"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Ön Satışları: Yararları ve Riskleri

İster yatırımcı olun, ister oturmak için bir mülk edinmeyi isteyin, emlak sektöründe çok moda olan bir kavramı bilmek önemlidir: Ön Satış

Her gün sosyal ağlarda, özel dergilerde, basılı broşürlerde ve reklam panolarında, bizi hayallerimizdeki evi veya daireyi almaya davet eden onlarca gayrimenkul projesinin reklamlarını görüyoruz. Şüphesiz bizi hayallere daldıran ve onları gerçekleştirmenin olanaklarını açan görüntüler bizi harekete geçiriyor. 

Bu reklamların birçoğunda proje resminde “ÖN SATIŞ” yazan bir etiket ve gelecekteki bir tamamlanma tarihi bulunuyor. Gayrimenkul geliştirmede ön satış önemli bir finansman kaynağıdır ve bu cazip parasal teşvikler ve hizmetler alıcılara sunulmalıdır.

Gayrimenkulde ön satış, proje inşa edilmeden önce bir mülk satın almaktır. Bir reklam kampanyasının gücüyle itilen bu yatırım veya satış kavramı, geliştiricilerin projenin büyük bir bölümünü erken alıcıların parasıyla finanse etmelerini ve bunun karşılığında proje tamamlandığında daha düşük fiyatlar ve ödeme kolaylıkları elde etmelerini ve satış fiyatlarında bir kâr marjı kazanmalarını sağlıyor.

Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı size ön satışın faydalarını, projenin gerçek piyasa değerini ve kazancını anlatacak ve en önemlisi de alıcı profiliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için mutlaka size sorular soracaktır. Herhangi bir yatırım gibi, ön satışın da fiziksel olarak yürütülmemiş bir proje olması nedeniyle riskleri vardır, bu nedenle sizin ve geliştirici tarafından edinilen ve bir sözleşmeye yansıtılması gereken taahhütleri derinlemesine bilme hakkınız bulunuyor.

Daha iyi kararlar vermek ve projeye, ödeme planına veya örnek eve bakmanın heyecanına kapılmamak için sormanız gereken bazı soruları derledik:

1.- Geliştirici kimdir ve pazardaki deneyimleri nedir?
2.- Tüm proje bilgilerini isteyin: Sözleşmeler, ilgili masraflar, bakım ücretleri, teslimat süresi ve cezalar.
3.- Teslimatın özelliklerine yazılı olarak sahip olun: Beyaz eşyalar, kullanılacak malzemeler listesi, peyzaj vb.
4.- Geliştirmenin teslimatta ne gibi kolaylıkları var, teslimat koşulları, otopark, ücretsiz haklar ve erişimler, ek ücretler vb.
5.- Proje tamamlandıktan sonra tapu sürecinin detayları nelerdir? 

Bir karar vermeden önce en az 5 seçenek görmeniz ve kısa, orta ve uzun vadede çözmeniz gereken ihtiyaçlarınızı kendi realitenizi perspektife koymanız gerekiyor. 

DİĞER HABER
29 Ağustos 2022