postaları açar mısınız?

Potansiyel müşterilerinize gönderdiğiniz e-postaları bir düşünün. Sizin gelen kutunuza düşse siz açar mıydınız? Daha da önemlisi, bir web sitesi yönlendirmesi olduğunda tıklayıp bakar mıydınız? Bu günlerde gelen e-postalar çoğunlukla “pazarlama” temalı ise önemsiz olarak adlandırılıp siliniyor. Bilgi ve tekliflerle doldurduğunuz e-postanın hiç okunmadan çöp kutusuna taşınma fikri sizde nasıl duygular uyandırıyor? Bu nedenle e-postanızın içeriğini üretirken diğer e-postaları geride bırakacak şekilde düzenlemelisiniz.

Okuyucuların ilgilerini çekecek e-posta oluşturmanız gerekiyor. Ardından müşterilerinize e-postanızı istediğiniz gibi okutabilir, web sitenize çekebilirsiniz. Aşağıda şablon olarak verdiğimiz e-posta içerikleri “Gelen Kutusu” nu açtıran bir sihirli değnek olacaktır.

Soru: Görselde ki kişi kim sizce? Cevabı yazımızın en sonunda :)

1# Giriş E-postası

Yalnızca, sizinle iletişim kurmayı tercih edenlere e-posta göndermenizi öneriyoruz. Aksi durumda, insanlar üzerinde “kişisel alan istilası” hissi oluşturabilirsiniz. Atacağınız ilk e-posta, iletişiminizin geri kalanı için “hoş geldin tuşu” görevi görecektir.

Bu mail içeriğinde çok fazla bilgi ile okuyucuyu boğmayın. Bu bilgi bombardımanı yerine okuyucuya kısa ve hızlı şekilde kendinizi tanıtın ve onlara neler sunabileceğinizden bahsedin.

Kendinize aşağıdaki soruları sorarak başlayın:

 • Kimsin?
 • Neden onlara e-posta gönderiyorsun?
 • Onlara neler sunuyorsun?

Giriş E-posta Örneği:

Merhaba Cansu,

Yakın zamanda web siteme e-bülten için kayıt yaptırdığınızı fark ettim. Bölgenizdeki girişimler hakkında güncel bilgi almanın hızlı yolu olarak üye olmayı tercih etmeniz beni memnun etti! Web sitemiz her gün yenilenmektedir, bu nedenle tercihlerinize uyan bir evin pazarlamaya çıktığını bilen ilk siz olacaksınız.

Geçtiğimiz 7 yıl boyunca bölgede ev satmak ve alıcıların mükemmel mülkleri bulmasına yardımcı olmak için çalıştım. Bir ev satın almak heyecan verici olabilir, ben bu süreçte size yardımcı olmak için buradayım. Aşağıda, bir ev satın almaya hazırlanmak ve bu yılın diğer yıllara dair oluşan farklılıklar hakkında yazdığım blog yazılarımdan birine bağlantı verdim.

Devamını Okuyun: Bu Yıl Bir Ev Almak İçin Kendinizi Nasıl Hazırlarsınız?

İyi günler,

Danışman Seda

2# Beklentileri Belirleme E-postası

Hoş Geldiniz E-postası, müşterinizin bilgilerini aldıktan hemen sonra veya sitenize kayıt olduklarında hemen bitmelidir. “Beklentileri Belirle” e-postası ertesi gün veya iki gün içinde takip edilmelidir. Yazacağınız postanın içeriği aşağıdaki sorulara cevap verecek nitelikte olmalıdır:

 • Ne sıklıkla iletişim kuracaksınız?
 • Danışman hangi davranışları sergilemeli?
 • Değerinizi hangi şekilde ortaya koyuyorsunuz?

Beklentileri Belirleyin E-posta Örneği:

Merhaba Cansu,

Umarım ev arama çabaların iyi gidiyordur! Şu an itibariyle, tercih ettiğiniz evler piyasaya çıktığında e-posta alacaksınız. Aramanıza yardımcı olabilecek önemli piyasa bilgilerinden sizi haberdar edeceğim.

Ev görmek istiyorsanız, lütfen (###) ### - #### iletişim numarasına danışmaktan çekinmeyin. Kapımız her zaman ofiste de açık!

Danışman Seda.

Bu e-posta, müşteriye neden ulaştığınızı açıklar niteliktedir. Ardından Harekete Geçirme Çağrısı ile devam eden bir içerik üretmelisiniz. Bunlar önemli adımlardır. Her bir e-posta ile yapmanız gerekenler için örnek ipucu sorular;

 • İleti gönderdiğiniz müşterinize değerli bir bilgi veya hizmet teklifi sunun.
 • Bir bağlantı veya buton ile harekete geçmeyi kolaylaştırın.
 • Hakkınızdaki her şeyi aktarmak için çabalamayın. Hedefinizi bir kalemde silip atabilir bu çabanız.

Unutmayın, Gelen Kutusu’ndaki kazanan siz olmalısınız.

3# İçerik E-Postası

İşte bu noktada öncülük ettiğiniz kişiyi değerli bilgilerle meşgul etmeye uğraşmalısınız. İçerik e-postanızı düzenli zamanlamaya uyarlı bir bülten şeklinde gönderebilirsiniz. Bülten oluşturmak size zaman kazandıracaktır. Veya e-posta damlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Araştırmalarınızla topladığınız veya sitenizde bulunan içerik aracılığı ile değer oluşturma noktasına geldiğinizde tüm bulgularınızı kullanabilirsiniz.

Yollayacağınız e-postalar, sizin yerelinizde uzman olduğunuzu aktarabilmenizi sağlayacaktır. Aşağıdaki maddelerin içeriğinden herhangi birini iletinize dahil edebilirsiniz:

 • Yerel Pazar Güncellemeleri
 • Ortalama Piyasa Dağılımı
 • Alıcı ve Satıcı Piyasaları Açıklamaları
 • Mevcut Pazarda Ev Satın Almaya Dair Bilgiler
 • Satış Yaptığınız Listelerden Biri
 • Saha Çalışmalarınıza Dair Etkinlik Takvimi
 • Geliştirilen Ürünler veya Güncellemeler Hakkında Bilgilendirme
 • Sabitleyici-Üst Orandaki Ortalama Maliyetlerin Hesabı

Web sitenizde, blogunuzda ve sosyal medya kanallarınızda paylaştığınız en iyi içeriğinizi sergileyin. Amaç, müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını sağlamaya teşvik etmektir. Bundan dolayı burada paylaştığınız bilgiler, diğer web kanallarınıza yönlendirmeli şekilde olsun. Facebook yayın veya etkinliklerinizden biriyle bağlantı sağlayıp sayfanızı beğenmeye davet oluşturun. Potansiyel müşterinize gerçek kişi olduğunuzu aktarmak için Twitter veya LinkedIn bağlantısı oluşturarak müşterinizi blog sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

4# Görüş E-Postası

Şimdi doğru hedefe doğru yol alıyoruz. Güzel bir içerik e-postası ile daha çok kişisel bilgiye ulaşmayı hedefliyorsunuz. Günün sonunda elinizdeki ipuçları ile kendinize yarar bir şeyler oluşturmaya çabalıyorsunuz. Müşterilerinizin bildirdiği görüşler sizin e-posta çabalarınızı bir sonraki adıma taşır.

Unutmayın! Müşteri görüşleri, işinizde doğru kişi olduğunuzu kanıtlayan değerli araçlardır. Ancak bu referansların direkt görünmesini istemeyebilirsiniz. Bu dengeyi sağlamak için yapmanız gerekenler:

 • En son yapılan müşteri görüşlerini de dahil edin.
 • Müşteri görüşünün etrafına hikayeler yerleştirin.
 • Görüşleri, güncel piyasa ile ilişkilendirin.
 • Bu görüşleri, eylem çağrısı olarak kullanın. (Web sitenize daha fazla bağlantı ekleyebilir veya iletişim adresinizi paylaşabilirsiniz.)

Yapmamanız gerekenler ise:

 • E-postanıza yalnızca müşteri görüşlerini eklemek.
 • Bir e-posta kampanyalı alıcısına bir satıcı geri bildiriminden bahsedin.
 • Eski veya alakasız görüşleri ekleyin.

Müşteri Görüşü E-Posta Örneği;

Merhaba Cansu,

Umarım, son e-postamda gönderdiğim bazı pazar güncellemelerine göz atabilmişsinizdir. O paylaşımın haricinde, mevcut piyasayı ve kendinizi en iyi alıcı olarak nasıl konumlandıracağınızı açıklayan bir blog yazısı var. Bakmak isteyebileceğinizi düşündüm.

Emlak pazarında, genellikle bir evdeki anlaşmayı kapatmak için danışmanlar ve diğer müşteriler arasında pazarlıklar meydana geliyor. Son birkaç ay boyunca bazı yerlilerin mükemmel diye nitelendirdikleri evleri bulmalarına “nasıl yardımcı olduğumla ilgili” birkaç hikaye duymanızı istedim.

“Seda, hayallerimdeki evi karşılayabileceğimi asla düşünmediğim bir emlak pazarında resmen büyü yaptı. Süreci başından sonuna kadar yönetti. Ailem ve ben şu andan daha fazla mutlu olamazdık. ”- Demir Ailesi

“Ev aramalarım iniş ve çıkışlarla doluydu, ancak Seda evimizi ararken zaman kaybetmedi. Mevcut evimizi satmamıza ve yeni bir yer bulmamıza yardımcı oldu. Annie’nin çıkardığı işten daha iyi bir sonuç istememiştik. ”- Ali Yılmaz

Web sitemdeki daha diğer müşteri görüşlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mükemmel mülkünüzü aramaya başlama ve bulma noktasında atacağınız adımlara yardımcı olmak için buradayım!

Kendinize İyi Bakın, Görüşmek Dileğiyle.

Danışman Seda.

5# “Sizi Tanıma” E-Postası

Bu e-posta, potansiyel müşteriniz hakkında daha fazla bilgi toplamanıza fırsat oluşturur. Geleceğiniz bu noktaya kadar müşteriniz hakkında; e-posta, telefon numarası veya ev arama tercihlerine ulaşabilirsiniz. Eğer onlarla iletişime henüz girmediyseniz, tekliflerinizi nasıl özelleştireceğinizi bulmaya çalışın. Bu durumu bir şans olarak görebilirsiniz. Sohbet aşamasını sürdürmeyi deneyin.

“Sizi Tanıma” e-postaları “HoşGeldiniz” e-postalarınızdan birkaç hafta sonra gönderilmelidir. Böylelikle hedef kitleniz hakkında daha fazla açık bilgiye sahip olabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Enstitüsüne göre:

 • İnsanların % 6'sı TV reklamlarını atlıyor.
 • Doğrudan posta gönderimlerinin %44'ü asla açılmaz.
 • E-posta kullanıcılarının %91'i, daha önce onay verdikleri bir şirketin e-postasının aboneliğinden çıkmış.

Sonuç olarak… Okuyucularınızın, ileti içeriklerinin kontrolü altına girmelerini sağlayın!

“Sizi Tanıma” E-posta Örneği:

Merhaba Cansu,

Ev satın alma kararlarınızda size yardımcı olmak için doğru bilgileri gönderdiğimden emin olmak istiyorum. Size var olan en iyi evleri gösterebilmek için, sizinle ev aramanız hakkında konuşmayı çok isterim. Beni aramak isterseniz, Numaram: (###) ### - ####. Daha kolay başka bir irtibat şekli için, bu e-postadan bana ulaşabilirsiniz!

Bu süreçlere gelene kadar, işte size müşterimin ev satın almada en sevdiği kaynaklardan ikisi:

 • Ev Satın Almada En Sık Sorulan On Soru
 • Ev Sahibi Kontrol Listesi: Ön Onaydan Satın Alma Sonrası Vergilere Kadar Her Şey

Lütfen irtibat kurmak için tereddüt etmeyin!

Danışman Seda.

6# Zarif Bir “Sizin Sesinizi Duymadım” E-Postası

Birileri Facebook bağlantınızı beğendiğinde veya Twitter paylaşımınızı paylaştığında heyecanlanabilirsiniz. Fakat bir dönüş yakalayamadığınız zaman sinirleriniz bozulabilir.

Gelen Kutusu ile tanışık olmadığınız kişilerin kişisel alanlarına müdahil olduğunuzu unutmayın. Şimdiye kadar sizi spamlamamışlar veya aboneliğinizden çıkmamışlarsa sizi kendilerince bir sebepten ötürü koruyorlardır (ihtiyaç, merak veya takip için). Bu aşamada atacağınız e-posta, ilgilerini çekme şansınızı arttırır.

Aşağıdaki bilgi içeriklerinden herhangi birini dahil etmeyi düşünün:

 • Sitenizde bulunan araçların hatırlatılması
 • İlham verici en son müşteri görüşleri
 • Hala e-posta veya e-uyarı almak isteyip istemediklerine dair bilgi.

Örnek 1:

Merhaba Cansu,

Umarım her şey yolundadır. Siteye olan ilginizi artıran birkaç ev var, inceleyebilirsiniz. Herhangi bir tercihinizin değişmesi durumunda, tercihlerinizi kolayca güncelleyip aramalarınızda daha kapsamlı mülkler bulmak ve satın almak için sitemize bakabilirsiniz. Lütfen e-bülten'lerden kaldırılmak istiyorsanız bu e-postayı yanıtlayın. Bu işlemi memnuniyetle yapabilirim!

Tercihlerinizi Buradan Değiştirin!

İyi günler,

Danışman Seda.

Örnek 2:

Merhaba Cansu,

Umarım her şey yolundadır. Siteye olan ilginizi artıran birkaç ev var, inceleyebilirsiniz. Öte yandan, bu hafta İzmir Property Expo/İzmir Emlak, Gayrimenkul Ve Yatırım Fuarı’nda olacağız! Sizi bekleyen bir tişörtümüz var, bu yüzden standımıza uğramaktan çekinmeyin.

             [Buraya Etkinlik Resmini Ekle]

Orada görüşmek dileğiyle!

Danışman Seda.

7# “İnceleme İsteği” E-Postası

Anlaşma sonrası e-postası da denilen bu ileti, müşterinizi anlaşmalardan dolayı tebrik etmenizi sağlar. Müşterinize, e-postalarının henüz bitmediğini ya ev satın aldıklarında ya da evlerini sattıktan sonra atmayı unutmayın. İsminizi önümüzdeki yıllarda akıllarda tutturmanız için hazır bir kampanya niteliği taşıyan e-posta içeriği oluşturmalısınız. İnceleme talebi için;

Merhaba Cansu,

Tebrikler! Ev satın aldığınız için çok mutlu oldum. Bu çok önemli bir şey ayrıca ilk evinize sahip olduğunuz için kendinizle gurur duymalısınız.

Bu haftadan sonra size ofisimizden bir hediye vereceğim, ancak o zamana kadar sizden küçük bir iyilik ricasında bulunmak istedim. Bildiğiniz gibi, gelecekteki müşterilerle paylaşmak için birkaç güzel kelime bizlere yardımcı olabilir. Deneyiminizle ilgili birkaç kelimeyi e-posta veya çevrimiçi olarak paylaşacak kadar zaman ayırırsanız bu davranışınız bir harika olurdu!

Ve ayrıca, bu ay daimi ikamet başvurunuzu göndermeyi unutmayın. İkamet başvuru tarihi yaklaştığında size hatırlatmak için sizinle iletişime geçeceğiz.

Tekrar tebrikler!

Danışman Seda.

E-posta Kampanyası

Bir e-posta kampanyasında gönderilen e-postaların sayısı ve e-posta sırası okuyucu kitlenize özeldir. E-posta içeriğiniz ne olursa olsun, tüm iletişim aşamalarınızda her zaman üç kuralımızı hatırlayın:

 • Değer sağlamak
 • Harekete geçmeyi kolaylaştırmak
 • Kendiniz hakkındaki her şeyi aktarmaya uğraşmamak.

Keyifli iletiler dileriz!

Görsel: Ray Tomlinson, 1971'de İlk e-postayı gönderen kişi.

DİĞER HABER
23 Mart 2020